„München villamosvonal-hálózata” változatai közötti eltérés
[ellenőrzött változat] | [ellenőrzött változat] |
Gaja (vitalap | szerkesztései) a linkcsere |
a LaSza átnevezte a(z) München villamoshálózata lapot a következő névre: München villamosvonal-hálózata: egységesítés |
(Nincs különbség)
|
A lap 2017. február 8., 17:24-kori változata
München villamoshálózata | |
Egy jellegzetes kék színű müncheni villamos | |
Adatok | |
Ország | Németország |
Helyszín | |
Típus | villamoshálózat |
Átadás | 1876. |
Hálózat hossza | 79 km km |
Vonalak száma | 13 |
Állomások/megállók száma | 150 |
Járművek száma | 95 |
Általában használt jármű |
|
Nyomtávolság | 1 435 mm |
Áramellátás | felsővezeték |
Feszültség | 750 V egyenáram |
Napi forgalom | 250 000 fő (2007) |
Éves forgalom | 98 millió fő[1][2][3][4] |
Üzemeltető | |
Üzemeltető | Münchner Verkehrsgesellschaft |
Elhelyezkedése | |
é. sz. 48° 08′, k. h. 11° 34′Koordináták: é. sz. 48° 08′, k. h. 11° 34′ | |
A München villamoshálózata weboldala | |
A Wikimédia Commons tartalmaz München villamoshálózata témájú médiaállományokat. | |
Sablon • Wikidata • Segítség |
München villamoshálózata egy nagyvárosi villamoshálózat Münchenben, Németországban. Hossza 79 km, melyen 155 megálló található. Az első vonal 1876-ban nyílt meg, akkor még mint lóvasút. Napjainkban a hálózat 13 vonalból áll. 2007-ben naponta 250 000 utast szállított. A hálózatot a Münchner Verkehrsgesellschaft üzemelteti. Közös tarifarendszer van a városi buszhálózattal, S-Bahn hálózattal és metróhálózattal. A 13 vonal közül 4-en éjszakai üzem is van.
Járművek
-
Rathgeber P3.16
-
GT6N
-
GT8N2 / R3.3
-
Variobahn
-
Siemens Avenio
Vonalak
A villamosok kb. reggel 4:45-től másnap hajnali 1:30-ig járnak
Járatszám | Útvonal | Megállók száma | Menetidő | Járatsűrűség |
---|---|---|---|---|
Scheidplatz – Hohenzollernplatz – Leonrodplatz – Rotkreuzplatz – Romanplatz | 17 | 21 perc | 10 perc, későn 20 perc | |
Max-Weber-Platz – Rosenheimer Platz – Ostfriedhof – Silberhornstraße – Wettersteinplatz – Großhesseloher Brücke (Megerősítése a -ös járatnak) | 16 | 24 perc | 20 perc | |
Romanplatz – Donnersbergerstraße – Hackerbrücke – Hauptbahnhof – Sendlinger Tor | 36 | 48 perc | 10 perc / későn 20 perc | |
Amalienburgstraße – Romanplatz – Donnersbergerstraße – Hackerbrücke – Hauptbahnhof – Karlsplatz (Stachus) – Sendlinger Tor – Mariahilfplatz – Ostfriedhof – Giesing Bahnhof – Schwanseestraße | 29 | 35 perc | 10 perc / későn 20 perc | |
Gondrellplatz – Westendstraße – Lautensackstraße – Trappentreustraße – Hauptbahnhof Süd – Karlsplatz (Stachus) – Sendlinger Tor – Isartor – Max-Weber-Platz – Herkomerplatz – Effnerplatz (-St. Emmeram, csak csúcsidőben és iskolai tanítási napokon) | 32 | 41 perc | 10 perc / későn 20 perc | |
Pasing Bahnhof – Willibaldplatz – Fürstenrieder Straße – Lautensackstraße – Trappentreustraße – Hauptbahnhof – Karlsplatz (Stachus) – Theatinerstraße – Maxmonument – Maximilianeum – Max-Weber-Platz – Ostbahnhof – Kreillerstraße – St.-Veit-Straße | 36 | 52 perc | 10 perc / későn 20 perc | |
Moosach Bahnhof – Westfriedhof – Leonrodplatz – Hauptbahnhof – Karlsplatz (Stachus) | 16 | 20 perc | 10 perc / későn 20 perc | |
Westfriedhof – Leonrodplatz – Hauptbahnhof – Karlsplatz (Stachus) (Megerősítése a -as járatnak) | 13 | 15 perc | 10 perc (HVZ zusätzliche Fahrten) | |
Hochschule München – Stiglmaierplatz – Hauptbahnhof – Karlsplatz (Stachus) (Megerősítése a -as járatnak) | 8 | 9 perc | 10 perc (csak hétfőtől péntekig tanítási napokon) | |
Münchner Freiheit – Potsdamer Straße – Parzivalplatz – Am Münchner Tor – Anni-Albers-Straße – Domagkstraße – Schwabing Nord | 7 | 8 perc | 7,5 - 10 perc / későn 20 perc | |
Max-Weber-Platz – Rosenheimer Platz – Ostfriedhof – Silberhornstraße – Wettersteinplatz – Großhesseloher Brücke – Grünwald, Derbolfinger Platz | 22 | 32 perc | 8-12 perc / későn 20 perc | |
Petuelring – Hohenzollernplatz – Karolinenplatz – Karlsplatz (Stachus) – Sendlinger Tor | 15 | 19 perc | 7-8 / 10 perc / későn 20 perc | |
Scheidplatz – Kurfürstenplatz – Karolinenplatz – Karlsplatz (Stachus) – Sendlinger Tor | 12 | 16 perc | 10 perc (Csak hétfőtől szombatig) |
Éjszakai járatok
Münchenben négy éjszakai villamosjárat is üzemel:
- Amalienburgstr. - Romanplatz - Steubenplatz - Hackerbrücke - Hauptbahnhof - Karlsplatz (Stachus) - Sendlinger Tor - Isartor - Max-Weber-Platz - Herkomerplatz - Effnerplatz (Amalienburgstraße - Romanplatz wie ; Romanplatz - Effnerplatz wie )
- Ugyanaz, mint a
- Ugyanaz, mint a
- Petuelring - Nordbad - Kurfürstenplatz - Karolinenplatz - Karlsplatz (Stachus) - Sendlinger Tor - Fraunhoferstr. - Mariahilfplatz - Ostfriedhof - Silberhornstr. - Wettersteinplatz - Südtiroler Platz - Großhesseloher Brücke
Irodalom
- Sablon:Literatur
- Sablon:Literatur
- Sablon:Literatur
- Sablon:Literatur
- Sablon:Literatur
- Günther Klebes: Die Strassenbahnen Bayerns in alten Ansichten. Zaltbommel 1980, ISBN 90-288-1197-4.
- Martin Korsch: Die Trambahnen Münchens in alten Ansichten. Zaltbommel 1980, ISBN 90-288-1886-3.
- Sablon:Literatur
- Sablon:Literatur
- Sablon:Literatur
Külső hivatkozások
A Wikimédia Commons tartalmaz München villamosvonal-hálózata témájú médiaállományokat.
- MVG web site (németül)
- MVG web site (angolul)
- Müncheni tömegközlekedés és jegyárak (németül)
- A Müncheni villamosmúzeum barátai
- Információk a Müncheni villamosokról (németül)
- Müncheni villamosvonalak
- Képek a Müncheni villamosokról
- Halász Péter: RegionalBahn: Müncheni költekezés. regionalbahn.blogspot.com, 2012 [last update]. (Hozzáférés: 2012. január 28.)
Források
- ↑ Press Release 10.12.2009_t23_3_mvg-pressemeldung. MVG. (Hozzáférés: 2009. december 12.)[halott link]
- ↑ MVG: wieder Fahrgastrekord bei U-Bahn, Bus und Tram; Zuwachs in allen Betriebszweigen (német nyelven). MVG, 2011. május 27. (Hozzáférés: 2011. június 7.)
- ↑ Tramnetz München (német nyelven). MVV. (Hozzáférés: 2011. június 7.)
- ↑ Münchner Verkehrsgesellschaft: The MVG Network in Figures (pdf), 2010. április 5. (Hozzáférés: 2011. március 3.)