Alumínium-oxid

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen 2001:4c4c:1da1:de00:866:8bf1:a4a6:a78 (vitalap) 2020. május 19., 21:49-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Alumínium-oxid
IUPAC-név alumínium-oxid
Más nevek timföld
Kémiai azonosítók
CAS-szám 1344-28-1
EINECS-szám 215-691-6
RTECS szám BD1200000
Kémiai és fizikai tulajdonságok
Kémiai képlet Al2O3
Moláris tömeg 101,96 g/mol
Megjelenés fehér por
Halmazállapot szilárd
Sűrűség 3,94 g/cm³
Olvadáspont 2054 °C
Forráspont 2980 °C
Oldhatóság (vízben) nem oldódik
Kristályszerkezet
Kristályszerkezet Oktaéder
Termokémia
Std. képződési
entalpia
ΔfHo298
−1671
Standard moláris
entrópia
So298
79,9
Veszélyek
EU osztályozás nem veszélyes
S mondatok S22
Lobbanáspont nem gyúlékony
Rokon vegyületek
Azonos kation Az alumínium vegyületei
Azonos anion Oxidok
Ha másként nem jelöljük, az adatok az anyag standardállapotára (100 kPa) és 25 °C-os hőmérsékletre vonatkoznak.

Az alumínium-oxid szervetlen alumíniumvegyület, összegképlete Al2O3. Az alumíniumgyártás köztes terméke (timföld), fehér színű por.

Tulajdonságai

Vízben oldhatatlan, sűrűsége körülbelül 3,97 g/cm3. Tömör állapotban igen ellenálló. Hatszöges rendszerben kristályosodik. Kicsi a hőtágulása, a hőt jól, az elektromos áramot rosszul vezeti. A kristályos alumínium-oxid, a korund igen kemény: keménysége a Mohs-féle keménységi skálán 9 – ezzel a gyémánt után a legkeményebb természetes anyag. Amfoter jellegű, savakban és lúgokban egyaránt oldódik alumínium-sók és aluminátok képződése közben. Fluorral hevesen reagál, klórral és brómmal csak lassabban alakul halogénvegyületté. Szénnel csak magas hőmérsékleten hoz létre alumínium-karbidot. Magas hőmérsékleten a fémmagnézium alumíniummá redukálja, fém-oxidok hatására pedig aluminátokká alakulhat – ez a tulajdonsága a timföldgyártás alapja.

Előfordulása

A természetben előfordul korund formájában. A korund kristályai színtelenek vagy sárgásak.

Drágakő változatai:

A rubint króm-oxid festi vörösre, a zafírt kobalt-oxid kékre. Alumínium-oxidból kálium-dikromát vagy kobalt-oxid hozzáadásával mesterséges rubint vagy zafírt is előállítanak. A smirgli olyan korund, amelyet vas-oxid színez szürkére.

Előállítása

Előállítható alumínium égetésével, illetve alumínium-hidroxid magas hőmérsékletre hevítésével.

Az alumínium-hidroxid hevítésekor először 300 °C-on előbb AlO(OH), majd köbös rácsú gamma-Al2O3 keletkezik, amely 1000 °C feletti hőmérsékletre izzítva a hexagonális alfa-Al2O3-dá alakul át. Az izzított, tehát alfa-Al2O3 savakban és lúgokban is oldhatatlan. Az alfa-módosulat a természetben is előfordul, ásványtani neve: korund.

A timföld az alumíniumgyártás köztes terméke, amelyet a bauxit kilúgozásával állítanak elő. Az eljárás közben keletkező hulladék a vörösiszap (angolul: Red mud, újabban bauxite residue).

Felhasználása

A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben Aluminii oxidum hydricum néven hivatalos.

Hivatkozások

  1. Lestyán Zoltán: https://repozitorium.omikk.bme.hu/bitstream/handle/10890/587/ertekezes.pdf?sequence=1. (Hozzáférés: 2018. augusztus 21.)

Források

További információk