Ugrás a tartalomhoz

Páncélos háború

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Porrima (vitalap | szerkesztései) 2020. december 13., 16:12-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Pácélosok az első világháborúban: 1 link korr.)

A páncélos háború olyan konfliktus, összecsapás, melyben javarészt vagy teljes mértékben páncélos járművek, tankok vesznek részt.

Pácélosok az első világháborúban

Az első világháború volt az emberiség első konfliktusa, melyben szárazföldi, légi és vízi haderőt egyaránt bevetettek. A legújabb hadászati technikák, eszközök egy olyan háborút eredményeztek, amely milliók életét követelte mind a katonák, mind a civil lakosság körében. Ezen új eszközök közé tarztozott a tank is, amely angol és francia együttműködés eredményeként született meg. A két antanthatalom célja az volt az új fegyverrel, hogy megoldják a nyugati fronton kialakult állóháborút. Először az angolok küldték bevetésre 1916. szeptember 15-én a Somme-i csatában Flers-Courcelette települése mellett. A tankok azonban nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket. Bár könnyedén áthaladtak a szögesdrótakadályokon és a gyalogság fegyverei nem tudtak kárt tenni a monstrumban, nagyon lassan haladtak (kb. 3,2 km/h), emiatt könnyű célpontok voltak a tüzérség számára, és könnyen meghibásodtak vagy elakadtak az egyenetlen csatatéren.

A második világháború

A tankok fejlesztése a két világháború között rohamosan megindult. Egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítottak a harckocsiknak. Így volt ezzel maga Hitler is, aki kimondott páncéloshadosztályokat állíttatott fel. A második világháború kirobbanása után azzal szembesültek a szövetséges hatalmak is, hogy a tankok eldönthetik a háborút. A páncélosokat minden frontszakaszon, szerte az egész világon bevetették, mind a tengelyhatalmak, mind a szövetségesek. Az eddigi legnagyobb tankcsatára a keleti fronton került sor 1943. júliusában Kurszk mellett. Ez volt a prohorovkai pancélosütközet. A német Manstein és az orosz Zsukov több napon át tartó véres küzdelemben küldte harcba legjobb tankjait. A német áttörés azonban nem sikerült az oroszok kemény ellenállása és Zsukov taktikája miatt.

Tankok a hidegháborúban és manapság

A hidegháborúban a harcterek kiszélesedésével tankok is átalakultak: nagyobbak és hatékonyabbak lettek, és vastagabb páncélt is kaptak. A tömegtermelés fokozásával egyre több tankot gyártottak, a szempont pedig a fegyverzet és a korszerű technika volt. Manapság a szárazföldi haderő kulcsfontosságú eszköze/fegyvere a tank. A tankok ritkán működnek egyedül - páncélos egységekbe szerveződnek, hogy növeljék az ütőképességet. A Közel-Keleten dúló sivatagi harcokban folyamatosan vetnek be korszerűbbnél korszerűbb tankokat, de a Kurszknál felvonultatott számot (szerencsére) azóta sem sikerült felülmúlni.

Források

  • A második világháború teljes története - Az európai front megnyitása, Pannon-Literatúra Kft., Kisújszállás, 2010