Mannit

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Mannit
IUPAC-név
(2R,3R,4R,5R)-hexán-1,2,3,4,5,6-hexol
Más nevek d-Mannit
Kémiai azonosítók
CAS-szám 87-78-5
PubChem 453
DrugBank APRD01083
ATC kód A06AD16, B05BC01 B05CX04
Kémiai és fizikai tulajdonságok
Kémiai képlet C6H14O6
Moláris tömeg 182,172 g/mol
Sűrűség 1,52
Oldhatóság vízben bőségesen oldódik; etanolban (96%) gyakorlatilag nem oldódik[1]
Fajlagos forgatóképesség [α]D +23 és +25 között[1]
Farmakokinetikai adatok
Biohasznosíthatóság ~7%
Metabolizmus máj (elhanyagolható)
Biológiai
felezési idő
100 perc
Kiválasztás vese (90%)
Terápiás előírások
Jogi státusz ? (HU)
Terhességi kategória C: (USA)
Alkalmazás Intravénás
Orális

A mannit (INN: mannitol) (más néven hexán-1,2,3,4,5,6-hexol vagy E421) cukoralkoholok csoportjába tartozó szerves vegyület, a szorbit sztereoizomerje. Képlete: C6H8(OH)6. Először a virágos kőrisből (Fraxinus ornus) sikerült izolálni, melynek kérgéből néha édes nedv, manna (mannit) folyik, ezért szokták mannakőrisnek is nevezni. Élelmiszeripari és gyógyszerészeti felhasználása jelentős. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben Mannitolum néven hivatalos.

Kémiai tulajdonságok[szerkesztés]

A mannit egy cukoralkohol, mely a szervezetben lassan bomlik le. A glükóz redukciójával keletkezik, amikor annak aldehidcsoportja hidroxilcsoporttá alakul. Vizes oldatban lead egy hidrogéniont, ezért enyhén savas kémhatású. A savas kémhatás ellensúlyozásához általában nátrium-hidrogén-karbonátot alkalmaznak. A mannit a biológiai membránokon nem képes áthatolni.

Felhasználása[szerkesztés]

Gyógyászatban[szerkesztés]

  • az agyban kialakult nagy nyomás csökkentésére, vazodilatátorként, és a víz + Na+ mennyiségének csökkentésére alkalmazzák (ezáltal csökkentve az extracelluláris folyadékmennyiséget)
  • a vér-agy gát áteresztőképességének növelésére is alkalmas, mert időszakosan csökkenti a kapillárisokat alkotó hámsejtek méretét (egyes gyógyszereknél, például az Alzheimer-kór kezelésére elengedhetetlen)
  • csökkenti az egyes tengeri élőlényekben előforduló ciguatoxin okozta mérgezés tüneteit
  • egyes műtéteknél az eszközök (például vénába vezetett drótszálak) éles végét mannittal vonják be, hogy azok ne sértsék fel a véna belső felszínét. A mannit idővel a vérben feloldódik, így mire az orvos a helyére vezette az eszközt, már nincs a végén mannit, és szabadon használható.

Élelmiszeriparban[szerkesztés]

Élelmiszerekben elsősorban alacsony energiatartalmú édesítőszerként, valamint csomósodást gátló anyagként alkalmazzák E421 néven. Napi maximum beviteli mennyisége 160 mg/testsúlykg. Nagy mennyiség elfogyasztása esetén puffadás, hasmenés léphet fel.

Fruktóz felszívódási zavarban szenvedő betegek számára egészségügyi kockázatot jelent a Mannit fogyasztása, ugyanis a cukoralkoholok lassítják a fruktóz felszívódását.

Egyéb[szerkesztés]

Egyes tudatmódosító szerekben (például heroin, metamfetamin) megtalálható. Előfordulás a térfogat növelésével, és ebből fakadóan az egységnyi tömegű kábítószer hatásának csökkenésével jár.

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. a b Mannitolum Ph.Hg.VIII. – Ph.Eur.9.2 cikkely. (Hozzáférés: 2018. augusztus 24.)

Külső források[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek[szerkesztés]