Ugrás a tartalomhoz

Duna Televízió

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Hetus (vitalap | szerkesztései) 2009. november 4., 22:53-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Duna Televízió
150
Adatok
Indulás1992. december 24.
Megszűnés2015. június 30.
TársaságDuna Televízió Zrt.
TulajdonosHungária Televízió Közalapítvány
OrszágMagyarország
Székhely1016 Budapest, Mészáros utca 48.
Utód neveDuna Médiaszolgáltató
TársadókDuna II Autonómia
Vétel
Földi sugárzás
Antenna Digital
MinDigTV
Műholdas vétel
Hot Bird 6
Hot Bird 8
UPC Direct
Digi TV
T-Home Sat TV
Hello HD
Kábeles vétel
UPC
T-Kábel
Fibernet
DigiKábel
TvNetWork
TVnet
PARISAT
IPTV
T-Home
TVnet
InviTV
Externet
Interware
Hivatalos oldal
A Wikimédia Commons tartalmaz Duna Televízió témájú médiaállományokat.

A Duna Televízió vagy Duna TV magyar közszolgálati televíziós csatorna, amely 1992. december 24-től sugározza adását.

A műsort műholdakról sugározzák, a csatorna adása eredetileg Európa területén volt fogható, majd 2004 karácsonyán Észak-Amerikában és Ausztráliában is lehetővé tették a vételét. Európában a Hot Bird 3 és Hot Bird 6, Észak-Amerikában a Galaxy 19, Dél-Amerikában az NSS 806, Ausztráliában és Új-Zélandon az Optus D2 műholdról sugározták, de 2009. július 22. óta az amerikai és ausztráliai sugárzásban felváltotta testvércsatornája, a Duna II. Autonómia. A Duna Televízió I. csatornája így most ismét csak Európában műholdról, ill. Magyarországon a földi digitális (MinDigTV) platformon érhető el.

Magyarországon az összes kábeltelevízió szolgáltatási csomagjában megtalálható. Számos műsora elérhető az Interneten - a csatorna honlapjáról stream video formájában.

Működését az 1996. évi I. törvény (közismert nevén a Médiatörvény) szabályozza. Eszerint tulajdonosa a Hungária Televízió Közalapítvány, munkáját több más alapítvány is támogatja.

Tagja az Európai Műsorsugárzók Uniójának. [1]

A Duna TV fontos feladatának tekinti az ország határain túl élő magyarok vagy magyar származású emberek részére anyanyelvükön készült programok eljuttatását. A televízió állami finanszírozásból működik, elnöke 2005. február 17.-től Cselényi László. Meghatározó képernyős arcai többek között: Asbóth József, Banner Géza, Barkó Judit, Borsa Miklós, Ciprusz Éva, Gáspár Monika, Gyárfás Dorka, Kalocsai Andrea, Mucsányi János, Szántó Georgina, Szöllősi Györgyi, Teszári Nóra, Varga Edit.

Tevékenységét Magyar Örökség Díjjal és 1999-ben az UNESCO Prix Camera díjával is elismerték, utóbbi szerint "a Duna Televízió a világ legjobb kulturális televíziós csatornája".

2006 húsvétján indult új csatornája, a Duna II Autonómia.

2008. december 1-jétől nagy felbontású (HDTV) változata, a Duna Televízió HD is vehető a földi digitális - MinDigTV hálózaton. A ténylegesen nagy felbontású tartalom most még ritka.

Regionális stúdiók

A Budapesti központi stúdión kívül közvetítések láthatóak Romániából a kolozsvári, marosvásárhelyi, székelyudvarhelyi, illetve Szlovákiából a pozsonyi, Szerbiából a szabadkai, Ukrajnából az ungvári és más helyeken található regionális stúdiókból.[2]

Források, jegyzetek

  1. Az Európai Műsorsugárzók Uniójának tagjai (angol). (Hozzáférés: 2009. november 4.)
  2. Az angol Wikipédia Duna TV szócikke. (Hozzáférés: 2009. november 4.)

Külső hivatkozások