Ugrás a tartalomhoz

„Szélesszájú orrszarvú” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
felesleges rész ki
83. sor: 83. sor:
*[http://www.zoo.hu/veszprem A faj a Veszprémi Állatkert honlapján]
*[http://www.zoo.hu/veszprem A faj a Veszprémi Állatkert honlapján]
*[http://www.rhinos-irf.org/rhinoinformation/whiterhino A faj a Nemzetközi Orrszarvúvédelmi Társaság honlapján (angol)]
*[http://www.rhinos-irf.org/rhinoinformation/whiterhino A faj a Nemzetközi Orrszarvúvédelmi Társaság honlapján (angol)]
*[http://animaldiversity.ummz.umich.edu/site/accounts/information/Ceratotherium_simum.html Angol nyelvű fajleírás]


{{DEFAULTSORT:Szelesszaju orrszarvu}}
{{DEFAULTSORT:Szelesszaju orrszarvu}}

A lap 2007. október 15., 16:37-kori változata

Szélesszájú orrszarvú
Természetvédelmi státusz
Mérsékelten fenyegetett
      
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztály: Emlősök (Mammalia)
Rend: Páratlanujjú patások


(Perissodactyla)

Család: Orrszarvúfélék (Rhinocerotidae)
Nem: Ceratotherium
Faj: C. simum
Tudományos név
''Ceratotherium simum''
(Burchell, 1817)
Szinonimák

Fehér orrszarvú

Elterjedés
Elterjedési területe, a zöld a déli alfajé, a narancssárga az északi alfajé
Elterjedési területe, a zöld a déli alfajé, a narancssárga az északi alfajé
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Szélesszájú orrszarvú témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Szélesszájú orrszarvú témájú médiaállományokat és Szélesszájú orrszarvú témájú kategóriát.

A szélesszájú orrszarvú vagy más néven fehér orrszarvú (Ceratotherium simum) a páratlanujjú patások (Perissodactyla) rendjébe és az orrszarvúfélék (Rhinocerotidae) családjába tartozó faj.

Megjelenése

Az elefántok után a második legnagyobb szárazföldi állat. Egy kifejlett fehér orrszarvú hossza 350-400 centiméter, marmagassága 180 centiméter, súlya 2800-3500 kilogramm. Bőre az elefántéhoz hasonlóan igen vastag, csupasz, kissé redőzött, szürkés vagy vöröses színű.

Magyar nevét a fűfélék legeléséhez alkalmazkodott széles szája nyomán kapta. A két hatalmas orrszarva közül az első akár 1,5 méteres is lehet.


A két afrikai faj, a szélesszájú orrszarvú (Ceratotherium simum) és a keskenyszájú orrszarvú (Diceros bicornis) közkeletű elnevezései – fehér és fekete – nyelvi tévedésen alapulnak. Mindkettő egyedei a szürkés, esetleg vörösesbarna különböző árnyalatait „viselik”, túlnyomórészt az élőhelyükön lévő talaj színe függvényében, ahonnan magukra szedik a port vagy sarat. A dél-afrikai búr telepesek holland nyelven „széles”-nek (wijd) nevezték a szélesszájúakat, amit az angol telepesek fehérnek (white) értelmeztek. A keskenyszájú fajta megkülönböztetésképpen kapta a fekete nevet. (A szélesszájú inkább a füvet legeli, a keskenyszájú főleg a bokrokról szedi össze táplálékát.) Érdekes, hogy a búroknak a holland nyelvből kialakult mai afrikaans nyelvébe is bekerült ez e téves megkülönböztetés, és már ők is elsősorban fehérnek (wit) és feketének (swart) nevezik a két fajt.

Elterjedése

Hajdan két nagy összefüggő területen élt, északon Dél-Csádtól Kelet-Afrikáig, délen Délkelet-Angolától Mozambikig, illetve a Dél-Afrikai Köztársaság északi részéig. Ma már északon a kipusztulás szélén áll, míg délen az elterjedési területe erősen fragmentálódott, jóformán csak nemzeti parkokban él. A nyílt szavannákat, bozótos területeket és a víz közelségét kedveli.

Alfajai

  • Ceratotherium simum simum (Burchell, 1817) - Déli szélesszájú orrszarvú, Afrika déli részének szavannáin él a következő országokban: Angola, Namíbia, Mozambik, Dél-afrikai Köztársaság, Lesotho, Szváziföld és Zimbabwe. Korábban a kipusztulás veszélye fenyegette, de az aktív természetvédelemnek hála mára gyakoribbá lett. Ez az egyetlen alfaj a melyika "veszélyeztetett" kategóriánál enyhébb besorolást kapott a Vörös listákon. Jelenleg mintegy 11.000 és 12.000 egyed közé tehető a számuk, így több él belőlük, mint az összes többi orrszarvúfajból együttvéve. A legtöbb egyedük a Dél-afrikai köztáraság területén él.

Az alfaj a nevét Powell-Cotton őrnagy után kapta, aki felfedezte 1900-ban.

Életmódja

Hallása és szaglása kitűnő, látása viszont annál gyengébb. A nyílt szavannákat, bozótos területeket és a víz közelségét kedveli. Elsősorban fűfélékkel, kisebb részben levelekkel és gyümölcsökkel táplálkozik.

Az orrszarvúak között a leginkább társaságkedvelő faj. A tehenek borjaikkal kisebb csoportokban élnek. A magányosan élő domináns bikák folyamatosan őrzik az általuk ürülékükkel és vizeletükkel gondosan jelölt területüket, minden betolakodó hímmel felveszik a harcot. Más fajokkal szemben viszont rendkívül toleránsak (ebben is egyedülállóak az orrszarvúak között), egyes leírások szerint még vadon is megközelítheti őket az ember, amely megmagyarázza, miért tudják olyan könnyen elejteni őket az orrvadászok.

Szaporodása

Layla, az első mestérséges megtermékenyítés során született orrszarvúborjú

A domináns bika előjoga a párzás a területén élő tehenekkel. 1-3 hétig udvarol a nősténynek, aki a párzás után elhagyja a hím territóriumát. 16 hónapnyi vemhesség után jön világra a közel fél mázsás csöppség, amely már újszülötten is nagyon aktív. A borjakat 1-2 év után választja el anyjuk, majd 2-3 év múlva válnak önállóvá. Az ivarérettségüket a nőstények 6, a hímek 10-12 éves korukban érik el. Állatkertben akár 40-50 évig is élhetnek.

Egyéb

Állatkertekben nem számít ritkának ez a faj, annak ellenére, hogy nagyon rosszak a szaporítási eredményei, főleg ott, ahol csak párban tartják. A tapasztalatok szerint nagyobb, minimum 4-5 fős csapatokban már eredményesen szaporodik. Természetesen elsősorban a gyakoribb déli alfaját tartják.

Magyarországon három állatkertben lehet szélesszájú orrszarvúval találkozni. A Budapesti Állatkertben három egyed él, egy bika, egy tehén és a 2007-es év elején született borjuk. A borjú (tisztességes nevén Layla) az első mesterséges megtermékenyítés által létrejött orrszarvú borjú a világon. Mivel szülei már több mint húsz éve együtt élnek,de párzás sosem történt közöttük, ezért döntöttek az állatkert szakemberei a mesterséges megtermékenítés mellett.

A Nyíregyházi Állatparkban egy fiatal hím egyed és két szintén fiatal, egyenesen a Dél-afrikai Köztársaságból származó nőstény él.

A Veszprémi Állatkertbe 2007 nyarán költözött be egy idős hím (Pabló), mely korábban a mára már bezárt ausztriai Garnsendorfi Szafaripark egyik legnagyobb látványossága volt.

Képek

Külső hivatkozások