Vita:Magyarországi Református Egyház
Új téma nyitásaEz a szócikk témája miatt a Mitológia-műhely érdeklődési körébe tartozik. Bátran kapcsolódj be a szerkesztésébe! | |||
Jól használható | Ez a szócikk jól használható besorolást kapott a kidolgozottsági skálán. | ||
Nagyon fontos | Ez a szócikk nagyon fontos besorolást kapott a műhely fontossági skáláján. | ||
Értékelő szerkesztő: Partmoso (vita), értékelés dátuma: 2016. augusztus 29. | |||
|
A magyar egyház nemzetközi egyház vagy külön tárgyalandó a nemzetközitől?
[szerkesztés]- Az egész szócik láthatóan nem tudja eldönteni, a magyar református egyházról vagy az azonos felekezethez tartozó külföldi egyházakról szóljon-e. :Luther a reformáció támájához tartozik, de a Magyarországi Református Egyház nem luteránus, hanem kálvinista. :Ésmég sok-sok apróság.--Linkoman 2006. február 14., 17:52 (CET)
A magyar és a nemzetközi református egyházak a szervezeti egység és az apró teológiai eltérések ellenére azonos felekezethez tartoznak!
A magyarországi egyházhoz szócikkéhez hozzátartozik a külfüldi is, mint azt az összes többi wikipédiás felekezet cikkében megfigyelheted ha ezeket elolvasod.Vagy az összes többi is hibás? Attól még, hogy a református egyház nem Lutheránus attól még ha ismered a vallástörténetet akkor tudod hogy Kálvin rendszerbe foglalta a Reformáció köztük Luther tanait is. És az egyház teológiai gyökerei Lutheríg nyúlnak vissza! És, hogy Luther robbantotta ki és indította el a reformációt. De soha nem alapított egyházat! Igaz ugyan, hogy Kálvin előállt olyan dolgokkal melyeket Luther nem mondott de sok lényeges dologban Luther tanításait hirdette: Pl.: Kizárólag Hit általi üdvözülés.--Neo 2006. február 14., 18:04 (CET)
Érdemes Elolvasni az angol vikipédiát is és a magyarral összevetni. Vagy az is hibás? Reformed Churches --Neo 2006. február 14., 18:11 (CET)
- Kedves Neo, honnan veszed azt, hogy a magyar evangélikusok és reformátusok azonos felekezetbe tartoznak? Ez tévedés. Mindkét felekezet protestáns, de külön felekezetek. Arról pedig nem ízléses dolog vitát nyitni, hogy a kálvinizmus nem önálló a luteránus felekezethez képest, mert ezt a Kárpát-medencében a református egyházak hívei évszázadok óta nem így tarják.
- Azért, mert a Reformáció Napja hagyományosan Luther pontjaihoz kötődik, nem állítható, hogy a reformációt Luther indította el, ugyanis az egy történelmi folyamat volt, számos szereplővel. Olvasd el, erről pl. Chadwick mit ír.--Linkoman 2006. február 14., 18:19 (CET)
- szerkeszési ütközés miatt csak utólag olvastam el, amit írtál. Bár nem ismerem részletesen az USA-beli egyházakat és még nem olvastam el az angol Wiki szócikkét, de én is tudok arról, hogy főleg az USA-ban gyakran keverik ezeket a fogalmakat.--Linkoman 2006. február 14., 18:19 (CET)
Kedves Linkoman, Igaz ugyan, hogy a kálvinista felekezetek nem azonosak a luteránus felekezetekkel azonban a történelmi és a teológiai gyöketreik között vannak lényeges kapcsolódási pontok. Meg kellene látnod, hogy a Lutheránus felekezetről e cikkben nincs is szó! Idézem a mit írtál:„ honnan veszed azt, hogy a magyar evangélikusok és reformátusok azonos felekezetbe tartoznak? Válasz:-Úgy látom félreérted azt amit írtam! Nagyon Jól tudom, hogy az evangélikusok más felekezetet alkotnak mint a reformátusok! Idézem a mit írtál:„ „Arról pedig nem ízléses dolog vitát nyitni, hogy a kálvinizmus nem önálló a luteránus felekezethez képest „ Válasz:-Én ezt sem mondtam! - És nem is írtam. -Tudom, hogy önnálló. Csak a theológiai gyökerekről beszéltem. Egy teológiai doktrina rendszer kialakulásáról. És annak megértésében segít a történelmi háttér. Olvastam például a Luther és Kora című művet. Azt a vallástörténészek nem tagadják, hogy a protestantizmus kialakulásában Luthernek nagyon nagy szerepe van! -Akarok jobban utánnakutatni ezeknek a dolognak.- Idézem a mit írtál:„ „én is tudok arról, hogy főleg az USA-ban gyakran keverik ezeket a fogalmakat” Válasz: Hidd el hogy nem keverem a reformátusokat az evangélikusokkal azonban nem lehet azt mondani, hogy semmi közük egymáshoz (teológiai gyökereiknek) és a tanításaik egymásnak ég és föld ellentmondó sem azt, hogy kialakulásauk történetileg egymástól teljesen független !--Neo 2006. február 14., 18:35 (CET)
Nem állítom hogy a Református egyház Lutheránus én csak az azonos gyökereikről írok!
A Kálvinizmus kialakulásában hatalmas szerepe volt! Luther hatásáról sokmindent tudnák mondani a reformációban pl azt hogy nagy mennyiségben terjesztették az írásait és még a nyelvújított luther bibliai is tele volt a Katolikus egyházat kigúnyoló metszerekkel. Luther műveit akkoriban rengetegen olvasták és ismerték! A reformáció elveit Zwingli rendszerezte! És Zwingli által rendszerezett tanokat vitte tovább Kálvin. Hidd el, hogy a kálvinizmus nem független Luthertől és a reformációtól!2006. február 14., 18:44 (CET)
A Református egyházak teológiai gyökerei a Lutheri irányzatból indult ki majd több író és újító hatása alatt formálódott (Pl:Ulrich Zwingli) akik között Kálvin végül kiemelkedővé vált! Hírnevessé vállása után kötötték össze nevét a református egyházakkal! De nem a kezdetektől fogva nevezték kálvinizmusnak!--Neo 2006. február 14., 19:27 (CET)
- Kedves Neo, örülök, hogy azt a mondatodat, hogy "Azonos Felekezethez tartoznak!" láthatóan úgy kell érteni, hogy mégsem.
- A jelenlegi cikkel az alapvető baj az, hogy a címe ellenére nemcsak a magyar református egyházzal foglalkozik! Van reformáció, Luther Márton stb. szócikkünk - ide a magyar református egyház története tartozik, a reformáció történetének egyéb vonatkozásai meg más cikkekbe. Vagyis ennek a viatlalpnak a tartalma sem ebbe Ajánlom, vesd össze a magyar Wikin levő jelenlegi anyagokat - én is csak ezután fogom megtenni - és ezek figyelembe vételével működjünk együtt. Üdvözöl--Linkoman 2006. február 15., 10:55 (CET)
- Kedves Neo, a te tálalásod eléggé megtévesztő. Engedd meg, hogy felhívjam a figyelmed néhány dologra:
- 1. Luthert megelőzték az úgynevezett "előreformátori mozgalmak" (leghíresebbek: Husz János három részre szakadó huszita követői, ill. John Wycliffe Ellenőrzött lap lollardjai). Ezek is meglehetősen függetlenek voltak egymástól, inkább valamiféle korszellemet tükröznek.
- 2. Zwinglit úgy említeni, mintha szépen továbbgondolta volna Luther nézeteit, enyhén szólva is torzítás. Zwinglinek saját 67 tétele volt, és a Bibliát is Luthertől függetlenül kezdte el fordítani (ez a Zürichi Biblia). Luthernél mindenben radikálisabb volt (az ősi - zsidó - gyökerekhez visszanyúlva pl. még az orgonát is kidobatta a templomokból). Zwingli egyedül Luthertől remélhetett volna katonai segítséget (a lutheri német reformáció mögött választófejedelmek álltak), de még így sem tudott vele megegyezni. A Marburgi kollokviumon egyetlen pontot kivéve mindenben dűlőre jutottak. Az Úrvacsoratanban viszont nem tudtak megállapodni. A két irányzat így nem egyesült, össze sem hangolódott (sőt, fokozódott az ellentét köztük). Ezért történhetett, hogy Zwingli semmilyen segítséget nem kapott Luthertől és "szükségpüspökétől", a választófejedelemtől. A cappeli csatában egyedül kellett szembenéznie a katolikus hadakkal, a biztos vereség előtt. Zwingli - és vele a svájci német reformáció sajátos ága - elesett a csatában.
- 3. Kálvin Jánosra egyaránt hatott Luther és Zwingli is, az Institutióban és a L'es Ordonances-ban lefektetett kálvini elvek azonban mindkettőtől különböznek.
- 4. Az az állítás, miszerint Luther "nem alapított egyházat" csak félig igaz. Az igaz, hogy nem szándékozott egyházat alapítani, de miután a pápa a Decet Romanum Pontifex kezdetű bullájával kiátkozta őt és követőit, bizony egyházat alapítottak és szerveztek. Igaz, ennek élére nem Luther állt (szervezetileg) - noha minden tőle függött - hanem a választófejedelem, akit "szükségpüspöknek" neveztek ki. Ez márpedig egyházalapítás (is).
- 5. Az az állítás megint túl sarkító, hogy "Luther robbantotta ki a reformációt". Hogy ő volt az egyik legmeghatározóbb alakja, az tény. Az is tény, hogy a tételei kifüggesztését kísérő pápai fenyegetés (Excurge Domine!), majd átok (Decet Romanum Pontifex) megpecsételte a reformáció sorsát. De előzményei is voltak, kortársai is (pl. Zwingli), és tőle eltérő irányzatokat megalapozó fiatalok is (Kálvin, Szervéth, stb.). A reformáció átfogóbb valami volt annál, mintsem hogy valaki úgy "megalapította"
vagy "kirobbantotta" volna.
- 6. Ez a szócikk amúgy valóban nem a reformációról szól, mégcsak nem is a kálvinizmusról, sőt, nem is a magyar reformációról (amibe a lutheránusok és unitáriusok, sőt, egy sor, ma már nem létező anabaptista és szombatos irányzatocska is beletartozott), hanem kifejezetten a Magyarországi Református Egyházról. Ennek (szűkebben vett) története érdekes itt. Az általad felvetett kérdéseket viszont érdemesnek láttam tisztába tenni. Minden jót, – Iegeb vita 2010. november 21., 00:58 (CET)
Helyesírási és, tematikai pontosítások megtörténtek és folyamatosan történnek
[szerkesztés]Kedves Linkoman! Bocsánat nem tudtam, hogy a sablont nem illik csak úgy kitörölni, és ott is hagyom mostmár. A helyesírási hibákat kijavírottam remélem nincs több. Az egész cikket lektoráltatni fogom egy ex református barátommmal (megkérem hogy olvassa el és mondjon véleményt). Valamint ahogy az időm engedi utánaolvasok mélyebben a témának.
Az, hogy a "Magyarországi" szó szerpel a hivatalos elnevezésben az kizárja, hogy a nemzetközi vonatkozásairól is írjunk?
[szerkesztés]Azt előző üzenetben állítottad hogy én én valahol azt írtam "Azonos Felekezethez tartoznak" Az azonos felekezethez tartozanak mondatot a Magyar és a Külföldi református egyházakra értettem akik valóban azonosak ha szervezetileg nem is összefogottak teológiailag kevés az eltérés közöttük! Erre jó példa a Church of Christ ez az egyház sem egységes sem szervezetileg hisz országonként független "szigeteknek" is nevezik és tanításban sem teljesen egységesek mégis egy szócikkbe megemlítik a Stone - Campbell visszaállítási mozgalom egyéb egyházait is. Akkor ez az angol szócikk is rosz? Azt mért kifogásolod, hogy: "címe ellenére nemcsak a magyar református egyházzal foglalkozik"? Az angol vikipédia is ír a magyar egyházról. Reformed Churches A "Magyarországi Református Egyház" -ez az egyház hivatalos elnevezése. Lásd a honlapját. Ezen a néven van hivatalosan bejegyezve. Lehetne a szócikk címe Református Egyház is, de jobb ha a hivatalos neve szerepel a szócikkben. Olvass bele egyéb Wiki cikkekbe egyházakról: Pl: Krisztus Magyarországi Egyháza -A hivatalos elnevezés, nem zárja ki, hogy a nemzetköziről írjunk. A létrejöttéről, történeti háteréről stb. Hisz ez a témához szorosan kapcsolódik. Nem? Krisztus Magyarországi Egyháza- vagy szerinted ez a cikk is rossz? Golgota Gyülekezet Szcientólógiai egyház Azon egyházaknak a száma melyeknek a nevében benne van a "magyarországi"szó meghaladja a 30-at is: Magyarországi Arany Rózsakereszt Vallásközösség,MagyarországiAutonóm Orthodox Izraelita Hitközség, Magyarországi Bahá’i Közösség, Magyarországi Baptista Egyház, Magyarországi Biblia Szól Egyház, Magyarországi Bolgár Ortodox Egyház, Magyarországi Chanbuddhista Egyház, MagyarországiChurch Of God Egyház, Magyarországi Csan Buddhista Közösség, Magyarországi Evangélikus Egyház, Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség, Magyarországi Jehova Tanúi Egyház, Magyarországi Karma-Kagyüpa Közösség, Magyarországi Késői Eső Gyülekezet, Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közössége, MagyarországiMetodista Egyház, MagyarországiMuszlimok Egyháza, Magyarországi Örmény Egyház, Magyarországi Református Egyház, Magyarországi Román Ortodox Egyház, Magyarországi Szabadkeresztyén Gyülekezet, MagyarországiSzcientológia Egyház, Magyarországi Új Apostoli Egyház, MagyarországiUnitárius Egyház, Magyarországi Xuyun Buddhista Cha Központi Egyház, MagyarországiZen Közösség, MagyarországiZsidó Hitközségek Szövetsége -ezekből nem mindegyiknek van szócikke a magyar Wikiben de ha beleolvasol ezekbe akkor láthatod, hogy írnak a szervezetek nemzetközi vonatkozásairól és ebben nem akadály a hivatalos elnevezés, hisz ez a témához szorosan hozzá tartozik.
--Neo 2006. február 16., 11:11 (CET)
- Kedves Neo, szomorúan látom ,egyetlen észrevételemet sem vetted komolyan, ráadásul egy olyan ember helyesírásával írsz, aki többet ír-olvas angolul, mint magyarul, ezért nem tudja a kis- és nagybetűk magyar használatát, a vesszők használatát stb. (Pl. A "Kálvinizmus" a mondaton belül mindig kis keződbetűvel írandó!)
- Eddig diplomatikus voltam, most kimondom: a Magyarországi Református Egyház története a magyar történelem integráns része és ebben a szócikkben nem Zwingliről és Melanchtonról (te hallottad már ezt a nevet?) kell szólni, hanem a magyar egyház történetéről és nem kell helyette a reformáció történetét Luther-centrikusan összefoglalni, mert az más lapokon már sokkal jobb minőségben megtörtént - ajánlom, inkább ezeket olvasd el, a presbiter és más vonatkozó szócikkekel együtt.--Linkoman 2006. február 24., 14:08 (CET)
Heló Linkoman!
Az, hogy "nem vettem komolyan egyetlen észerevételedet sem" nem más mint vádaskodás, ugyanis kitöröltem a Luther 95-pontjáról szóló részt is hisz az tényleg nem volt elégé témábavágó. Főleg nem ilyen részletezéssel, kijavítottam a helyesírási hibákat is, most utólag megint egy helyesírási hibát kijavírottam, amit te észleltél.Igazából annyit töröltem már a Lutherrel kapcsolatos részt, hogy épphogy meg van említve a szócikkben. Ez lenne a Luther centrikusság? Abban igazat adok, hogy a magyarországi történetéről többet kell írni és ezt tervezem is. De mond meg őszíntén, hogy kálvinista vagy és azért reagálsz olyan érzékenyen a témára. Apróságokat felnagyítasz, felfújsz, intenzíven megnyilvánulnak a lelked különféle védekezési mechanizmusai. Nem értem miért nem javítod át a szócikket ha helyesírási hibát találsz? Addig akartál vitatkozni velem amíg elég szöveg gyűlik össze a vitalapon ahhoz, hogy a nem semleges sablont rápakolhatsd a cikkre. Csalódtam benned azt gondoltam egy Kiváló Wikipédista sokkal tényszerűbben gondolkodik és nem ennyire az érzelmei által rángatva. Pont azt látom, hogy én hallgattam rád te viszont mintha meg sem fontolnád, amit írok. Inkább azonnal hevesen reagálsz. Mintha előítéleteid volnának.--Neo 2006. február 27., 17:57 (CET)
Hello! A Magyarországi jelölés azt jelenti, hogy a jelenlegi Magyarország területén tevékenykedik, jogilag oda van bejegyezve. Van azonban egy nemzetközi szervezet, a Magyar Református Egyházak Tanácskozó Zsinata, mely magában foglalja a határon túli magyar területeken tevékenykedő református egyházkerületeket. De szeretném leszögezni, hogy a Magyarországi Református Egyház csak a Magyarországon tevékenykedő négy egyházkerületet fedi le. Természetesen (ha jogilag nem is) létezik összefoglaló néven Református Egyház, illetve Magyar Református Egyház. --Sücy 2007. augusztus 2. 13:47 (CET) 2009. május 20-a óta már jogilag is létezik a Magyar Református Egyház, mivel a Generális Konvent tagjai (kivéve a Szlovák Református Egyházat) aláírták az erről szóló dokumentumot. --Sücy 2010. április 25. 16:10 (CET)
Országos intézményeknek számítanak ezek?
[szerkesztés]Országos Intézményként működik a Magyar Református Szeretetszolgálat, valamint (szerintem ) a Református Missziói Központ is. Sücy 2010. április 25. 16:13 (CET)
Nem akartam vallásüldözést, ha te nem akkor majd az exkálvinista megmondja a választ a kérdéseimre
[szerkesztés]Kedves Linkoman!
Ha szerinted a Kálvinisták nem értékelik le a cselekedetek jelentőségét akkor hogyan lehetne ezt pontosabban megfogalmazni? Jólvan meg fogom kérdezni az exkálvinista barátomtól, bár te is elmagyarázhatnád hogy mire gondolsz mielőtt sablonokkal dobálózol.Én változtattam és beláttam a kritikáidat de te ne törekszel egységre úgy tűnik nekem. Csak ezt akartad: megsablonozni a szócikket, hát sikerült most örülsz?
--Neo 2006. február 27., 18:04 (CET)
Ezek a szakaszok nem a Magyarországi Református Egyházzal kapcsolatosak, nem ebbe a cikkbe valóak:
A kálvinizmus létrejöttének főbb motívumai
[szerkesztés]A kálvinista teológia Németországban 16. században indult útjának alapítója, Kálvin János (Jean Chauvin 1509) A Református egyházak teológiai gyökerei a Lutheri irányzatból indult ki majd több író és újító hatása alatt formálódott (Pl.:Ulrich Zwingli) akik között Kálvin végül kiemelkedővé vált. Hírnevessé válása után kötötték össze nevét a református egyházakkal. De nem a kezdetektől fogva nevezték kálvinizmusnak.
A kálvinizmus öt pontja
[szerkesztés]A 17. századi Kálvinista doktrínát, melyet addig "kálvinista" teológusok, hangoztattak az 1618-19-es dorti zsinaton fogalmazták meg "a kálvinizmus öt pontjaként" a Kálvin által támogatott nézetek védelmében. A mai nemzetközi egyházak elkötelezettek az eredeti kálvinizmus tanításához. Melyek hitelvei nem teljesen egységesek. Főbb jellemvonásaik mégis meglehetősen azonosak. A Zwingli és a Kálvin irányzata közt lévő különbségek is minimálisak.
– KovacsUr 2006. március 2., 12:05 (CET)
- Ez a szócikk az egyházról szól és nem a reformációról általában. A kivágott rész máshol már legalább 2x megavan:
"A nemzetközi református mozgalom létrejötte a 16. századi, Nyugat-Európai reformáció mozgalomig nyúlik vissza. A nemzetközi református egyházak Kálvin János és Ulrich Zwingli tanaira épülő doktrínarendszerrel rendelkező protestáns felekezetek. A református egyház megalapítója a svájci reformáció vezetője, Ulrich Zwingli zürichi lelkész volt. Halála után a mozgalom fokozatosan Kálvin János irányítása alá került. 1536-ban kiadta A keresztény vallás tanítása című művét. Ebben világos rendszerbe foglalta a reformáció alapelveit (mint például a kizárólag hit általi üdvözülés elve)."--Linkoman 2006. július 17., 02:30 (CEST)
- Ráadásul a kivágott rész egy picit csacsiság is. A Zwingli-féle mozgalom német volt (és Svájc német kantonjait érintette), a Kálviné pedig francia. Ezek szervezetileg nem mutattak semmilyen átfedést, külön bibliafordításuk volt, külön nyelvük. Az egy butaság, hogy Zwingli követői átálltak Kálvinhoz. A cappeli csatában a Zwingli-féle reformáció gyakorlatilag elesett. Kálvin a tanokat vitte tovább (részben), nem az irányzatot!– Iegeb vita 2010. november 21., 01:08 (CET)
Eredet... (infobox)
[szerkesztés]Én úgy látom, hogy az infobox eredet-kérdése valahogy sehogy sem az igazi. Nem lenne talán rossz válasz erre a kérdésre az, hogy a katolikus egyház (mondjuk a csupa nagybetű talán meredek), de az a kérdés, hogy milyen értelemben. Mert vagy a reformáció előtti „közös egyházra”, vagy a reformáció után kialakult konfesszionális római egyházra gondolunk. Mivel szerintem a kettő nem ugyanaz. És a Katolikus egyház szócikk, amire a link mutat, a jelek szerint inkább az utóbbiról szól. Nekem az a véleményem, hogy nem kéne erőltetni ezt az egyszavas eredet-meghatározást. És egyébként ez a vezető-kérdés is erőltetettnek tűnik számomra. Jobb lenne, ha lelkészi vezető és nemlelkészi vezető lenne. Hogy a „rang” kifejezést már ne is említsem. Kíváncsi vagyok mások véleményére ezekben a kérdésekben. – Tkarcsi vita 2008. november 3., 15:21 (CET)
Kedves Szerkesztő társak! Csak most kapcslódtam be ebbe a vitalapba. A Magyarországi Református Egyház 'Nemlelkészi vezetője: Dr. Huszár Pál' Ő egyben a Dunántúli Ref. Egyházkerület főgondnoka is, az országos egyházban a 'rangja': A Zsinat világi elnöke. Köszönettel: Jakab István (bakaj) 2009.09.26. 11:36
- De jó, hogy észrevetted. A reformáció megemlítése bőven elég, mert minden protestáns felekezet erre megy vissza. Korábbra v. későbbre minek utalni?--Linkoman vita 2008. november 3., 15:32 (CET)
A protestáns felekezetek is ugyanaddig mennek vissza, mint a katolikus felekezet. Attól függetlenül, hogy csak 500 éve váltak szét az útjaik, az előtte levő 1500 év közös. Szerintem. (Meg egyébként néhány keményvonalas neves katolikus egyháztörténész ismerősöm szerint is.) Tehát akkor a katolikus egyház is a reformációkor eredt. – Tkarcsi vita 2008. november 3., 16:06 (CET)
- Jó, végülis.--Linkoman vita 2008. november 3., 16:14 (CET)
Dehát a katolikus egyháznál elég furán mutatna a reformáció eredetnek. :) Úgyhogy én ezért nem erőltetném ezt az eredet dolgot. Legalábbis a történelmi keresztény felekezeteknél nem.– Tkarcsi vita 2008. november 3., 16:29 (CET)
Címer
[szerkesztés]Nem tudom, hogy a vitalap melyik részére lehetett volna tenni azt, amit most akarok írni, de remélem itt nem zavar majd senkit ;) A Református Egyház címeréről lenne jó szerintem egy jobb minőségű, nagyobb felbontású képet feltenni. Sajnos nekem sincs vektorgrafikus változat, de egy nyomdában nyomottról sikerült egy tűrhető makrót fényképeznem. Szerintetek érdemes lenne vele valamit kezdeni? Íme: Fájl:MRE címer.jpg
Jakab István vita 2009. október 9., 14:36 (CEST)
egységesítés
[szerkesztés]http://www.majus22.org/cikk.php?ID_cikk=38 Szajci reci 2010. május 23., 10:55 (CEST)
a cikk frissítése - kérdés/javaslat
[szerkesztés]Én református teológus vagyok - tehát egyrészt református teológiát hallgatok, lelkipásztornak készülök, s ezekből következően jólismerem a Magyarország Református Egyházat. A cikket átolvastam, valóban lenne mit javítani rajta, de leginkább egy teljes újraírás segítene szerintem. Kérdésem és javaslatom egyazon: szívesen javítok/segítek/újraírok, azonban új vagyok még a wikin, kérdésem: csak simán fogjam magam, s írjak át bármit, vagy kivel beszéljek? Kérem, valaki illetékes közölje velem, mit és hogyan tehetek.
Khronosz vita 2011. március 15., 00:10 (CET)
Üdv a wikin! Kezdj csak bele, írd át, amit akarsz, így működik a wikipédia :) Az viszont jó lenne, ha mindenhez adnál meg forrást; gondolom, vannak könyveid a témában, amikkel a fontosabb állításokat alá tudod támasztani. Forrást megadni úgy kell, hogy ref tagok közé (olyan, mint egy html tag) beírod a forrásként szolgáló könyv adatait oldalszámmal. (A „Hívek” szakaszban látsz erre egy példát weboldallal.) Alensha 2011. március 15., 00:05 (CET)
Üdv! Nos, az rendben van, már pár oldalt megírtam a simmeből, vágom a hivatkozásokat stb. Pár helyre egy-két mondatot bejavítottam, azt is értem, és rendben van. Az én kérdésem arról szólt, hogy foghatom-e csak magam s újraírhatok-e egy oldalt. De ezek szerint igen. Köszi a megerősítést. Khronosz vita 2011. március 15., 00:10 (CET)
Khronosz, persze, írhatsz újat, ha valaki nagyon kíváncsi a régire, a laptörténetből elővadászhatja. Esetleg egy vázlatot itt a vitalapon leírhatnál, könnyebb úgy beszélni róla, ha látjuk, mit is szeretnél... Sücy vita 2011. október 15., 21:11 (CEST)
Átdolgozták a szócikket. Vegye le az illetékes a sablonokat!
[szerkesztés]Sok idő telt el. Javult a szócikk.Partmoso vita 2016. augusztus 29., 22:08 (CEST)
@Partmoso: bárki le tudja venni a sablonokat. Te is. És akkor te vagy az illetékes. OsvátA Palackposta 2016. augusztus 29., 22:25 (CEST)