Wikipédia:Tudakozó/Archívum/2012-03-19
A Tudakozó főoldala • Én szeretnék választ adni! • Archívum • Eszmecsere a válaszadó önkéntesek között• Válaszadó sablonok • TUGYIK |
Egy szótárba illő kérdésnek, a szavak értelmezésének inkább a Wikiszótárban nézz utána.
A Wikipédia Tudakozójának önkéntesei vagyunk, és enciklopédiába, lexikonba való témákban igyekszünk választ adni.
Megkérünk, hogy először a Wikipédia automatizált belső keresőjével próbáld a választ megkeresni, és csak ha ott nem találtad meg, akkor kattints ide, és tedd fel nekünk a kérdésedet!
A kérdésed (nem a válasz még!) egy-két perc elmúltával a mai kérdéseket tartalmazó lap alján fog látszani.
(Ha mégsem látszana, akkor próbáld meg a lapot a böngésződben frissíteni.)
Kérünk, hogy legyél türelemmel – itt mindenki a szabad idejét fordítja arra, hogy a segítségedre legyen.
Esetleg csak holnap, holnapután akad valaki, aki válaszolni tud neked, sőt néha még később írnak be egy választ a már archivált lapra.
Ha a mai lapot később keresed, ezt írd be a keresőablakba: Wikipédia:Tudakozó/Archívum/2024-11-19, vagy keresd az Archívumban.
A legutóbbi pár nap:
- Wikipédia:Tudakozó/Archívum/2024-11-15 Négy napja
- Wikipédia:Tudakozó/Archívum/2024-11-16 Három napja
- Wikipédia:Tudakozó/Archívum/2024-11-17 Tegnapelőtt
- Wikipédia:Tudakozó/Archívum/2024-11-18 Tegnap
- Wikipédia:Tudakozó/Archívum/2024-11-19 Ma
közkincs felhasználása
[szerkesztés]Megválaszolva. Ha további kiegészítést akarsz tenni, akkor kattints a szakaszcím mellett a [forrásszöveg szerkesztése] feliratra. Ha új kérdést akarsz feltenni, kattints ide! |
- Azt szeretném megtudni, hogy a Wikimedia Commons-on található, közkinccsé minősített kép valóban szabadon felhasználható-e, azaz nyomtatásban is, vagy csak wikipédiás szócikkekben?
- És ha igen, milyen hivatkozást kell feltüntetni? (PD-logót? http://hu.wikipedia.org/wiki/F%C3%A1jl:Cc-pd.svg; "a kép a wikimedia commons adatlapjáról származik a ??? feltételeinek megfelelően szabadon felhasználható"; wikipédia-logó?) Kell-e egyátalán valamit feltüntetni, vagy pont arról szól a szabad felhasználás, hogy nem kell semmit?
- Előre is köszönöm a választ!
(én elég sokat bogarásztam, de remélem, lesz, aki jobban átlátja a dolgokat..)
válasz:
- Mutatok egy jó példát! Íme: http://www.galamus.hu/
- Nézd és lásd: mindegyik kép alatt ott van, hogy mi a kép címe, és az is, hogy honnan a kép, mi a forrása (és ha megadták, akkor ki a kép szerzője) ! Mint pl.
- Conversation – flickr/rishs
- Harangue – Wikipedia
- Hazánk nagyjai a Kossuth téri ünnepélyes zászlófelvonáson – MTI, Kovács Attila
- Kosztolányi Dezső – Tihanyi Lajos, 1914 (az elveszett festmény másolata) – Wikipédia
- Nem sorolom tovább, a példák mutatják, hogyan kell eljárnod!
- vitorlavita 2012. március 19., 16:03 (CET)
A közkincs kép mellett semmilyen hivatkozást nem kell feltüntetni, ettől közkincs. Úgy használod fel, ahogy akarod. Ha udvarias akarsz lenni, akkor a <szerző neve>, Wikimédia Commons egy jó formátum szerintem.
Egyébként a Commonson megtalálható összes kép (a Wikimédia-mozgalom saját logóit leszámítva) felhasználható nyomtatásban és nagyjából bármilyen más módon is, bár a nem közkincs képeknél általában vannak követelmények arra, hogy mit és hogyan kell feltüntetni. --Tgrvita 2012. március 20., 00:30 (CET)
Fasírt
[szerkesztés]Megválaszolva. Ha további kiegészítést akarsz tenni, akkor kattints a szakaszcím mellett a [forrásszöveg szerkesztése] feliratra. Ha új kérdést akarsz feltenni, kattints ide! |
- Azt szeretném megtudni, hogy honnan ered a fasrirt szó
Ezt a fasírt című cikkből lehet megtudni. --Karmela posta 2012. március 19., 16:56 (CET)
Továbbá a sajnos nem elég szembetűnő, szívünknek oly kedves rovatban, a Gyakran ismétlődő kérdések között a 8. pontból. - Orion 8 vita 2012. március 19., 19:34 (CET)
Szent Orbán Akadémia Graz
[szerkesztés]További információt szeretnénk a kérdezőtől. Beírhatod, ha a szakaszcím mellett a [forrásszöveg szerkesztése] feliratra kattintasz. Ha új kérdést akarsz feltenni, kattints ide! |
Azt szeretném megtudni, hogy ez az intézmény létezik-e még, vagy lépett másik a helyébe, ami most új nevet visel. A Szent Orbán Akadémia XIX. századi működéséről van mindössze tudomásom.
– Aláíratlan hozzászólás, szerzője 145.236.101.8 (vitalap | szerkesztései) 2012. március 19., 18:02 (CET)
Nyisd meg kérlek szerkesztésre ezt a szakaszt, és írd ide kérlek alulra, amit a Szent Orbán Akadémiáról általában, és a korabeli német nevéről különösen tudsz, mert akkor meg tudom nézni a német internetben. Jelenleg annyit tudok csak, hogy most a következő iskolák működnek a városban:
Akademisches Gymnasium, 8 Bundesgymnasien und Bundesrealgymnasien, 2 Bundesoberstufenrealgymnasien, Bundesgymnasium und Bundesrealgymnasium für Berufstätige, Höhere Internatsschule des Bundes, Bischöfliches Gymnasium, Gymnasium und Realgymnasium Sacré Coeur, Gymnasium und Oberstufenrealgymnasium für Mädchen der Ursulinen, Oberstufenrealgymnasium und Höhere Lehranstalt für wirtschaftliche Berufe der Schulschwestern, Gymnasium und Realgymnasium des Vereins Modellschule Graz, 10 Berufsschulen, 2 Handelsakademien, Höhere Bundeslehranstalt für wirtschaftliche Berufe, Höhere Technische Lehranstalt, Höhere Technische Bundeslehranstalt Graz-Göstling, Höhere Bundeslehranstalt für Mode und Bekleidungstechnik, Lehranstalt für Chemotechniker, Fachschule für wirtschaftliche Berufe (privat), Sozialakademie, 3 Konservatorien, Schule für Sozialdienste, Fachschule für Sozialberufe der Caritas, Haushaltungsschule für Hörgeschädigte, Berufliche Lehranstalt für Sehbehinderte und Blinde, Werkmeisterschule des WIFI, Krankenpflegeschule, Berufspädagogische Akademie und Institut, Bundesanstalt für Kindergartenpädagogik, Pädagogische Akademie, Bundesanstalt für Leibeserziehung, Religionspädagogisches Institut, Pädagogische Akademie und Religionspädagogische Akademie der Diözese Graz-Seckau, Berufsförderungsinstitut, 2 Volkshochschulen. (Innen: austria-lexikon.at)
Ahol olvastam utána nem adták meg a német nevét. Próbáltam én is beírni németül, de semmilyen adatot nem dobott ki.
- – Aláíratlan hozzászólás, szerzője 188.6.58.174 (vitalap | szerkesztései) 2012. március 20., 14:26 (CET)
- Azt meg tudod mondani, hogy ez az „akadémia” egyfajta egyesület volt, vagy valamilyen oktatási intézmény, vagy estleg egy testület? Milyen témakörhöz tartozhatott?
- A Szent Orbán németül Hl., Heilig, St. vagy Sankt Urban, nem pedig Orbán, ezt gondolom figyelembe vetted a keresésnél.
- Megpróbálkozhatsz a német nyelvű Wikipédia tudakozójával is, itt: de:Wikipedia:Auskunft. Egy új német kérdés feltevéséhez ide kell kattintani.
- (Zárójelben még egy apróság: A megjegyzéseidet négy darab hullamvonallal: ~~~~ aláírva megkönnyíted a kommunikációt, mert abból a szoftver egy wikipédiás aláírást sikerít, amit még időbélyeggel is ellát. Ez éppúgy érvényes itt, mint a németeknél.)
- --Karmela posta 2012. március 20., 18:49 (CET)
Lappok
[szerkesztés]Megválaszolva. Ha további kiegészítést akarsz tenni, akkor kattints a szakaszcím mellett a [forrásszöveg szerkesztése] feliratra. Ha új kérdést akarsz feltenni, kattints ide! |
- Azt szeretném megtudni, hogy
- hol élnek a lappok?
- --Virii :) vita 2012. március 19., 18:56 (CET)
Idézem a Lappok címszóhoz tartozó cikk első bekezdését.
„A számik (sámit, sámi, saami) vagy lappok a Lappföld (Sápmi) nevű terület finnugor nyelvű bennszülött lakói. Földjük a mai Finnország, Norvégia, Svédország és Oroszország (Kola-félsziget) területein helyezkedik el. Hagyományos szállásterületük nagyjából akkora, mint a mai Svédország, de szétszórtan élnek, és nincsenek többen százezernél. Magyarországon kevéssé ismert, de ajánlatos a „számi” név használata, mert a „lapp” nevet a nép tagjai megalázónak érzik.” - Orion 8 vita 2012. március 19., 19:16 (CET)
Lappföld Svédország és Finnország északi részén húzódik, sűrűn erdővel borított terület. Keskeny sávban Norvégiának is vannak területei ezen a tajga- és tundravidéken.A Kola-fsz. tartozik még ide, ami Oroszország része. Fontos: a Finn-tóvidék nem tartozik Lappföldhöz.
Képződéshő vs. standard képződési entalpia
[szerkesztés]Megválaszolva. Ha további kiegészítést akarsz tenni, akkor kattints a szakaszcím mellett a [forrásszöveg szerkesztése] feliratra. Ha új kérdést akarsz feltenni, kattints ide! |
Azt szeretném megtudni, hogy a képződéshő és a standard képződési entalpia ugyanazt jelenti vagy két különböző fogalomról van szó. Mértékegységük ugyanaz: kJ/mol.
Az angol Wikipédia cikkének bevezetőjéből ítélve ugyanarról van szó (en:Standard_enthalpy_of_formation). –Dami vita 2012. március 20., 00:36 (CET)
- A két fogalom nem azonos.
- A közös bennük az, hogy mindkettő hőenergia, ezért SI-mértékegysége mindkettőnek: joule. A kémiai anyagok esetében értéküket nem tömegegységnyi (kg-nyi) anyagra, hanem mólnyi anyagra szokás megadni, ezért használják a joule/mol mértékegységet.
- A fogalmak közötti különbség a következő:
- Az entalpiás kifejezést a kályhától kezdem!
- entalpia <görög ‘benne melegít’>, hőtartalom: termodinamikai állapotjellemző, főként állandó nyomáson végbemenő folyamatok leírására használják. Ilyenkor a rendszer által felvett hő az entalpia megváltozásával egyenlő. Ha az egyensúlyban lévő rendszer belső energiája U, nyomása p, térfogata V, akkor a H entalpia:
- H = U + pV.
- szabadentalpia, termodinamikai potenciál, izobár potenciál, (G): az entalpia (H), az entrópia (S) és a hőmérséklet (T) függvénye:
- G = H - TS.
- képződési szabadentalpia: vegyületek elemekből való képződésének szabadentalpia-változása.
- A normál képződési szabadentalpia T hőmérsékleten annak a reakciónak a szabadentalpia-változása, amelyben az 1 atm nyomású tiszta összetevőkből 1 atm nyomású vegyület keletkezik, és minden anyag abban a halmazállapotban van, amely ilyen körülmények között stabil.
- A 25 °C-ra vonatkozó normál képződési szabadentalpia a standard képződési szabadentalpia.
- A képződéshő definíciója ehhez képest sokkal egyszerűbb - nem tartalmaz sok előírást! Nem termodinamikai állapotjellemző.
- képződéshő: (egy mólnyi) vegyület kémiai elemeiből való képződésének reakcióhője.
- Források: a Magyar nagylexikon , valamint a Természettudományi lexikon (Akadémiai Kiadó, Budapest, 1964-76)
- vitorlavita 2012. március 20., 16:25 (CET)
Köszönöm a részletes választ. --→ Sasuke88 vita 2012. március 20., 20:48 (CET)