Tahanea

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Iulius Aegidius (vitalap | szerkesztései) 2020. január 12., 14:49-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Visszavontam az utolsó  változtatást (80.99.52.6), visszaállítva Petej szerkesztésére)
Tahanea
Tahanea felülnézetből
Tahanea felülnézetből
Közigazgatás
Ország Franciaország
Tengerentúli terület Francia Polinézia
Népesség
Teljes népességismeretlen
Földrajzi adatok
FekvéseCsendes-óceán
SzigetcsoportRaeffsky-szigetek
Terület522,5 km²
IdőzónaUTC-10
Elhelyezkedése
Tahanea (Csendes-óceán)
Tahanea
Tahanea
Pozíció a Csendes-óceán térképén
d. sz. 16° 50′, ny. h. 144° 45′Koordináták: d. sz. 16° 50′, ny. h. 144° 45′
A Wikimédia Commons tartalmaz Tahanea témájú médiaállományokat.

Tahanea egy atoll a Dél-Csendes-óceánon. A terület politikailag Francia Polinéziához tartozik.

Elhelyezkedése

Tahanea a Tuamotu-szigetek egyik alcsoportjának, a Raeffsky-szigeteknek a része. A Raeffsky szigetcsoport a Tuamotu szigetcsoport központi részén található. Tahanea a Reffsky-szigetek északkeleti részén található, Tahititől 455 km-re keletre.

Földrajzi jellemzői

Az atoll hosszúsága 48 km, szélessége 15,2 km, a területe közel 8 km², a lagúnájával együtt pedig 522,5 km². Hatalmas, mély lagúnájába az óceán felől be lehet jutni három csatornán keresztül. A szorosok nevei: Motupuapua, Teavatapu és Otao. Az atoll korallja az északi részen keskenyebb a délinél, ám szigetei az északi részen nagyobbak. A legközelebbi sziget Faaite keletre található 15 km-re. Az önkormányzati székhely Anaa tőle 78 km-re van északkeletre.

A sziget lakatlan. Napjainkban a szomszédos szigetek lakói néha kopra előállítása céljából keresik fel.

Élővilága

A szigeten honos az óceáni cankó (Prosobonia cancellata) , de más endemikus madárfajok is (Ptilinopus coralensis, Tuamotu-szigeteki nádiposzáta (Acrocephalus atyphus), Tahiti póling (Tahiti cankó, Numenius tahitensis)).

Története

Faaite atoll első európai látogatója Domingo de Boenechea spanyol felfedező volt 1774-ben. A szigetnek a „San Julián” nevet adta.

Fabian Gottlieb von Bellingshausen, az orosz flottánál szolgáló felfedező 1820-ban járt Tahanea szigetén a Vosztok és a Mirni elnevezésű hajókkal. Ő az atollt „Csicsagovnak” nevezte el. A 19. században Tahanea francia gyarmattá vált. Ekkor a lakossága 100 fő volt.[1]

Közigazgatás

Tahanea atoll Anaa önkormányzati településhez tartozik Faaite és Motutunga atollokkal egyetemben.[2]

Jegyzetek

  1. Notices sur les colonies françaises, Étienne Avalle, Challamel aîné, Paris, 1866, p.637.
  2. Tahiti Tourisme (franciául). [2007. október 14-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. március 23.)

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Tahanea című német Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Tahanea című spanyol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információ