Ugrás a tartalomhoz

Afrikai kaméleon

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Afrikai kaméleon
Természetvédelmi státusz
Nem fenyegetett
      
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Altörzság: Állkapcsosok (Gnathostomata)
Főosztály: Négylábúak (Tetrapoda)
Csoport: Magzatburkosok (Amniota)
Osztály: Hüllők (Reptilia)
Rend: Pikkelyes hüllők (Squamata)
Alrend: Gyíkok (Sauria)
Alrendág: Leguánalakúak (Iguania)
Család: Kaméleonfélék (Chamaeleonidae)
Alcsalád: Chamaeleoninae
Nem: Chamaeleo
Faj: C. africanus
Tudományos név
Chamaeleo africanus
Laurenti, 1768
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Afrikai kaméleon témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Afrikai kaméleon témájú médiaállományokat és Afrikai kaméleon témájú kategóriát.

Az afrikai kaméleon (Chamaeleo africanus) a hüllők (Reptilia) osztályának pikkelyes hüllők (Squamata) rendjébe, ezen belül a kaméleonfélék (Chamaeleonidae) családjába tartozó faj.

Előfordulása

[szerkesztés]

Elsősorban a Szaharától délre fekvő félsivatagos, szavannás Száhil övezetben él Nyugat-Afrikától Kelet-Afrikáig, Malitól Szomáliáig. Ezenkívül előfordul Egyiptomban a Nílus alsó völgyében; utóbbi helyről behurcolták Görögországba, a Peloponnészoszi-félszigetre is.

Megjelenése

[szerkesztés]
Fészket ásó nőstény kaméleon

Az afrikai kaméleon közepes méretű, farkával együtt a testhossza általában 30–40 cm közé esik, de leírtak már 50–60 cm-es hímeket is. Nagyon hasonlít az európai kaméleonra, de nagyobb annál, fején a halántéktáji bőrlebenyek nem fejlődnek ki és a feje tetején látható sisakszerű nyúlvány nagyobb. A többi kaméleonhoz hasonlóan szemei külön-külön forgatható kúpokban találhatóak, teste lapított, végtagjai hosszúak és vékonyak, ujjai ollószerűen összenőttek, hogy a vékony faágakat jól megragadhassa és hosszú farka összetekerhető. Színe alapesetben zöld (esetleg két vékony sárgás oldalvonallal), de igen gyorsan tudja változtatni színét a zöld, sárga és szürke különböző árnyalataiban a környezettől és hangulatától függően. A vemhes nőstényen gyakran sárga sávok és foltok figyelhetők meg. Bőrfelületét homogén méretű pikkelyek fedik. A hímek hátsó lábukon sarkantyúszerű kinövést viselnek.

Életmódja

[szerkesztés]
Fiatal példány

Száraz szavannákon, félsivatagokban, homokos síkságokon él, ahol az akáciákra vagy más kisebb-nagyobb fákra, kórókra, nádra kapaszkodik fel. A Földközi-tenger térségében jól alkalmazkodott a homokos tengerparti dűnék vegetációjához.

A többi kaméleonhoz hasonlóan nagyobb rovarokkal táplálkozik, amelyeket hosszú nyelvével fog el. A nyelvben található specializált izmok miatt rendkívül gyorsan, nagy távolságra képes kinyújtani a zsákmány felé, amely a nyelv végén lévő ragadós váladék és az izommegfeszítés okozta vákuum miatt rátapad; ezután pedig behúzza a szájába.

Színváltoztató képességét a rejtőzés mellett szociális kapcsolataiban is felhasználja. Színe függ a hangulatától; ezenkívül a vemhes nőstény speciális mintázatával közli a hímekkel, hogy nem hajlandó párosodni.

Szaporodása

[szerkesztés]

A fogságban tartott nőstény afrikai kaméleon egyszerre 70 tojást rak egy föld alatti fészekbe; a vadon élő példányok esetében ez csak 4-43 között van, a megfigyelések szerint. Görögországban a tojások lerakása szeptember közepén-októberben történik és 10-11 hónap múlva, a következő év augusztusában-szeptemberében kelnek ki az ivadékok. A fiatal kaméleonok 12-16 hónap alatt lesznek ivarérettek.

Természetvédelmi helyzete

[szerkesztés]

A Száhel-övezetben általánosan elterjedt, a Nílus-deltában viszonylag gyakori. Görögország-beli populációját 1998-ban fedezték fel, azóta annak létszáma 150 és 600 között ingadozott és a turisztikai fejlesztések veszélyeztethetik. Mintegy 10 ezer kaméleon bekerült a nemzetközi díszállat-kereskedelembe, elsősorban Nigerből; ez azonban feltehetően nem veszélyezteti komolyan az ottani populációját. A Természetvédelmi Világszövetség Vörös listáján "nem fenyegetett" státusszal szerepel.

Források

[szerkesztés]