Polar Expressz

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Polar Expressz
(The Polar Express)
2004-es amerikai–kanadai–brit 3D-s film

The polar express logo.png
1225 Pole Ex.jpg
Rendező Robert Zemeckis
Producer Steve Starkey
Gary Goetzman
William Teitler
Robert Zemeckis
AlapműThe Polar Express
Műfaj
  • fantasyfilm
  • karácsonyi film
  • kalandfilm
  • gyerekfilm
  • könyv alapján készült film
  • családi film
  • animációs film
Forgatókönyvíró Robert Zemeckis
William Broyles, Jr.
Főszerepben Tom Hanks
Zene Alan Silvestri
Operatőr Robert Presley
Vágó Arthur Schmidt
Díszlettervező Rick Carter
Gyártás
Gyártó Castle Rock Entertainment
Warner Bros. Pictures
ImageMovers
Shangri-La Entertainment
Ország Amerikai Egyesült Államok

Kanada

Egyesült Királyság
Nyelv angol
Játékidő 99 perc[1]
Költségvetés 165 millió dollár[2]
Forgalmazás
Forgalmazó USA Paramount Pictures
USA Warner Bros.
Magyarország InterCom
BemutatóUSA 2004. október 10.
Magyarország 2004. december 9.
KorhatárUSA G
Magyarország Korhatár nélkül megtekinthető
Bevétel Világ $307 514 317
További információk
A Wikimédia Commons tartalmaz Polar Expressz témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A Polar Expressz (eredeti cím: The Polar Express) egy 2004-es amerikai animációs fantasy, film és kalandfilm, amely Chris Van Allsburg azonos című gyermekkönyve alapján készült. A filmet Robert Zemeckis, a Vissza a jövőbe és a Forrest Gump filmek rendezője alkotta meg. A film motion capture digitális technika segítségével készült, amelyben az élőszereplő színészek játéka animációként elevenedik meg a filmvásznon. Ez a film volt a rendező első motion capture, animációval ötvözött filmje, melyhez hasonlóan, a későbbiekben még számtalan alkotás született. A legfontosabb főszerepet Tom Hanks látja el a filmben, aki nem kevesebb, mint öt különböző szerepet alakít. A film témája a karácsony lényegével és igaz értelmével foglalkozik, amelyben keverednek a mesés elemek. Már a nyitóhétvégén óriási sikert aratott, mind a kritikusok, s mind a nézőközönség körében, máig is az egyik legszebb karácsonyi filmként van nyilvántartva.

Az Egyesült Államokban 2004. október 10-én mutatták be, Magyarországon pedig nem sokkal karácsony előtt, december 9-én. A film több Oscar-díj jelölést is kapott.

Történet[szerkesztés]

Dialog-stop-hand.svg Alább a cselekmény részletei következnek!

Hűvös karácsonyi éjjelen járunk az 1950-es években. Egy kisfiú abban a bizonyos korban jár, mikor már megkérdőjelezi a Mikulás létezését és hogy a karácsony nem több, mint a szülők szórakozása és puszta kitalációja. Nyugtalanul forgolódik az ágyában, amikor váratlanul hangos kerékcsikorgás és zakatolás veri fel őt, és az ablakhoz vonzza. Egy hatalmas vonat áll meg egyenesen a házuk előtt. A vonat nagybajuszú kalauza azt mondja, egyenesen érte jöttek. Az úgynevezett Polar Expressz végállomása nem más, mint az Északi-sark, utasai ezer és ezer, hősünkhöz hasonló pizsamás gyermek, akik azért ülnek eme varázslatos vonaton, hogy találkozhassanak a Mikulással, aki az Északi-sarkon majd kiválasztja azt a gyermeket, akinek elsőként adja oda a legelső és legszebb karácsonyi ajándékot, mely csodálatosabb lesz valamennyi ajándék közül. E csodálatos megtiszteltetés kiválasztottja pedig akárki lehet. Az úti cél mesés, az odáig tartó utazás pedig lélegzetellátó. De vajon valóság ez, vagy csupán csak egy szép hosszú álom? A kisfiú számára újra és újra felvetődnek saját kételyei és bizonytalanságai, melyeknek leküzdése csak egy a sok akadály közül, ami az expressz célba érését hátráltatja. A borzasztó hóakadályok és természeti katasztrófák csapásai mellett hősünknek számtalan kalandban lesz része a mozdony ideiglenes vezetésével, egy magányos kisfiúval és egy kedves lánnyal, valamint a vonat egyik ismeretlen, titokzatos utasával. Mindemellett fel kell magában fedeznie a karácsony lényegének igazi mibenlétéét, csak így lesz képes megérteni és átérezni ennek az utazásnak valódi lényegét...

Dialog-go-hand.svg Itt a vége a cselekmény részletezésének!

Szereplők[szerkesztés]

  • Tom Hanks, mint
    • A Kalauz (magyar hangja Balázs Péter): A Polar Expressz hosszú bajszú, nagy-kedélyű kalauza. Ő invitál fel valamennyi gyereket az expressz utasai közé. Percnyi pontossággal végzi a munkáját, és mindennél fontosabbnak tartja, hogy a vonat időben beérjen az Északi-sarkra, akármi is történjék. Az ő dolga továbbá a menetjegyek kezelése, melyet nem a szokásos módon végez; minden gyerek jegyére egy-egy szót lyukaszt, ami a legjobban rászolgál ama gyerek építőjellemére.
    • A Hajléktalan (magyar hangja Gesztesi Károly): A Polar Expressz tetején utazó egyszerű hajléktalan. Sokat segít a kisfiúnak, hogyha gondjai támadnak. Ám minden bizonnyal csak szellem, aki hősünk egyik kivetüléseként jelenik meg, valahányszor kétségei támadnak a Mikulás és a karácsony kapcsán. Ő Polar Expressz titokzatos kísértete.
    • A Mikulás (magyar hangja Bácskai János): Mindenki ismeri, és szereti, ám kevesen hisznek benne. A Mikulás északi-sarki otthonában több ezer, szorgos manó segítségével készíti el a játékokat, amiket majd szétoszt a gyerekeknek a világ minden táján. Azonban csak egy valaki lehet az, akit személyesen választ ki, hogy átadja neki a legelső karácsonyi ajándékot. Ez a valaki pedig, egy Polar Expressz utasai közül.
    • Az Apa (magyar hangja Forgács Péter): A Kisfiú és a kis Sarah édesapja. Gyermekeinek sokat mesél a Mikulásról, ám ő is, ahogy a többi felnőtt már nem hisz benne.
    • A Mesélő (magyar hangja Kőszegi Ákos): A főhős kisfiú felnőtt énje, aki gyermekkorának egy visszaemlékezéseként meséli el a történetet. Öreg, korosodó emberként mutatkozik meg a filmben.
  • Daryl Sabara, mint A Kisfiú (magyar hangja Jelinek Márk): A történet főhőse. Egy tizenéves kisfiú, akinek a karácsony közeledtével kétségei támadnak a Mikulás létezése kapcsán. Azonban a Polar Expresszen tett utazás egy életre szóló leckével szolgál számára; nemcsak a Mikulás létezését válaszolja meg, de egyben olyan tanulságot nyújt, mely minden ember számára kellő értékkel bír. A Kisfiú hangját gyermekszínész, mozgását szintén Tom Hanks szolgáltatta.
  • Nona Gaye, mint a Kislány (magyar hangja Kántor Kitty) : Egy kedves, afro-amerikai kislány, a Polar Expressz egyik utasa. Igyekszik mindenkivel jót tenni és segíteni másokon. Hamar a főhős Kisfiú barátja lesz. Mozgását Tinashe szolgáltatta.
  • Jimmy Bennett, mint Billy, a magányos kisfiú: Egy egyedüli, magányos fiúcska, aki utolsóként száll fel a Polar Expresszre. Igen félénk és nincs sok barátja. A főhős Kisfiú és Kislány hamar a szívükbe zárják őt. Mozgását Peter Scolari szolgáltatta.
  • Eddie Deezen, mint Okoska (magyar hangja Sánta Balázs): Egy okoskodó, mindent tudó fiú a Polar Expresszen. Mozgását Jimmy "Jax" Pinchak szolgáltatta.
  • Michael Jeter, mint
    • A mozdonyvezető (magyar hangja Németh Gábor): A Polar Expressz kissé türelmetlen mozdonyvezetője.
    • A masiniszta (magyar hangja Görög László): A hosszú szakállú masiniszta, aki fájdalmában rénszarvas hangokat ad ki. E képesség nagy hasznára lesz az expressznek egy akadály során.
  • Leslie Zemeckis, mint Sarah: A főhős kisfiú húga, ő nem utazik a Polar Expresszen. Mozgását a rendező, Robert Zemeckis kislánya szolgáltatta.
  • Charles Fleischer, mint a Főmanó (magyar hangja Katona Zoltán): A manók vezetője az Északi-sarkon.

A Polar Expresszen felszolgáló pincérek mozgását Josh Eli, Rolandas Hendricks, Jon Scott, Sean Scott, Mark Mendonca, Mark Goodman és Gregory Gast, szolgáltatták. A manókat Eric Newton, Aidan O'Shea, Aaron Hendry, Kevin C. Carr, Bee Jay Joyer, Jena Carpenter, Karine Mauffrey, Beth Carpenter, Bill Forchion, Devin Henderson, és Sagiv Ben-Binyamin keltették életre.

Produkció[szerkesztés]

A film legtöbb jelenetét élőszereplők játszották bluebox technika segítségével. A legtöbb színész speciális mozgásrögzítő ruhát viselt, amelyekre később vitték fel az animációt. Egyes jeleneteknél viszont élő látványvilágot alkottak a filmhez; ilyen például az Északi-sark, amely házainak a kialakításához több mint 80 építész dolgozott. Ezeket a jeleneteket egy kis chicagói belvárosban, Pullman-ben forgatták, s a film hitelességéért néhány házat rekonstruáltak, melyek közül sok ház a mai napig megmaradt abbeli formájában. A felvett élő környezetet, csakúgy mint a színészek játékát, a filmen animátorok alakították át. Többek között ilyen az állomás jelenete is, amelyet a pennsylvania-i vasútállomáson forgattak, New Yorkban.[3]

Fogadtatás[szerkesztés]

Kritikai fogadtatás[szerkesztés]

A film egyhangúlag pozitív visszajelzéseket kapott a kritikusoktól. A Metacritic 62%-ra értékelte a filmet, míg a Rotten Tomatoes oldalán összesen 68%-ot kapott.[4] Roger Ebert a The Independent kritikusa összesen négy csillaggal jutalmazta filmet, mindenekelőtt kiemelte káprázatos látványvilágát, és mély értékekkel bíró mondanivalóját. "Különös, kísérteties, ugyanakkor szórakoztató, örömteli karácsonyi film, ami varázslatos módon magával ragad" állítja a kritikus.[5] A Polar Expressz továbbá, a mai napig szerepel a világ Top 10-es animációs filmjeinek listáján, az Amerikai Filmintézet nyilvántartása szerint.[6]

Box office[szerkesztés]

A film már a második hétvégén 23,323,463 dolláros bevételt hozott, ezzel a 2004-es év második legjobb nyitásával büszkélkedhetett, A Hihetetlen család mellett. Az elkövetkezendő hónapokban is tartotta a 30,629,146 dolláros bevételeket s olyan vetélytársak ellenére, mint a Kelekótya karácsony vagy a Spongyabob mozifilm mellett, amelyek szintén sikeresnek bizonyultak. 2005 újévére a Polar Expressz több, mint 160 millió dollárt zsebelt be az Egyesült Államokban, míg világszerte 306,845,028 összbevétellel teljesített.

Érdekességek[szerkesztés]

  • A kalauz egyik mondata a film során, mikor a Kisfiúnak kiállt "Fuss, fiam, fuss", a Forrest Gump-ból származik. Utalás Robert Zemeckis rendező korábbi filmjére, valamint arra, hogy mindkét szerepet Tom Hanks alakítja.
  • A film egyik jelenetében a Kisfiú a mozdonyban kipróbálja a tülkölést, majd azt mondja "erre vágytam egész életemben". Ez szintén egy utalás a rendező egyik korábbi filmjére, ugyanis ez a mondat a Vissza a jövőbe III-ból származik.
  • A film egyik jelenetében a kalauz és a gyerekek arról beszélgetnek, hogy a játékok az évek múlásával milyen sorsra is jutnak, ha elhasználódnak és a gyerekek kidobják őket. Egy ehhez hasonló mondat hangzik el a Toy Story-ban is, a Disney és Pixar híres filmjében, ahol Tom Hanks szólaltatja meg Woody seriffet.
  • Ugyanennél a jelenetnél a Kisfiú számára megelevenedik egy bábu, ami Ebenezer Scrooge-ot mintázza. Ez utalás Charles Dickens híres Karácsonyi ének című művére. A bábu hangját ugyancsak Tom Hanks kölcsönzi.
  • Amikor a Kisfiú először találkozik a Hajléktalannal, az éppen a Good King Wenceslas című karácsonyi éneket játssza a tekerőlantján. A magyar változatban ez a Csendes éj című karácsonyi dal lett.

Jelölések[szerkesztés]

A filmet három Oscar-díjra is jelölték:

Források[szerkesztés]

További információk[szerkesztés]