Mari nyelv

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Mari nyelv
Beszélők száma 400000 fő
Írásrendszer modifikált Cirill
Nyelvkódok
ISO 639-1
ISO 639-2 chm
Commons
A Wikimédia Commons tartalmaz Mari nyelv témájú médiaállományokat.

A mari nyelvet (mari: марий йылме, marij jəlme; orosz: марийский язык, mariyskiy yazyk), amely az uráli nyelvcsaládba tartozik, kb. 400 000 ember beszéli. Legtöbben Mariföldön, Oroszországban beszélik (mari: Марий Эл, Marii El, azaz 'mari föld'). A mari nyelvnek (Мары йӹлмӹ) két változata van: az úgynevezett hegyi (vagy nyugati) mari (Курык марий) és az úgynevezett mezei mari (Олык марий).

Helyesírás[szerkesztés]

A mari nyelvet cirill ábécével írják.

Határozók[szerkesztés]

határozó rag Kérdőszavak Példa (élő) Példa (élettelen)
Alany - кӧ, мо (Ki, Mi) йоча (gyerek) ял (falu)
Genitive -(ы)н кӧн, мон (kié, mié) йочан (gyereké) ялын (falué)
részhatérozó -лан кӧлан, молан (kinek, minek) йочалан (gyereknek) яллан (falunak)
tárgyeset -(ы)м кӧм, мом (kit, mit) йочам (gyereket) ялым (falut)
Comitativus/társhatározó eset -ге кӧге, моге (with whom, with what) йочаге (with a child) ялге (with a village)
hasonlító -ла кӧла, мола (mint ki, mint mi) йочала (mint egy gyerek) ялла (mint egy falu)
inessivus/helyhatározó (-ban/-ben) -(ы)ште/(ы)што/(ы)штӧ кушто (hol) - ялыште (faluban)
Illativus (-ba/-be) -(ы)шке/(ы)шко/(ы)шкӧ, -(ы)ш1 кушко/куш (hova) - ялышке/ялыш (faluba)
Lative -ш/еш/эш кушан (where to) - ялеш (into a village)

Igeragozás[szerkesztés]

Példa[szerkesztés]

(мондаш – felejt)

jenlenidő, kijelentő mód
Személy 1st dec. pos. 2nd dec. pos.
én лектам (megyek) мондем (felejtek)
te лектат (mész) мондет (felejtesz)
ő лектеш (megy) монда (felejt)
mi лектына (megyünk) мондена (felejtünk)
ti лектыда (mentek) мондеда (felejtetek)
ők лектыт (mennek) мондат (felejtenek)
Jelen eset, tagadás
Személy 1st dec. neg. 2nd dec. neg.
én ом лек2 (nem megyek) ом мондо1 (nem felejtek)
te от лек2 (nem mész) от мондо1 (nem felejtesz)
ő огеш лек2 (nem megy) огеш мондо1 (nem felejt)
mi огына лек2 (nem megyünk) огына мондо1 (nem felejtünk)
ti огыда лек2 (nem mentek) огыда мондо1 (nem felejtetek)
ők огыт лек2 (nem mennek) огыт мондо1 (nem felejtenek)