Ávilai Nagy Szent Teréz-templom

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2019. október 17., 16:44-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0)
Ávilai Nagy Szent Teréz-templom
TelepülésKazincbarcika
A Wikimédia Commons tartalmaz Ávilai Nagy Szent Teréz-templom témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Az Ávilai Nagy Szent Teréz-templom Kazincbarcika 1913-ban felszentelt római katolikus temploma. Búcsúünnepe: október 15.

Jobbra: a sajókazinci református templom, balra: az Ávilai Nagy Szent Teréz-templom

Története

1910-ben a sajókazinciak és a barcikaiak templom és iskola felépítését tervezték. Első lépésként saját költségükön vásároltak két harangot. Wind István egyházmegyei építészmérnök tervei alapján dr. Samassa József bíboros, egri érsek saját költségén építtette fel a templomot. A templom Sajókazinc egyik kiemelkedő dombján épült, amelyet 1913. június végén a bíboros, egri érsek főpásztor szentelt fel.

Az itteni katolikus hívek 1939-ig a sajószentpéteri, majd pedig az újonnan szervezett berentei plébániához tartoztak fíliaként.

Isten háza Juhász István plébános harmincéves egyházszervező munkája alatt folyamatosan szépült, fejlődött. A belső térben Lavotha Géza fafaragó művész és Bolacsek László ötvösművész munkái láthatók, az orgona Olaszországból érkezett.

Az egyházközség 1982-ben lett önálló plébánia, így az Ávilai Nagy Szent Teréz-templom ekkortól kapta meg a plébániatemplomi rangot, 1993-tól pedig - az egyházmegyék átrendezése következtében - az Egri főegyházmegye Kazincbarcikai Esperesi Kerületének központjává vált. Juhász István halála után (1993) dr. Medvegy János plébános folytatta elődje fejlesztő munkáját.

1996-tól kezdve Bánhorváti és Dédestapolcsány, majd Berente, Sajógalgóc és Sajókaza egyházközségeit is a kazincbarcikai plébánia látja el, tevékenységét egy kinevezett káplán és egy állandó diakónus is segíti.[1]

2003-ban Iváncsy Balázs plébános nevéhez fűződik a harangtorony tatarozása. 2005-ben megújult az elektromos hálózat és elkészült a gázfűtés is.

A 90 éves régi harang megrepedt, ezért az egyházközség új harangot öntetett, melyet Dr. Seregély István nyugalmazott egri érsek úr szentelt fel 2007. május 4-én.

2013. október 12-én búcsúünneppel egybekötve ünnepelték a templom fennállásának századik évfordulóját.[2][3]

Képgaléria

Jegyzetek

Források

További információk

Kapcsolódó szócikkek