Tarlós István

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Peda (vitalap | szerkesztései) 2010. július 7., 10:38-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Külső hivatkozások: + 1 interjú hozzáadása. :-)))
Tarlós István
Fájl:Tarlós István.jpg
Született1948május 26. (75 éves)
Budapest
Állampolgárságamagyar
Nemzetiségemagyar
Gyermekeihárom gyermek
Foglalkozásapolitikus
Tisztsége
  • polgármester (1990. szeptember 30. – 2006. október 1., Budapest III. kerülete)
  • magyarországi parlamenti képviselő (2010. május 14. – 2010. december 3.)
  • Budapest főpolgármestere (2010. október 3. – 2019. október 13.)
Iskolái
Kitüntetései

A Wikimédia Commons tartalmaz Tarlós István témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Tarlós István (Budapest, 1948. május 26.) 19902006 között Óbuda-Békásmegyer polgármestere (1994-ig az SZDSZ színeiben, majd függetlenként), 2002-ben képviselőjelölt az országgyűlési választáson (a Fidesz színeiben), majd 2006-tól a FIDESZ-MPSZKDNP frakciószövetség elnöke a Fővárosi Közgyűlésben, valamint a Fidesz kampányának vezetője a 2008. márciusi népszavazás során.

Pályája

Az óbudai Árpád Gimnázium humán tagozatán érettségizett, majd segédmunkásként kezdett el dolgozni. A sikeres főiskolai felvételit követően előfelvételisként (felsőoktatási intézménybe felvett, de katonaköteles hallgató) katona volt Orosházán. A szolgálat lejárta után a Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskolán szerzett mélyépítőmérnöki diplomát, majd később gazdasági és szervezői másoddiplomát az Ybl Miklós Műszaki Főiskolán. A diplomaszerzés után 15 éven át az építőiparban dolgozott, javarészt beruházói és kivitelezői feladatokon. Több munkahelyen is dolgozott, (például Út- és Vasútépítő Vállalat, a FŐBER, az ÉM. Mélyépítő Vállalat, a KKMV, a III. ker. IKV). Volt művezető, építésvezető-helyettes, műszaki ellenőr, építésvezető, főépítésvezető, termelési osztályvezető is. A rendszerváltozás előtti években feleségével saját tervezőiroda keretében, magánvállalkozóként dolgozott.

1989-ben belépett a SZDSZ-be, Óbudán többször is ügyvivőnek választották és 1990-ben az SZDSZ és a FIDESZ közös jelöltjeként Óbuda-Békásmegyer polgármestere lett.

1994 nyarán - gondolkodási és értékrendi különbségek miatt - kilépett az SZDSZ-ből, mivel nem tartotta elfogadhatónak az SZDSZ politikájának változását. Azóta is párton kívüli közéleti személyiség. Függetlenként és a polgári pártok támogatása mellett Budapest III. kerületében 1994-ben, 1998-ban és 2002-ben is újraválasztották.

A 2002. évi országgyűlési választáson a Fidesz jelöltjeként (pártonkívüliként, de ezúttal nem függetlenként) indult Óbudán, sikertelenül.

A polgármesteri ciklusai alatt a helyi ügyek jelentős részében együttműködést alakított ki az MSZP és az SZDSZ frakcióival is, ennek tudható be az is, hogy Óbudán ellenszavazat és tartózkodás nélkül szavazták meg még a választási évben is a költségvetést és a költségvetési beszámolót egyaránt.

Fájl:Független Tarlós.gif
A 2006-os önkormányzati választásokon használt választási logója

A 2006-os önkormányzati választásokon a Fidesz, a KDNP és több civil szervezet által szerződésben[2][3][4] szabályozott módon, a Jobbik és további civil szervezetek által szóban, ellentételezettségi kötelezettség nélkül[5][6] támogatott független főpolgármester-jelölt volt. A budapesti főpolgármester-választáson 1,7%-kal maradt el a győzelemtől. A főpolgármester-választáson több szavazatot szerzett, mint az őt támogató pártszövetség. Demszky Gábort még senki nem szorította meg ennyire, annak ellenére, hogy az MSZP-nek is Demszky volt a jelöltje, továbbá az MDF is indított egy főpolgármester-jelöltet. Az óbudai helyi MDF szervezet - szemben pártja vezetésével - határozatot hozott főpolgármesteri jelölésének támogatásáról[forrás?]. Sőt, az MDF pártközpont jelölési eljárása óbudai MDF körökben tiltakozásokat, vezetői szinten pártból való kilépést is maga után vont[forrás?].

2006. október óta a Fővárosi Közgyűlés tagja és ott a Fidesz-frakció vezetője, valamint a fővárosi Fidesz-KNDP frakciószövetség elnöke. Azóta a „független” jelzőt nem használja, de továbbra sem tagja a Fidesznek. Önmagát polgári gondolkodásúként határozza meg.

2007-2008-ban a Fidesz-KDNP kezdeményezte „szociális népszavazás 2008” kampányfőnöke volt, melyet sikerre vezetett.

A 2010-es országgyűlési választásokon a Fidesz-KDNP budapesti területi listájáról nyert mandátumot.

2010. június 26-án a Fidesz budapesti választmánya Tarlós Istvánt javasolta a párt főpolgármester-jelöltjének.[7]

Polgármesteri munkássága, kritizált döntései

2001. július 10-én a III. kerület polgármestereként szerződést kötött a Sziget Fesztivál szervezőivel, amely többek között tartalmazta azt a kiegészítést, miszerint:

„Az évek óta sikeres Pepsi Szigeten a fiatalkorúak védelmében, de a másként gondolkodók biztonságának érdekében is, semmi néven rendezett homoszexuális jellegű felvilágosító, vagy egyéb címen folytatott műsorok nem lesznek. Az elnevezés e tekintetben közömbös. A lényeg, hogy a Diáksziget az legyen, ami, Zenés, kulturális fesztivál.”

A szerződés ellen több melegszervezet tiltakozott[8], a II-III. kerületi bíróság pedig ideiglenes intézkedéssel hatályon kívül helyezte, később pedig diszkriminatív és ezért alkotmánysértő volta miatt megsemmisítette a vitatott szerződés-kiegészítést.[9]

Társadalmi tevékenységei

1999 és 2003 között a többi kerületi polgármester megbízásából a Közép-Magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács alelnöke volt. Többször járt az Európai Unió szervezeteinél tapasztalatszerzés céljából. Ebben az időszakban a Regionális Fejlesztési Tanács Stratégiai Tervezési Bizottságát is vezette.

Alapító tagja a Magyar Rendészettudományi Társaságnak, továbbá a Baross Gábor Társaságnak, tagja a Széchenyi Körnek. Tiszteletbeli elnöke a Katasztrófavédelmi és Polgári Védelmi Tanácsnak[forrás?], elnöke Óbudán a Braunhaxler Egyesületnek és a helyi Széchenyi Körnek, elnökségi tagja a Keresztény Értelmiségi Szövetségnek.

Családi állapota

1973 óta nős, felesége Nagy Cecília építőmérnök. Három felnőtt gyermekük és három unokájuk van. Édesapja Dr. Tarlós István jogász, édesanyja Dienes Hilda nyugdíjas főkönyvelő. Mindketten a Magyar Tudományos Akadémián dolgoztak.

Díjak, elismerések

Irodalom

Jegyzetek

Külső hivatkozások

Interjúk