Ugrás a tartalomhoz

Örnsköldsvik

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Turokaci (vitalap | szerkesztései) 2019. november 17., 00:05-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Fordítások)
Örnsköldsvik
Örnsköldsvik 2009-ben
Örnsköldsvik 2009-ben
Közigazgatás
Ország Svédország
Történelmi tartományÅngermanland tartomány
MegyeVästernorrland megye
KözségÖrnsköldsvik község
Körzethívószám0660
Népesség
Teljes népesség33 348 fő (2020. dec. 31.)[1]
Népsűrűség1188 fő/km²[2]
Földrajzi adatok
Tengerszint feletti magasság18 m
Terület24.40 km²
Összesen24.40 km²
IdőzónaCET, UTC+1
Elhelyezkedése
Térkép
é. sz. 63° 15′ 56″, k. h. 18° 40′ 34″63.265490°N 18.676183°EKoordináták: é. sz. 63° 15′ 56″, k. h. 18° 40′ 34″63.265490°N 18.676183°E
Örnsköldsvik weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Örnsköldsvik témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Örnsköldsvik (kiejtése megközelítően: Örnsöldszvijk) városa, Västernorrland megyében, Örnsköldsvik községben, Svédországban található. Kikötője és szigetvilága a Botteni-öbölben helyezkedik el. A város papírgyártmányok, illetve nehéz gépek exportálásáról ismert.

Története

Örnskölsdvik 1861-ben

A város Per Abraham Örnsköld kormányzóról kapta nevét, s szó szerinti fordításban sas-páncél-öbölt (örn-skölds-vik) jelent.

Az első emberi tevékenysége utaló jelek a területen az északi bronzkorból származnak, továbbá egy vaskorból származó, Gene fornby nevet viselő település rekonstrukciója is megtalálható a városon kívül, mely turistaattrakciónak számít. Örnsköldsvik viszonylag fiatal településnek tekinthető, 1842-ben jött létre mint mezőváros, és 1894-ben avanzsált teljes jogú várossá.

Örnsköldsvik község

Örnsköldsvik város Örnsköldsvik község székhelye. A községnek több mint 55 ezer lakosa van, mely jóval több mint a városé, mivel rengeteg vidéki közösséget foglal magába.

Gazdaság

Történelmileg a legfontosabb gazdasági tevékenység a kereskedelem, illetve a nehézipar volt. A környező falvakban (mára már beolvadtak Örnsköldsvikbe) két cég emelkedett fel: a Modo, egy papír- és fakitermelő vállalkozás, illetve Hägglunds, mely pedig egy nehézipari vállalat volt. Napjainkban, ennek a két vállalatnak jogutódjai igen fontosak a város számára.

Az "M-real" (a Modo utódja) üzemelteti Európa legnagyobb papírgyárát, Husum városban, mely Örnsköldsviktől 30 km-re található északra. A "Domsjö Fabriker", mely szintén a Modo jogutódja, speciális cellulózmalmokat üzemeltet Örnsköldsvikben, míg a Hägglunds számos kis vállalattá alakult át. Egyik ilyen fontosabb vállalat például a "BAE Systems Hägglunds" nevű, mely a BAE Systems leányvállalata. Más jelentősebb vállalatok örnsköldsviki központtal, például a "Svensk Etanolkemi", egy etanolkészítményeket gyártó vállalat, vagy a "Fjällräven", mely egy túrafelszereléseket készítő cég.

Híres örnsköldsvikiek

Örnsköldsvik számos világhírű sportoló szülővárosa, itt születtek olyan ismert hokijátékosok, mint Peter Forsberg, Markus Näslund, Niklas Sundström, Victor Hedman, Tobias Enström, és a Sedin ikrek (Daniel és Henrik). A Sedin ikrek jelenleg a Vancouver Canucks legjobb játékosai. A városban született továbbá számos korábbi hokisztár, a hokitörténet előző generációjából, mint például Anders Hedberg, Thomas Gradin vagy Anders Kallur. A város hokiarénája a Fjällräven center, hokicsapata a Modo.

Itt születtek még:

  • Miah Persson, szoprán énekesnő.
  • Magdalena Forsberg, sífutó és sílövő.
  • Malin Moström, a svéd női focilabdacsapat korábbi kapitánya.
  • Hans Hedberg, szobrász, keramikus.
  • Märta Norberg, sífutó az 1940-es évek végén, az 1950-es évek elején.
  • Tomas Haake és Mårten Hagström, a svéd metál zenekar, a "Meshuggah" tagjai.
  • Thomas Hammarberg, diplomata és emberjogi aktivista.
  • Niklas Edin, curlingjátékos, a 2010-es téli olimpián, Vancouverben a svéd curlingcsapat kapitánya.
  • Staffan Götestam, svéd zenész és színész.

Érdekesség

A városról nevezték el a 6795 Örnsköldsvik aszteroidát, melyet az Európai Déli Obszervatórium svéd csillagászai fedeztek fel.

Testvértelepülések

Jegyzetek

  1. Statistiska tätorter 2020, befolkning, landareal, befolkningstäthet per tätort. Svéd Statisztikai Hivatal, 2021. november 24.
  2. Tätorternas landareal, folkmängd och invånare per km² 2005 och 2010 (svéd nyelven). Statistics Sweden, 2011. december 14. [2012. január 10-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2012. január 10.)

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben az Örnsköldsvik című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.