Ugrás a tartalomhoz

Interkozmosz–23

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Misibacsi (vitalap | szerkesztései) 2019. december 6., 17:52-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Jellemzői: eliras jav., link, kieg.)

Interkozmosz–23 (IK-23) – Prognoz–10 – szovjet tudományos mesterséges, magnetoszféra kutató műhold, a szocialista országok közös Interkozmosz űrprogramjának egysége. Bulgária első mesterséges műholdja.

Küldetés

A program keretében a Szovjetunió térítésmentesen a tagországok rendelkezésére bocsátotta mesterséges holdjait, geofizikai rakétáit, távközlési és egyéb földi berendezéseit.

Az Interkozmosz együttműködés keretében a szocialista országok közreműködése a világűr békés célú kutatásában és felhasználásában. A tagországoknak lehetősége lett egyéni elképzeléseik megvalósításában, az eredmények kölcsönös hasznosításában. A tudományos munkák területei: kozmikus fizikai (a Nap, a Naprendszer és bolygói, valamint a csillagok); a kozmikus meteorológia (felsőlégköri meteorológia,- a módszerek operatív alkalmazása); az űrbiológia és orvosi kutatás; az űrhírközlés. 1975-től a programot kibővítették a rendkívüli népgazdasági fontosságú erőforrás-kutatás tématerülettel.

Jellemzői

1985. április 26-án a Bajkonuri űrrepülőtér indítóállomásról egy Interkozmosz hordozórakéta a Molnyija-M (Blok-SO-L) – 10. eredményes felbocsátás – segítségével indították magas Föld körüli pályára. Az orbitális egység pályája 5783,87 perces, 76,76 fokos hajlásszögű (majdnem sarki pálya, lásd: Molnyija-pálya), elliptikus pálya perigeuma 5976 kilométer, az apogeuma 194 737 kilométer volt. Energiaellátását akkumulátorok és napelemek összehangolt egysége biztosította. Hasznos tömege 985 kilogramm. Aktív szolgálati idejét befejezve 1994. január 12-én a Föld légkörébe érve elégett.

A Prognoz–program keretében indított Prognoz–10 műhold több szocialista ország közös kutatási szolgálataként az Interkozmosz–23 elnevezést is kapta. A nagy apogeumú, igen nyújtott pályán keringő műhold feladata a Nap elektromágneses és töltöttrészecske-sugárzásainak, a bolygóközi tér és a magnetoszféra szerkezetének, a Nap-Föld kapcsolatoknak a vizsgálata.

Források

Elődje:
Interkozmosz–22

Interkozmosz sorozat
1969–1994

Utódja:
Interkozmosz–24