Ugrás a tartalomhoz

Kétszínű gyümölcsgalamb

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Kétszínű császárgalamb
Természetvédelmi státusz
Nem fenyegetett
      
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Altörzság: Állkapcsosok (Gnathostomata)
Főosztály: Négylábúak (Tetrapoda)
Csoport: Magzatburkosok (Amniota)
Osztály: Madarak (Aves)
Csoport: Carinatae
Alosztály: Neornithes
Alosztályág: Újmadárszabásúak (Neognathae)
Öregrend: Neoaves
Csoport: Columbea
Csoport: Columbimorphae
Rend: Galambalakúak (Columbiformes)
Család: Galambfélék (Columbidae)
Alcsalád: Gyümölcsgalambformák (Treroninae)
Nem: Ducula
Faj: D. bicolor
Tudományos név
Ducula bicolor
(Scopoli, 1786)
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Kétszínű császárgalamb témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Kétszínű császárgalamb témájú médiaállományokat és Kétszínű császárgalamb témájú kategóriát.

A kétszínű császárgalamb[1] (Ducula bicolor) a madarak osztályának galambalakúak (Columbiformes) rendjébe és a galambfélék (Columbidae) családjába tartozó faj. Angol neve, Pied Imperial Pigeon vagy Nutmeg Imperial-pigeon (Szerecsendió császár galamb).

Előfordulása

[szerkesztés]

Brunei, Kambodzsa, India, Indonézia, Malajzia, Mianmar, a Fülöp-szigetek, Thaiföld és Vietnám területén honos. Általában a part közelében tartózkodnak. Tengerparti erdők, mangrove és kókusz ültetvények lakója.

Kelet Queensland egyes területein csökkent a madarak száma, talán az élőhelyek elvesztése, kilövés és más emberi tevékenységek miatt. Azonban néhány populáció bizonyos mértékig helyre tudott állni. Nagy számban vadászták őket, a költőhelyeken, de 1902 óta védettek. A madárfészket sajnos az emberek szűrűn megzavarják.

Megjelenése

[szerkesztés]

Viszonylag nagy méretű madár, hossza 35–42 cm között változik, súlya 365–510 g. Tiszta fehér, többé-kevésbé sárgás színű, kivéve a szárnyak és a farok vége mely fekete. A csőr sárga vagy sárgás-zöld, a lábak kékes-szürke színűek. Nagyon erős szárnyizmokkal rendelkezik, ez tette lehetővé számára, hogy a nagyobb nyílt vízi területeket átszelve benépesítsen rengeteg szigetet. Főleg alkonyatkor és hajnalban repülnek csapatostul, vándorló madarak. Szeretnek az esőben fürdőzni, sűrűn tisztálkodnak, nagyon tisztán tartják tollazatukat.

Alfajai

[szerkesztés]
  • Ducula bicolor bicolor
  • Ducula bicolor melanura
  • Ducula bicolor siebersi
  • Ducula bicolor subflavescens

Életmódja

[szerkesztés]

Táplálékát főleg különféle gyümölcsök és bogyók teszik ki, beleértve a vadon élő füge és a vad szerecsendió gyümölcse. Ha a földön táplálkozik ezt általában önmagában, párban vagy legfeljebb 20 fős csoportban teszi.

Szaporodása

[szerkesztés]

A egyszerű gallyfészkét mangrove erdőkben vagy bozótosban, néha sziklákon vagy csupasz talajon készít el. A fészekanyagot a fészek közelében lévő növényzetből gyűjtik. Amikor a földön fészkelnek, nem építenek fészket, hanem fokozatosan körberakják a fészkelőhelyet az elfogyasztott gyümölcsök magjaival. Mindkét szülő ül a tojásokon, majd a táplálásban is részt vesz. 1 tojást rak, a kikelési idő 27 nap.

Érdekesség

[szerkesztés]

A madarat először Luis Vaez de Torres Spanyol felfedező említi azon az útján, mely Torres-szoroson haladt át, hogy „rengeteg, nagyon nagy fehér galambot látott”. A Kétszínű császárgalamb volt az első ausztrál madár, amelyet az európaiak említenek 1606-ban.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Magyar megnevezése bizonytalan: forrással nincs megerősítve.

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]