Tom Berenger

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen HG (vitalap | szerkesztései) 2021. február 21., 00:28-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Tom Berenger
Életrajzi adatok
Születési névThomas Michael Moore
Született1949. május 31. (74 éves)
Chicago, Illinois
HázastársaBarbara Wilson (1976-1984)
Lisa Williams (1986-1997)
Patricia Alvaran (1998-napjainkig)
Pályafutása
Iskolái
  • Missouri Egyetem
  • Rich East High School
Aktív évek1968
Híres szerepeiBarnes őrmester - A szakasz
Díjai
Golden GlobeLegjobb férfi mellékszereplő
1987 A szakasz
Emmy-díjLegjobb férfi mellékszereplő (televíziós minisorozat vagy tévéfilm)
2012 A Hatfield-McCoy viszály
További díjakEmmy-díj a legjobb férfi mellékszereplőnek (Hatfields & McCoys, 64th Primetime Emmy Awards, 2012)

Tom Berenger aláírása
Tom Berenger aláírása

Tom Berenger weboldala
Tom Berenger IMDb-adatlapja
PORT.hu-adatlap
A Wikimédia Commons tartalmaz Tom Berenger témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Tom Berenger (Chicago, Illinois, 1949. május 31. –) amerikai színész, producer, író. Legismertebb szerepe Oliver Stone, A szakasz című Vietnámban játszódó háborús drámájának Barness őrmestere. A pszichopata katona megformálásáért Oscar-díjra jelölték a legjobb férfi mellékszereplő kategóriában.

Élete

Thomas Michael Moore színészi tanulmányai kezdetekor, még Tom Moore néven szerepelt, majd első filmes megmérettetésekor már Tom Berenger néven tüntették fel a szereplőgárda között, melyet mind a mai napig használ és ezen a néven vált híressé.
A Missori egyetemen végzett színpadi színészként Berenger, majd New Yorkba ment és ott kapta meg első filmszerepét, a Butch és Sundance: A korai évek című filmben 1979-ben. Majd kevésbé ismertebb szerepek következtek. A nagy kiugrás 1986-ban következett, az Oliver Stone rendezésében készült A szakasz című filmben, mely a következő évben elnyerte a legjobb filmnek járó Oscar-díjat és további három kategóriában bizonyult a legjobbnak. Az akadémia Berengert is jelölte, de végül nem ő kapta a aranyszobrocskát, de innentől kezdve a legnagyobb sztárok közé sorolták és akkoriban nagyon jól csengett a neve Hollywoodban. Ridley Scott Testőrbőrben című filmjében egy zsarut alakított, akinek meg kellett védelmeznie egy nőt egy pszichopata gyilkostól. Ezt a Gyilkos lövés című akciófilm követte, melyben Kristie Alley volt a partnere. 1989-ben is Stone-nal dolgozott, a Született július 4-én című drámában kapott egy kisebb szerepet és ugyanebben az évben kapott főszerepet A nagy csapat című vígjátékban. Ezek után kevésbé fajsúlyos szerepek következtek egészen 1993-ig, amikor is Berenger a Lopakodók című akciófilmért pozitív kritikákat kapott. Viszont ugyanez már nem mondható el a Sliver című filmről, amely igen nagy bukás volt. Ekkor tört meg Berenger pályafutása is, aki már messze került A szakaszban elért hírnevétől és mivel azóta sem sikerült igazán kibontakoznia, szép lassan eltűnt a "süllyesztőben". Gyengébbnél gyengébb filmek következtek és az ezredfordulót követően csak DVD-re gyártott filmekben koptatja tehetségét. Bár továbbra is aktívan vállal szerepeket, ám ezeket már csak megélhetési szempontból. A szakasz révén szerzett hírnévvel nem tudott úgy élni, mint akkori kollégái, Charlie Sheen és Willem Dafoe.

2012-ben a Hatfield-Mccoy viszály című amerikai minisorozatban nyújtott alakításáért Emmy-díjat kapott, mint a legjobb mellékszereplő (tévéfilm vagy minisorozat).

Elismerései

Filmjei

További információk

Commons:Category:Tom Berenger
A Wikimédia Commons tartalmaz Tom Berenger témájú médiaállományokat.