Ugrás a tartalomhoz

Államcsőd

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen 178.164.193.38 (vitalap) 2021. április 27., 13:23-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.

Az államcsőd, az állam fizetésképtelensége esetén a kifizetéseknek teljes vagy részleges megszüntetését jelenti.

Az államcsőd okai

Az államcsőd történetileg három okra vezethető vissza:

  • fizetésképtelenség /túl-tartozások
  • amikor az új kormány visszautasítja az őt megelőző kormány okozta államadósságok kifizetését
  • összeomlás /az állam hanyatlása

Fizetésképtelenség

Ha egy állam, gazdasági okokból kifolyólag fizetésképtelenné válik, nem képes többé törleszteni adósságait, pénzbeli kötelezettségeit sem tudja teljesíteni államcsőddel áll szemben. Egy állam akkor is bejelenthet fizetésképtelenséget, ha tartozásainak/kiadásainak csak egy részét képes fedezni.

A leggyakoribb okok a következők:

  • egy veszteség, háború vagy
  • hosszabb idejű rossz vezetés (kormány)/rossz irányítás

A fizetésképtelenség okozta államcsőd a történelem során akkor következett be, amikor egy állam több pénzt költött mint amennyi a bevétele volt. A költésvetési egyensúlyt ilyen esetekben külföldi tőke behozatalával egyenlítették ki.

Az állam hanyatlása

Ez a fajta államcsőd a II. világháború utáni időkben volt jellemző. A háború miatt elszegényedett országok fizetésképtelenné váltak.

Hatásai

Egyaránt kedvezőtlen hatást gyakorol a befektetőkre, a gazdaságra és a polgárokra is. Az ország valutája elértéktelenedik, melynek következményeként az infláció jelentősen megnövekszik, a munkanélküliség megugrik, a közalkalmazottaknak az állam nem tud fizetni, a szociális kiadásokat nem tudja fedezni.

Államcsődöt átélt országok

Közelmúlt, nem teljes lista:

Jegyzetek