Utazók hasmenése
|
Ezt a szócikket tartalmilag és formailag is át kellene dolgozni, hogy megfelelő minőségű legyen. További részleteket a cikk vitalapján találhatsz. Ha nincs indoklás a vitalapon, bátran távolítsd el a sablont! |
Az utazók hasmenése (Travelers’ Diarrhea, TD) a szokásosnál legalább kettő- vagy többszöri, híg széklet ürítését jelenti.[1] Gyakran társul vele hasi diszkomfort, alhasi görcs, puffadás, erőteljes bélmozgás, székletürítési inger, láz és gyengeség. Hirtelen kezdet jellemzi, akár az utazás alatt, akár hazatérés után. Hirtelen kezdet, napi 4-5 laza széklet jellemzi, mely 3-4 nap múlva magától megszűnik. Az esetek 10%-a egy hétnél tovább tart, 1%-a 1 hónapig vagy annál hosszabb ideig is elhúzódik, kórokozótól függően. A betegek 25%-a hányásról, 2-10%-a lázról és véres székletről számol be. Meghatározó kockázati tényező az úticél.
Az utazók hasmenése a leggyakoribb egészségügyi probléma a külföldi tartózkodás alatt. Előfordulása földrészenként változó, befolyásoló tényező a higiénés szabályok betartása, az utazó kora, alapbetegsége, étkezési szokásai, immunitása. A klinikai tüneteket változóak, súlyosságuk a só- és folyadékveszteség, a pathomechanizmus szerint kialakult gyulladásos vagy toxikus hatástól függ. A folyamat lassítására, az exsiccosis elkerülésére vagy megszüntetésére ún. orális rehidráló por (ORF) alkalmas. A tünetek enyhítésére korlátolt számú gyógyszer áll rendelkezésre. Antibiotikumok profilaktikus vagy terápiás alkalmazása meghatározott csoportoknak, szűk indikációval ajánlott.
2012-ben 1 000 000 000 nemzetközi utazásra[2] került sor a világban.[3][4] A globális utazások skáláján egy sor egészségügyi kockázatnak van kitéve az utazó – a különböző kórokozók és extrém hőmérséklet, tengerszint feletti magasság és páratartalom csak néhány ezen kockázatok közül –, amelyek mindegyike vezethet az utazó egészségi állapotának romlásához.[5][6] Hasonló kockázatokat minimalizálni lehet óvintézkedésekkel utazás előtt, alatt és után, többek között egy jól összeállított, felszerelt mobil házipatikával, azaz egy útipatikával és egy utazás-orvostani konzultációval.[7][8]
Az utazók hasmenésének kapcsolata az úti céllal
[szerkesztés]A legfontosabb meghatározó kockázata az utazók hasmenésének az utazási cél. Olyan környezetben, ahol az emberek nagy számban nem férnek hozzá vízvezetékhez, nincsenek megfelelő minőségű mellékhelyiségek, a széklet-szennyeződés a környezetben magasabb lesz, mert könnyebben elérhető a legyek számára. A nem megfelelő elektromos ellátás gyakori áramkimaradáshoz vezet, és ezáltal a rosszul működő hűtők nem biztonságosak élelmiszerek tárolására, fokozott a megbetegedés veszélye. A nem megfelelő vízellátás vezethet a kézmosás elmaradásához például az éttermekben dolgozó személyzet esetén. A Föld régiói, országai általában 3 fokozatú kockázati besorolást kapnak: alacsony, közepes és magas.
Kockázat Földrajzi régió Alacsony Egyesült Államok, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, Japán, Észak-és Nyugat-Európa Közepes Kelet- és Dél-Európa, Dél-Afrika, néhány karibi sziget
Magas Ázsia, Közel-Kelet, Afrika, Mexikó, Közép- és Dél-Amerika
Az utazási hasmenést előidéző leggyakoribb kórokozók
[szerkesztés]A hasmenés, más néven diarrhoea (diaré) a szervezet válasza a bélben lévő baktériumflóra hirtelen megváltozására. Kezelés nélkül akár 2-5 napig is eltarthat. Általában a (hosszabb) utazás első két hetében fordul elő, amikor valaki egy fejlett országból egy ún. fejlődő országba utazik. (ez esetben tekintsük fejlett országoknak Európa és Észak-Amerika területét). Az utazási hasmenés legfőbb kiváltó oka a patogéneket (káros baktériumok, vírusok, paraziták) tartalmazó ételek, italok fogyasztása.
Leggyakoribb kórokozó az enterotoxikus Esherichia coli baktérium, ez felelős az utazási hasmenések mintegy 80%-áért. A fennmaradó esetekben kórokozó baktériumok közül a Salmonella, Shigella és a Campylobacter fajok fordulnak elő gyakran. Paraziták (férgek) kb. 5%-ban, vírusok még kisebb mértékben felelősek az utazási hasmenések kiváltásáért. A régebben rettegett kolera ma már igen csekély előfordulású: 1 : 200 000 arányban észlelhető.
Enterotoxikus E. coli (ETEC), Campylobacter speciesek; Shigella, Salmonella speciesek, Rotavírus (Latin-Amerika), Norwalk-vírus Giardia, Cryptosporidium, Cyclospora speciesek, Entamoeba histolytica, Aeromonas, Pleisomonas, Non-cholera vibrio speciesek (vibrio parahaemolyticus, Ázsia) izoláltan fordulnak elő.
Az utazók hasmenésének okai és kezelése
[szerkesztés]Kórokozók csoportja* Kórokozók és lappangási idő Gyakoriság (%)† Terápia[9][10] Baktériumok 6-48 óra 50-75 Empirikus vagy célzott antibiotikum E. coli (enterotoxikus) 10-45 1. Levofloxacin 2. Rifaximin 3. Ampicillin 4. Cefotaxim
E. coli (enteroaggregatív) 5-35 Rifaximin Campylobacter 5-25 1. Levofloxacin 2. Azitromicin (India, Délkelet-Ázsia, Közép-Amerika, Szub-Szahara)
Salmonella 0-15 1. Levofloxacin 2. Amoxicillin 3. Co-trimoxazol Shigella 0-15 1. Levofloxacin 2. Ceftriaxon egyéb 0-5 Vírusok 6-48 óra 0-20 tüneti terápia: só- és folyadékpótlás, adszorbensek norovírusok 0-10 - rotavírus 0-5 - Paraziták 1-2 hét 0-10 Giardia intestinalis 0-5 1. tinidazole 2. metronidazol 3. nitazoxanide 4. paromomicin 5. furazolidon 6. quinacrine
Cryptosporidium spp 0-5 Nitazoxanide Cyclospora cayetanensis <1 Co-trimoxazol Entamoeba histolytica <1 1. iodoquinol 2. paromomicin
Akut ételmérgezés 0-5 Egyéb 0-5
- együttes fertőzése több kórokozónak egy gazdaszervezeten 10-15%-ában.
- † gyakorisága változik az úti céltól, környezettől, az évszaktól függően.
Teendők hasmenés során
[szerkesztés]Folyadékpótlás
[szerkesztés]A bélben történő kiválasztás és felszívódás közötti egyensúly megbomlásáért gyomor-bél rendszeri patogén ágensek a felelősek leggyakrabban. Az egészséges ember folyadékszükségletét is jelentősen megnöveli a külső környezet hőmérséklet növekedése. 20°C átlaghőmérsékletnél 2 liter, 30°C-nál 3 liter, 40°C-nál minimum 4 liter folyadékra van szükség naponta. Fizikai megterheléskor, hasmenéskor ez a szám sokszorosára növekedhet, melyet sóval kell kiegészíteni. Tapasztalat szerint híg széklet-ürítésenként 2 dl szájon keresztüli rehidráló folyadékot kell fogyasztani (1 tasak Normolyt por előírás szerint elkészítve).
A stressz csak a dehidráció előidézésében játszik szerepet. Súlyos dehidráció idős korban lehetséges. Orális rehidráló oldat (ORS) javasolt (hányás esetén is). Intravénás izotóniás sóoldat csak akkor, ha komoly a testsúlyvesztés (>8-10%).
Diéta
[szerkesztés]Éhezés nem szükséges, gyakori kis volumenű étkezés javasolt. Elkerülendők a laktóztartalmú ételek és a koffeintartalmú italok, mert ezek gyakran súlyosbítják a hasmenést.
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ A CDC (Centers for Disease Control and Epidemiology) meghatározása szerint három vagy több híg székletürítés naponta vagy a habituális székürítések számának megkétszereződése, ezzel együtt jelentkező egyéb tünetek, mint puffadás, hasi görcsök, hányás, láz esetén lehet az utazók hasmenése diagnózist megállapítani.
- ↑ "UNWTO World Tourism Barometer". UNWTO World Tourism Barometer (World Tourism Organization) 11 (1). January 2013. Hozzáférés ideje: 2013-04-09.
- ↑ http://apps.who.int/bookorders/anglais/detart1.jsp?codlan=1&codcol=18&codcch=12
- ↑ China - the new number one tourism source market in the world. World Tourism Organization, 2013. április 4. [2013. április 8-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. április 9.)
- ↑ WHO
- ↑ http://www.who.int/foodsafety/publications/consumer/en/travellers_en.pdf
- ↑ http://www.who.int/ith/precautions/medical_kit/en/index.html
- ↑ http://wwwnc.cdc.gov/travel/
- ↑ BMJ | 11 OCTOBER 2008 | VOLUME 337
- ↑ USA Pharm. 2011-36 (12) :49-52.Brian Meadors klinikai gyógyszerész Baylor All Saints Medical Center Fort Worth, Texas
Források
[szerkesztés]- http://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2012/chapter-2-the-pre-travel-consultation/travel-health-kits.htm
- https://web.archive.org/web/20130114053323/http://ebookee.org/Atlas-of-Travel-Medicine-and-Health_1337076.html
- https://web.archive.org/web/20131005212445/http://www.4shared.com/folder/tlggJrSy/pdf.html