El Niño
Az El Niño (ejtsd: [el ninyo], ’a gyermek Jézus-Krisztusra utalva’) egy természetes éghajlati jelenség, ami a tengervíz áramlásával van összefüggésben és ciklikusan jelentkezik. Karácsony tájékán kezdődik és 9-12 hónapig tart.
Leírása[szerkesztés]
A Csendes-óceáni térség Egyenlítő közeli területe karácsony táján erősen felmelegszik. Perui és ecuadori tengeri halászok figyeltek fel elsőnek a jelenségre a 19. század végén.[1] Hatására aszályos, száraz időszak lép fel Afrikában és Ausztráliában, a Karib-tengeren és az Egyesült Államok nyugati partján pedig óriási esőzéseket okozhat. Az El Niño előszezont általában az átlagosnál kevésbé aktív Atlanti-óceáni hurrikán szezon is jellemzi.
Ellentéte a normálisnál hidegebb tengerfelszínt jelentő La Niña, mely a Csendes-óceán trópusi területeinek középső és keleti részén fordul elő.
Jegyzetek[szerkesztés]
- ↑ www.climate.gov One forecaster’s view on extreme El Niño in the eastern Pacific (Hozzáférés: 2015.09.04.)
Fordítás[szerkesztés]
- Ez a szócikk részben vagy egészben az El Niño-Southern Oscillation című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
Források[szerkesztés]
- 2007 lesz az eddigi legmelegebb év (2007. január 2.)
- El Niño, La Niña, globális hatások (magyar)
- Western Region Geologic Information (angol)
- Climate Prediction Center (angol)
- National Oceanic and Atmospheric Administration (angol)
- The weather world 2010 project (angol)
- Jet Propulsion Labratory (angol)
- Earth System Research Labratory (angol)
- An Introduction to Global Change (angol)
- National Oceanic and Atmospheric Administration (angol)