Bibliakutató mozgalom

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Konstant (vitalap | szerkesztései) 2019. június 2., 10:58-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (tagolás)

A Bibliakutató mozgalom egy vallási szerveződés, amely az 1870-es években vette kezdetét, „Russell pásztor" vezetésével. A mozgalom mára szétaprózódott, de a résztvevők általában Bibliakutatóknak nevezik magukat.

Biblia-olvasó csoportok alakultak szerte a világban, hogy csupán a Biblia szövegezése, annak analitikus vizsgálata alapján visszaállítsák az igaz keresztény hitet. Elvetették a hagyományokon alapuló teológiákat és gyakran sajátosan értelmezték az írásokat.

Története

Az 1894. évben a radikális doktrínaváltozások a hívők háromnegyedét ellene fordították. Russell 1916-os halála után nagyon hamar újabb egyházszakadás következett be. A zűrzavarban több csoportosulás alakult az eredeti doktrínák és módszerek követésére, de sokuk mára igen távol került Russell pásztor tanításától.

Jogi örököse a Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania volt, amelynek elnöksége a hozzájuk hű csoportot (International Bible Students Association társaság maradéka) Jehova Tanúi néven jegyeztette be 1931-ben. Azok a gyülekezetek, amelyek nem akarták elfogadni a központosított irányítást, a semmit mondó Associated Bible Students nevet vették fel. Mások Free Bible Students vagy New Covenant Bible Students név alatt társultak. Németországban a Watch Tower követői Ernste Bibelforscher, a központi utasításoknak ellenszegülők Freie Bibelforscher – ma már más társaság viseli ezt a nevet – név alatt egyesültek. A náci uralom alatt korlátozva voltak a titkosrendőrség jelentései Bibliakutatókról és Ernest Bibliakutatóiról szólnak.

A mozgalom korai képviselői

Charles Russell 1911-ben

Első Biblia-olvasó társulatok

Lásd még

Külső hivatkozások