„Olasz konyhaművészet” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
a Kurzív tartalmú zárójelek korr., ld.: WP:BÜ
Nincs szerkesztési összefoglaló
3. sor: 3. sor:
Az '''olasz konyhaművészet''' az egyik legismertebb és legnépszerűbb szerte a világon. A fogások elkészítése nem kíván bonyolult konyhatechnikai ismereteket, nincs szükség különleges alapanyagokra - nélkülözhetetlen viszont az olívaolaj, a durva tengeri só, a fekete bors, a bazsalikom, a rozmaring és a parmezán sajt.
Az '''olasz konyhaművészet''' az egyik legismertebb és legnépszerűbb szerte a világon. A fogások elkészítése nem kíván bonyolult konyhatechnikai ismereteket, nincs szükség különleges alapanyagokra - nélkülözhetetlen viszont az olívaolaj, a durva tengeri só, a fekete bors, a bazsalikom, a rozmaring és a parmezán sajt.


Az olasz gasztronómia rendkívül változatos, hiszen minden [[Olasz régiók|tartománynak]] meg van a saját jellegzetes étele, itala. Az ételetek elkészítési módjában is nagy különbségek vannak az északi és a déli tartományok közt. Az északi tartományok előnyben részesítik a [[vaj]]jal főzést, addig a déli tartományok kizárólag [[olívaolaj]]at használnak főzéshez.
Az olasz gasztronómia rendkívül változatos, hiszen minden [[Olasz régiók|tartománynak]] meg van a saját jellegzetes étele, itala. Az ételek elkészítési módjában is nagy különbségek vannak az északi és a déli tartományok közt. Az északi tartományok előnyben részesítik a [[vaj]]jal főzést, addig a déli tartományok kizárólag [[olívaolaj]]at használnak főzéshez.


A pizza és a spagetti mellett megkóstolhatjuk a ''makarónisalátát'', a ''sajtos brokkolit'' és a ''szicíliai narancsdesszertet'' is.
A pizza és a spagetti mellett megkóstolhatjuk a ''makarónisalátát'', a ''sajtos brokkolit'' és a ''szicíliai narancsdesszertet'' is.

A lap 2019. március 27., 10:35-kori változata

Spagetti vénusz kagylóval, fokhagymával, petrezselyemmel (Spaghetti alle vongole)

Az olasz konyhaművészet az egyik legismertebb és legnépszerűbb szerte a világon. A fogások elkészítése nem kíván bonyolult konyhatechnikai ismereteket, nincs szükség különleges alapanyagokra - nélkülözhetetlen viszont az olívaolaj, a durva tengeri só, a fekete bors, a bazsalikom, a rozmaring és a parmezán sajt.

Az olasz gasztronómia rendkívül változatos, hiszen minden tartománynak meg van a saját jellegzetes étele, itala. Az ételek elkészítési módjában is nagy különbségek vannak az északi és a déli tartományok közt. Az északi tartományok előnyben részesítik a vajjal főzést, addig a déli tartományok kizárólag olívaolajat használnak főzéshez.

A pizza és a spagetti mellett megkóstolhatjuk a makarónisalátát, a sajtos brokkolit és a szicíliai narancsdesszertet is.

Főbb ételtípusok

  • Leves: Az olasz levesben gyakran nagyon bőséges a tésztabetét. Ez nem minden levesre áll, sok kizárólag zöldségből készül.
  • Antipasto: Az olasz előétel-választék sokszínű: az olajos szardíniától a papírvékonyra szeletelt, nyers pármai sonkán át a paradicsom- és gombamártásban tálalt gombáig.
  • Pizza: Az egyik legismertebb olasz ételkülönlegesség. Eredete a római időkbe nyúlik vissza, amikor még „megkent” vagy „feltéttel kínált” kenyér volt. Később felhajtották a kenyér szélét, nehogy lecsússzon vagy leessen róla a feltét.
Pizza
  • Hal: Halban gazdag, hiszen Olaszországot csaknem minden oldalról tenger veszi körül, s ahányféle hal, csaknem annyi az elkészítési mód.
  • Hús: Az olaszok nem nagy húsfogyasztók, a kolbászféléket jobban kedvelik, mint a frissensülteket. A szárnyasok közül legjobban a pulykát kedvelik, amit ha máskor nem, karácsonykor előszeretettel fogyasztanak.
  • Zöldségfélék: Zöldségből az olasz konyha sokat használ a római korig visszamenőleg, amikor már mai formájában termelték a salátát és többfajta káposztát. A zöldségeket az olaszok nyersen kedvelik.

Édességek

A sör Olaszországban

A külföldön legnagyobb mennyiségben árult olasz sör, a Nastro Azzurro

A sör nem tartozik a hagyományos olasz italok közé. Az olaszok sörfogyasztása évi 30 liter körül van fejenként,[1] amely jócskán elmarad az európai átlagtól, de a sör népszerűsége néhány évszázada lassan egyre növekszik. Bár már a Római Birodalomban sokan kedvelték, és a kora középkorban több apátságban is főztek sört, a következő évszázadokban inkább a borkészítés terjedt el. A leghíresebb olasz sörmárkákat csak a 19. században vagy később alapították, egy részük ma már a világ számos országába eljut,[2] a 21. század elején divatba jött kis kézműves sörfőzdék száma pedig már az ezret is meghaladja az országban.[3][4]

A legismertebb olasz sörmárkák a Peroni (hozzá tartozik a Nastro Azzurro és a Raffo is), a Birra Moretti, az Ichnusa, a Poretti és a Forst (hozzá tartozik a Menabrea is).

Az olasz régiók gasztronómiája

Jegyzetek

  1. Consumo di Birra (olasz nyelven). MondoBirra. (Hozzáférés: 2016. augusztus 26.)
  2. Tutto sulla Birra - Birra e Storia, E in Italia? La prima fabbrica di birra aprì nel settecento... (olasz nyelven). Assobirra. (Hozzáférés: 2016. augusztus 23.)[halott link]
  3. Microbirrifici (olasz nyelven). Fermento Birra. (Hozzáférés: 2016. augusztus 22.)
  4. Kis sörfőzdék listája (olasz nyelven). microbirrifici.it. (Hozzáférés: 2016. augusztus 22.)

Források

További információ

Kapcsolódó szócikkek

A magyar Wikikönyvekben
további információk találhatók
Commons:Category:Cuisine of Italy
A Wikimédia Commons tartalmaz Olasz konyhaművészet témájú médiaállományokat.