Ugrás a tartalomhoz

Légideszant-csapatok (Oroszország)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Vépi (vitalap | szerkesztései) 2021. április 5., 07:33-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (kékít)
Légideszant-csapatok
Az orosz Légideszant Csapatok jelvénye
Az orosz Légideszant Csapatok jelvénye

Dátum1930-as évektől
Ország Szovjetunió (1930–1991)
 Oroszország (1991-től)
FeladatKönnyű gyalogság
Ejtőernyős gyalogság
Légi szállítású gyalogság
Rendfenntartás
Méret54 000 ejtőernyős[forrás?]
Parancsnokok
Jelenlegi parancsnokVlagyimir Samanov
Híres parancsnokokVaszilij Margelov
Anatolij Lebegy
Georgij Spak
Kultúra és történelem
BecenévSzárnyas Gyalogság, Kék Sapkások
Mottó"Никто, кроме нас!" (Senki, csak mi!)
Háborús részvétel
Haszan-tavi csata,
Halhin-goli csata,
második világháború,
hegyi-karabahi háború,
a Szovjetunió afganisztáni háborúja,
első csecsen háború,
második csecsen háború,
orosz–grúz háború
Évfordulókaugusztus 2.
A Wikimédia Commons tartalmaz Légideszant-csapatok témájú médiaállományokat.

A Légideszant-csapatok, rövidítve VDV (oroszul: ВДВВоздушно-десантные войска, magyar átírásban: Vozdusno-gyeszantnije vojszka) az Orosz Fegyveres Erők egyik önálló fegyverneme. A légi szállítású, gyors reagálású légideszant-egységek fő feladata a mélységi műveletek végrehajtása.

Az orosz VDV-alakulatok hagyományosan középkék színű barett sapkát, valamint a szovjet és orosz haditengerészeti alakulatoknál rendszeresített, kék sávos hosszú ujjú pólót, az ún. telnyaskát viselik. Magukat a deszant szóval illetik, amely a francia descente szóból származtatható (jelentése partraszálló, lesikló).

Történet

Első elődalakulatait a második világháború előtt alakították meg, már az 1930-as évek elején végeztek harcászati és hadműveleti gyakorlatokat a Moszkvához közeli katonai körzetekben. Légi mozgékonyságuk fejlesztésére számos szállító repülőgép és tüzérségi eszköz lett megtervezve. Az alakulatok szárazföldi tűzerejének növelése érdekében újszerű kézifegyverek kifejlesztése vált szükségessé, melyek abban az időben nem voltak jelen más országok haderőiben sem. A világháborúban két jelentős hadműveletben vettek részt – 1942-ben a rzsevi csatákban és 1943-ban az Alsó-Dnyeper menti ütközetekben – és számos kisebb ütközetben mint rohamgyalogság. Három hadtestéből kettő részt vett a bécsi és prágai támadó hadműveletekben is, valamint bevetették őket Mandzsúriában a megszállás idején. A háború után, mivel az amerikai légi szállítású hadosztályokat leépítették, a világ legnagyobb létszámú légi szállítású alakulata maradt. A Szovjetunió felbomlását követően helyi zászlóaljaik az ukrajnai és fehérorosz utódállamokban maradtak. A 2010-es évek második felében létszámukat ismét bővíteni kívánják a 2015-ös 45 000 főről 60 000 főre. Ez a létszám négy gárdahadosztályra és hat dandárra oszlik szét, valamint a magasabbegység-kiképző és más alakulat közvetlen alegységeire. A hat dandárból egyet hadosztállyá kívánnak bővíteni.

Galéria