Szerkesztővita:Tzar25
Új téma nyitásaKöszöntünk a magyar Wikipédiában, kedves Tzar25! | |||
A Wikipédia szerkesztésének fortélyaihoz az első lépések oldalon találsz bevezetőt. A szerkesztést a homokozóban gyakorolhatod. A Wikipédiában folyó társalgások jobb megértéséhez a wikifogalmak és rövidítések (szó)jegyzékében találsz segítséget. Kérjük, különösen ügyelj a felküldött szövegek és képek jogtisztaságára és forrásaid pontos megjelölésére! Kezdő szerkesztőként személyes segítőt, mentort is kaphatsz magad mellé, vele megtárgyalhatod a szerkesztéssel kapcsolatos problémáidat. Ehhez jelentkezz be (ha eddig nem tetted volna), és kattints ide! Bonyolultabb szerkesztési ügyekben a kocsmafalra írhatsz kérdéseket, ha egy szerkesztőtársad tudja a választ, ugyanott fog válaszolni. Egy közismereti tudakozót is működtetünk, ha valamit nem találtál. Ha van kedved, írhatsz magadról pár szót a felhasználói lapodon (például érdeklődési körödről, nyelvtudásodról). A személyes vitalapokat üzenőfalként használjuk, ezen üdvözlet is példa rá. Kérünk, hogy a vitalapokon így írd alá hozzászólásaidat: ~~~~. Jó szerkesztést és tartalmas szórakozást kívánunk! SyP 2008. március 2., 09:18 (CET) |
Picit belejavítottam a meander szócikkedbe, de nagyon jó, hogy ilyeneket írsz. A cikkeket nem szokás aláírni (a laptörténetből látszik egyébként, ki írta), csak a vitalapokon a hozzászólásokat. Jó szerkesztést: SyP 2008. március 2., 09:20 (CET)
Segítséget kértél
[szerkesztés]Üzenetet hagytunk Rodrigónak, hogy mentornak szeretnéd, de ő vasárnap óta nem járt itt. Addig is, amig előkerül, kérdezhetnél akár engem, akár a többi mentor közül valakit, ha valami problémád adódik. Az én vitalapomra úgy jutsz, hogy rákattintasz az aláírásomban arra, hogy posta. Karmelaposta 2008. március 4., 06:45 (CET)
Helló
[szerkesztés]Üdv, a jobb vállamat műtötték, úgyhogy egyenlőre nem leszek nagyon bőbeszédű - értsd: inkább meglévő útmutatókra hivatkozom - de most a kötelező pihenés miatt az átlagnál több időm van.
– Rodrigó ⇔ 2008. március 4., 18:32 (CET)
Javaslataim
[szerkesztés]- Meander (matematika) kapcsán:
- először is gratulálok, egészen komoly minőségű cikket hoztál létre
- Forrásokra való hivatkozás lényeges eleme a cikknek. Lehetőleg magyar, ha nincs idegen nyelvű forrásmű legyen. (Akár tankönyv is) Irányelv: Wikipédia:Tüntesd fel forrásaidat!
- Mint láttad, az angol wiki cikkében is vannak képek, ezeket gyakran közvetlenül, azonos módon használhatod, amennyiben a Wikimedia Commons nevű médiatárba - és nem egy nemzeti wiki galériájába - lettek feltöltve. Emiatt szinte mindenre a Commonst használjuk. Wikipédia:Wikimedia Commons használata.
- Érdemes a más nyelvű wikicikkekbe is bekukkantani, mert sok ötletet lehet találni a bővítéshez.
- A Google-val érdemes alaposan körülnézni vonatkozó információk után kutatva, mert így pontatlanságokat oldhatunk fel, és gazdagabb forrás és hivatkozás listát állíthatunk össze, az internet legjobb tárgylapját állítva elő.
HA KÉRDÉSED vagy VÉLEMÉNYED VAN: ITT, VAGY AZ ÉN VITALAPOMON IS FELTEHETED. – Rodrigó ⇔ 2008. március 4., 21:38 (CET)
Rodrigo
[szerkesztés]Üdv! Először jobbulást a válladnak! Másodszor pedig nagyjából mondanám a terveimet a wikivel kapcsolatban, amihez nem túl hosszú távon (fél év kötelező, utána lehet, hogy folytatom) kérném majd a segítségedet. Szóval BME-TTK matekos vagyok, és feladatul kaptam a wiki-fordítást erre a félévre 90 órányi (kb. heti 6 óra) terjeldelemben, és csak matematikai témában (ez elég szomorú, h csak ilyen téma lehet, de sebaj...). Ebből azt hiszem már kiderülhetett, hogy a forrás egy az egyben az angol oldal fordítása, szóval sajnos nem az én érdemem, én csak fordítottam. Nem szeretnék minésőgen aluli munkát kiadni a kezemből, szóval minden apró hibára felhívhatod a figyelmemet, hogy jobban menjen (előre is köszi) másrészt pedig a forrást, mint angol wiki hogyan tűntessem fel? Ja és egy apróság: ha találsz valami hiányosságot a magyar wikin, ami matematikai témájú, és létezik angolul, szólj! Köszönet: Tamás (Tzar25)
- Portál:Matematika oldalt nektek találták ki, ott fel vannak sorolva a fontosabb hiányzó szócikkek is. Vannak még kategóriák és matematikán belüli tudományterületek, amik megírása neked is tanulságos lehet, tanulmányaidat tekintve: Matematika#A matematika tárgykörei
- Az angol cikk forrásait tedd be, ha nem találsz mást, de aZ értelmes magyar google-találatokra, szakkönyvekre is hivatkozhatsz: Wikipédia:Hogyan írj jó szócikket
- Milyen téma érdekel? A matematika elég tág kör, statizstika, története, filozófia, művészet, rengeteg határterület is van! Bármilyen piros link a magyarban, amiről az angol wikiben van cikk, kiindulási pont lehet: Wikipédia:Hogyan írj új lapot.
- Vitalapokat aláírni ezzel a kóddal tudsz: – ~~~~ (szerkesztési nézet felső gombsorát teszteld, prakikus!
- Képletek beillesztése: Wikipédia:Képletleíró nyelv
- Képeket ne gyárts, itt rengeteg van, ezeket közvetlenül beillesztheted:
Dolgozz, kérdezz! – Rodrigó ⇔ 2008. március 5., 16:18 (CET)
Egy kérdés
[szerkesztés]Hogyan tudok az oldal tetejére "not to be confused with..." azaz ilyen "nem összetévesztendő" dolgot rakni? a homeomorfia cikket szeretném fordítani, és a tetejére rakni, h nem összetévesztendő a homomorfiával. Köszi!
Sablon:Más használata: {{Más|homomorfia}} Eredménye:
Aláírás Sablon: ~~~~ Eredménye nálam: Rodrigó ⇔ 2008. március 13., 10:59 (CET)
kiegészítések
[szerkesztés]A homeomorfia most már egy megfelelő minőségű cikk lett, itt vannak a tanulságok, ellenőrizheted meglétüket a cikkben:
- Más nyelvű, azonos tartalmú cikkek linkjének elhelyezése a cikk végén, oszlopba
- Ha azok tartalmaznak Commons-beli képet, annak elhelyezése a cikkben
- magyar web oldalak végigböngészése hasonló témájú oldalak után, a cikkben foglaltak alátámasztására, a források hibáinak kiküszöbölésére (jelen esetetben homeomorfia - homeomorf - homeomorfikus alakok is fontosak)
- magyar web oldalak hivatkozása
- minél pontosabb kategorizálás
- A lényeges rokon szócikkekben visszahivatkozások készítése, hogy a témakört olvasó hamarabb megtalálja a cikkünket.
Másik téma: Bármelyik szerkesztőnek üzenhetsz, ha a vitalapjára írsz. ilyenkor sárga figyelmeztetést kapnak azonnal a wiki felületen, akárcsak most te. Az aláírásokban a név mögötti (néha vicces) karaktersor vagy szimbólum szokott a vitalapjukra mutató hivatkozás lenni. A név meg a bemutatkozó lapra hivatkozás. Te is testreszabhatod, itt egy példatár: WP:SZ#Mellette
További jó munkát: – Rodrigó ⇔ 2008. március 19., 20:46 (CET)
Meander
[szerkesztés]Hogy tudok a meanderekhez egy egyértelműsítőlapot kreálni?
Más: Hogy kényelmesebb, ha ide írom a kérdéseimet, vagy ha a vitalopodra?
Milyen az új aláírásom? :D Ja, és be van-e linkelve a vita? Mert nálam nincs... :S De gondolom ez azért van, hogy magammal ne kötekedjek :P
Frankie » mondd! 2008. március 21., 11:10 (CET)
- Válaszok:
- Sablon:Egyért lapon ott van a súgó is, de ezt kell a lap tetejére tenned.
- Ha az én vitalapomra írsz, akkor mejelenik figyelmeztetés számomra, egébként csak akkor látom, ha megnézem a vitalapodat.
- Jó az aláírás, a saját vitalapod most mások sem látják, de nem kötelező elem. ha gondolod, linkeld.
– Rodrigó ⇔ 2008. március 31., 13:06 (CEST)
Még egy dolog
[szerkesztés]Ez most nem matek, hanem belevágok egy kicsit másba is, és azt szeretném kérdezni, hogy ha commons-ban nem találok jó képet, viszont egy oldalon találtam nagyon jókat, akkor a
- licenszét honnan tudom meg, és
- miket kell tennem ahhoz, hogy jogtisztán megjelenhessen a kép a wikin?
Köszi előre is! Frankie » mondd! 2008. március 21., 14:36 (CET)
- Alapvetően jogvédettek a képek, és nem szabad őket használni. A kép készítője, vagy későbbi tulajdonosa dönti el, hogy egy képet mire lehet használni, mindenképp tőle kell egy nyilatkozat.
- Ha a commonsban nincs, más nyelvű wikipédiák azonos szócikkeiben találhatsz jókat, és azokat - mivel zömmel nyitott használatú jelölésük van - viszont bemásolhatod a commonsba, hogy bárki használhassa.
- Wikipédia:Képek licenceinek megadása a súgó az engedélyekhez.
Kjnai
[szerkesztés]Szia! Nagyon jó, hogy készül a cikk! De a címét elírtad: aztrológia van jelenleg, asztrológia helyett! Kérlek nevezd át, ezt a címet meg töröltesd (vagy ha gondolod, segítek :) ). – Burumbátor Hajnali Tudósklub 2008. március 21., 17:24 (CET)
Köszi, hogy szóltál! A törlést nem tudom megoldani :S Abban segíts, légyszi! :D Frankie » mondd! 2008. március 21., 17:26 (CET)
- Megtörtént az átnevezés is, és a törlés is. Törölni csak az adminok tudnak, de van egy sablon, {{az|1=--~~~~}}, amit a cikk elejére elhelyezel, az egyenlőségjel után beírod az indokot, és ez automatikusan riasztja az adminokat, hogy "szemét képződött :) További jó munkát! – Burumbátor Hajnali Tudósklub 2008. március 21., 17:37 (CET)
wow :D Nagyon köszi!
Okés lesz a szócikk, mindamellett néhány további megjegyzés: Csatlakozom Rodrigohoz a véleményéban: a hivatkozásokra jobban ügyelj, azaz olvasd el a műhelyen leírt követelményeket, ezeket nem nagy munka összeszedni, de legyenek, azaz netes hiv. könyvek és ebookok más matematikai enciklopédiák... Aztán van még egy-két sor, ami még lefordításra vár.
Aztán a három szócikk az tök jó mennyiség már (a kínait is ideértem :), de azért valljuk be mindegyik kicsit szellős. Úgy látom bejön neked a topológia mi lenne a véleményed, ha ajánlanám a en:Manifold (sokaság )szócikket? Szerintem nagyon hasznos lenne. Például hogy a bögre tórusszá deformálása nyilván a két sokaság közti homeomorfizmust jelenti. De mi az a sokaság? Ezt a magyar wiki még nem tudja. Mit Te gondolsz?Mozo vita 2008. március 22., 11:30 (CET)
- Most kicsit besokalltam a matekkal, meg bele is kezdtem az asztrológiába, ami gondolom nem számít bele a progfelbe, de most ehhez van türelmem. Mint egy kis pihenő. A homeomorfia végét le fogom fordítani, csak azon sokalltam be :D Ezzel küzdök egy kicsit, aztán kitalálok valamit :D És sajnos nem nagyon érdekel a topológia, a homeomorfia vége is elég nyögve nyelős, csak az eleje tetszett. A következő témám valószínűleg informatikai lesz. Ez van, amit én gondolok. Frankie » mondd! 2008. március 22., 12:46 (CET)
Bocs! Nem unszolni akartalak, csak megörültem, hogy végre valaki foglalkozna sokaságokkal :) Az asztrológiás szócikk meg hát a fene se tudja: simán beleszámíthat plusszként a félévbe -- ha jól van megírva :) Ha homeozni nincs kedved, lehet hogy én kiigazítom -- most például ehhez lenne kedvem.
További jó munkát! Mozo vita 2008. március 22., 13:29 (CET)
- Köszi szépen! Az asztrológia megindult, keresgetem hozzá az anyagot, itthon megcsinálom, és majd vmi emberi formában felrakom, ami még hátra van, plusz mivel commonsban nem találtam képet, csinálok/csináltatok és az is meglesz, csak nem tudom mennyi idő kell hozzá. Wettl tanár úr nem hinném, hogy elfogadja :( de ez annyiból előny, hogy nincs időkorlát rá :D Frankie » mondd! 2008. március 22., 20:26 (CET)
Bocs hogy csak most válaszolgattam Frankie, de el voltam havazva múlt héten.
Topológia szócikk még totál hiányzik, kedves matematikusok :D
Az Asztrológia pedig nem új cikk, nem tudom mennyire veszik figyelembe...– Rodrigó ⇔ 2008. március 31., 13:35 (CEST)
Apróságok
[szerkesztés]Kínai asztrológia szócikkben:
- ha egy képhez nem írsz megjegyzést, akkor nincs szükség a thumb paraméterre a kódjában
- Az első mondat a szócikk tárgyának definíciója, legyenek benne belső hivatkozások a leíró fogalmakra.
- A szócikk legyen tárgyilagos, ne csak egy rajongói oldal: írd le a híres művelőit, történetét, kritikáit, elterjedtségét, stb.
- legyen semleges, tehát ne első személyben fogalmazz, hanem kívülállóként, mint ahogy a cikket olvasó számára természetes: "A kínai asztrológia szerint" , " tanításai szerint" , "elvei alapján" stb.
Másrészt: Igényled még a mentorálást? Ha nem, akkor távolítsd el a sablont a Felhasználói lapodról, és szólj!
ui: A Matematika cikkekről se feledkezz meg! pl. Matematika#A_matematika_tárgykörei-ben ha nézelődsz, biztos találsz könnyű falatot...
- Itt is megköszönöm szépen a mentorálást, és majd igyexem javítani amiket mondtál. A Kínai asztrológia cikkben konkrétan hol nem írtam, h "szerintük"? Mert ahogy olvasgattam, a legtöbb bekezdés így kezdődik... :D A bevezetésre pedig nem tudom, h mit kellene írnom... :S A képek ekkora méreten tartását thumb nélkül hogy oldhatom meg?
Személyes nézőpont megjelenése a cikkben: Melyik elemhez tartozunk? fejezet címe és tartalma
Kiterjesztett képformátum: [[Kép:Képnév|opció|opció|...|Leírás]].
A használható opciók:
- thumbnail, thumb: Automatikus mintakép (thumbnail) készítése, alapesetben jobboldalra tolva, a kép leírásával a kép alatt. A "nagyít" ikon automatikusan mellé kerül,
- right: Kép jobbra tolása, thumbnail nélkül is használható,
- left: Kép balra tolása.
- none: A kép beilleszkedik a szövegbe még akkor is, ha a thumbnail opció meg volt adva.
NA ez kell neked:
- SZÁMpx: A SZÁM-nak megfelelő szélességű mintakép készítése (pl: "150px"). A magasság a kép arányaiból adódik.
- Nagyon köszönöm, megcsináltam a képeket, a többi folyamatban, csak most zh-ra tanulok :S Frankie → mondd! 2008. április 19., 15:35 (CEST)
BME:WP értékelés
[szerkesztés]Köszi, vettem és akkor a sablonszöveget Te is megkapod :)
Kedves Hallgató!
A WPM:BMEM műhelyben a félév végén, azaz jővő héten (a hét közepén) fogunk értékelni. Addigra kéne készre csinálni a szócikkeket. Az értékelés főbb szempontjai a műhelylapon olvashatók, lehetőleg mindegyik pontra ügyelj.
Üdv: Mozo vita 2008. május 7., 15:28 (CEST)
Szócikk leadás
[szerkesztés]Kedves Hallgatók!
Tájékoztalak benneteket, hogy a szócikkeket jövő héten a keddi foglalkozáson (2-től) kell bemutatnotok Wettl Ferencnek és nekem. Figyeljetek arra, hogy a WPM:BMEM műhelylap Tervek, célok szakaszában foglalt követelmények mindegyikének feleljen meg a munkátok. Természetesen ez pragmatikai okokból nem minden szócikknél tartható be, ám a lustaság semmi esetre sem tolerálható, hiszen a formai követelmények szerint átszerkeszteni a cikkeket kb 1-2 órás munkánál nem kerül többe. (Hogy azt ne mondjam, az összes szócikk szintrehozását a hét végén meg tudnám csinálni, de akkor én dolgoznék és nem Ti).
Többen vagytok, akiknek a szócikke színvonalas mind formailag, mind tartalmilag (pl: Algebra, Szerkesztések LaTeXben, Utazóügynök-probléma, Meander (matematika), Ptolemaiosz-tétel). A többieké a követelmény egy-két pontjában hiányosságot mutatnak, ami baj. Őket megkérem, hogy rendszeresen nézzék át a követelmény pontjait, szánják rá azt a néhány percet és tegyék meg a szükséges kiegészítéseket.
Üdv: Mozo vita 2008. május 10., 10:46 (CEST)
Szia! Az angol verzióból egy csomó dolgot átvehetünk és készíthetnénk ebből egy kiemeltet (a naptárrészeket szívesen vállalnám, mert van hozzá affinitásom). Az álatövi jegyekhez a képek is nagyon jól mutatnak benne. Remélem lesz erőm beszállni a munkába, mindenesetre jó ötletnek tartanám egy idő múlva a referálását kezdeményezni. Mit gondolsz? Mozo vita 2008. május 13., 23:21 (CEST)
Jó ötletnek tartom, csak jelenleg nincs sem időm, sem motivációm folytatni, ha lesz erőd hajrá! Mihelyst újra lesz motiváció folytatom, ez még erősen csak egy kezdeményezés. Frankie → mondd! 2008. július 26., 18:10 (CEST)
Kedves Hallgatók!
Köszönöm mindenki részvételét a BME szócikkíró műhelyben. Tájékoztatlak benneteket, hogy a félév során minden szócikkíró megkapta a 4-es vagy 5-ös osztályzatát. A formai követelményeket mindenki tökéletesen teljesítette, 4-est az kapott, akinek a munkájával kapcsolatban kisebb tartalmi vagy kritikai szemléletbeli hiányosságokat tapasztaltunk. Nem csak azért volt hasznos ez a feladat, mert mindenki elsajátította a wikis szócikkírás alapjait, hanem azért is mert hasonló elvek alapján kell szakdolgozatot, folyóiratcikket is írni, amire a jövőben szükségetek lesz.
Kérlek benneteket, ha van időtök és kedvetek, továbbra is látogassátok a Wikipédiát és írjatok szócikkeket. Most már nem a WPM:BMEM védő szárnyai alá tartoztok, hanem elhatározásotoktól függően például a WPM:M-be vagy más eltérő témájú kezdeményezésbe. A WPM:M-nek azonban nagy szüksége van rátok, mert igencsak kevesen vagyunk, akik matematikai tárgyú szócikkeket írunk. Ha jónak látjátok, csatlakozzatok hozzánk.
További kellemes szerkesztést! Mozo vita 2008. május 15., 12:29 (CEST)
Kínai asztrológia
[szerkesztés]A kínai asztrológia állatövi részébe láttam eltérést a magyar eg az angol wiki között.
A magyar wiki kínai állatövek (patkány, bivaly, tigris, nyúl, sárkány, kígyó, ló, kecske, majom, kakas, kutya, disznó sorrendjét követve) a kínai karakterekkel:
- 子, 丑, 寅, 卯, 辰, 巳, 午, 未, 申, 酉, 戌, 亥
Ellenben az angol wikiben ugyanezt a sorrendet követve a:
- 鼠, 牛, 虎, 兔, 龍, 蛇, 馬, 羊, 猴, 雞, 狗, 豬
karakterek szerepelnek az állatokra, és azokat a karaktereket, amiket a magyar használ az állatokra, az az x állat évére használja. Pl.:
- ”鼠” a patkány, de „子” a patkány éve
Nem akartam rögtön beelírni a cikkbe, hanem mondom előtte leírom neked, hogy mit láttam, lehet, hogy tévedek. Üdv! – Petrobolos vita 2008. június 22., 18:37 (CEST)
Köszönet
[szerkesztés]Köszi, h szóltál, de ha nem haragszol ezt egy jó darabig nem lesz időm kijavítani, eléggé wikilajhár időszak van, sok a dolog. Szóval nyugodtan belejavíthatsz, ha valamit vétettem, és köszönöm, h kijavítod