Stigma

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Csigabi (vitalap | szerkesztései) 2021. február 27., 13:41-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Visszaállítottam a lap korábbi változatát 2A01:36D:1500:27EA:59E7:89D7:76DC:BA7D (vita) szerkesztéséről Klaci0327 szerkesztésére)
Assisi Szent Ferenc (11821226), aki először 1224-ben tapasztalta a stigmákat La Vernában, Olaszországban

A stigma testi jegy vagy fájdalom, amely olyan testtájakon jelenik meg, ami Jézus keresztre feszítését idézi. A szó Szent Pál Galatákhoz írott leveléből származik: „Ezután senki se okozzon nekem kellemetlenséget, mert én az Úr Jézus jegyeit viselem testemen” – írta Szent Pál (6:17). A latin nyelvű Vulgata a „jegy” szóra a latin stigma szót használta.

A stigmák előidéző okai vitatottak. Vannak, akik szerint legalább bizonyos esetekben természetfeletti, csodás eredetűek, mások csalást látnak bennük vagy az orvosi magyarázatoknak hisznek.

A stigmák általában a katolikus valláshoz, illetve hívőihez kötődnek. A stigmatizáltak többsége nő. Dokumentált esetek nem katolikusok közt is előfordultak.

A stigma szót a mindennapi beszédben használják negatív értelemben is, „bélyeg, megbélyegzettség” jelentéssel.

Leírása

A feljegyzett esetek különfélék. Vannak olyan esetek amikor a stigmatizált testén megjelenik az öt Szent Seb (a szögektől esett sebek a kézen és lábon és a lándzsadöfés az oldalán), vagy ezek egy része. Vannak, akiknek a tövisek okozta sebek jelennek meg a homlokukon, mások vért izzadnak vagy könnyeznek, a korbácsolás okozta sebek tűnnek fel a hátukon vagy a kereszt cipelése okozta sebek a vállukon.

Vannak olyan stigmatizáltak, akik csak a sebek fájdalmát érzik, anélkül, hogy maguk a sebek megjelennének: ők láthatatlan stigmákat viselnek. Máskor a seb és az óriási fájdalom együtt vannak jelen. Egyes stigmatizáltak sebei nem gyógyulnak be, frissek maradnak, ám mégsem fertőződnek el. Egyes feljegyzések arról számolnak be, hogy a sebek kellemes illatot árasztanak.

Van, hogy a jegyek első megjelenése után a stigmatizált folyamatosan viseli őket, de az is előfordul, hogy a stigmák csak a nap bizonyos időszakában vagy bizonyos napokon jelennek meg.

Története

Az első dokumentált eset, amelyet a római katolikus egyház is autentikusnak fogad el, Assisi Szent Ferencé (11821226), aki először 1224-ben tapasztalta a stigmákat az Itália területén fekvő La Vernában.[1]

A Szent Ferenc halála után eltelt évszázadban több mint húsz újabb esetet jegyeztek fel. Azóta nagyon sok volt az ilyen eset. A 19. század végére több mint 300-at jelentettek.[2] A 20. században az esetek száma drasztikusan emelkedett: több mint 500 esetet jegyeztek fel. A modern korban növekedett a nem az egyházból, illetve nem a katolikus rendekből jöttek száma a stigmatizáltak között. A nem katolikusok közt is jegyeztek fel eseteket.[3]

A feljegyzésekben szereplő első stigmatizált Kölni Boldog Krisztina volt (12421312), akit az 1320 és 1350 között készült Codex Iuliacensis (wd) említ. Relikviái a jülichi Propsteikirchében nyugszanak, Aachen közelében.[4] Koponyáján egyes források szerint ma is láthatók a tüskék hagyta nyomok.

Híres modern kori stigmatizált volt Pietrelcinai Szent Pio (18871968).

Híres stigmatizáltak

Pietrelcinai Szent Pio

Híres magyar stigmatizáltak

Jegyzetek

  1. CATHOLIC ENCYCLOPEDIA: St. Francis of Assisi
  2. [1].
  3. [2] Archiválva 2007. április 25-i dátummal a Wayback Machine-ben.
  4. CATHOLIC ENCYCLOPEDIA: Blessed Christine of Stommeln (angolul)
  5. Archivált másolat. [2017. október 3-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2017. november 6.)

Külső hivatkozások