Ugrás a tartalomhoz

Szentlélek tér

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen 12akd (vitalap | szerkesztései) 2021. március 31., 09:48-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Szentlélek tér
A Szentlélek tér az Árpád hídról nézve (2021)
A Szentlélek tér az Árpád hídról nézve (2021)
Közigazgatás
OrszágMagyarország
TelepülésBudapest III. kerülete
NévadóSzentlélek
Földrajzi adatok
Elhelyezkedése
Szentlélek tér (Budapest)
Szentlélek tér
Szentlélek tér
Pozíció Budapest térképén
é. sz. 47° 32′ 24″, k. h. 19° 02′ 45″Koordináták: é. sz. 47° 32′ 24″, k. h. 19° 02′ 45″
A Wikimédia Commons tartalmaz Szentlélek tér témájú médiaállományokat.

A Szentlélek tér (1953–1990 közt Korvin Ottó tér) egy apró kis tér Budapest III. kerületében az Árpád híd budai lehajtója mellett. Területe mára szinte majdnem egybeolvadt Óbuda Fő terével.

Története

Az egykori Óbuda városának történelmi központja mellett lévő téren az 1738-1739-es pestisjárvány áldozatainak emlékére és hasonló csapások elkerülésének kegyelméért 1740-ben Szentháromság-szobrot emeltek Segetha Tamás bíró, gróf Zichy Péterné és a helyi lakosság adományaiból. Nem sokkal később, az 1750-es években a Szentlélek tér északi oldalán épült fel az óbudai Zichy-kastély is.

Az 1950-ben átadott Árpád híd elkészültével területe jelentősen leszűkült és nagyrészt beszorult a tér egykori déli részét teljesen elfoglaló híd lehajtója, valamint a Zichy-kastély déli szárnya közé. 1950-ben a híd építésekor elbontották az útban lévő Szentháromság-szobrot is, aminek darabjait a Kiscelli Múzeumban helyezték el. 1953-ban a teret átnevezték Korvin Ottó térre.

A későbbiekben ide épült buszforduló hamar mini-buszpályaudvarrá nőtte ki magát, ahogy tágabb értelemben véve is tömegközlekedési csomóponttá vált, számos BKV buszjáratnak lett a végállomása, illetve néhánynak egyik megállója, valamint egy HÉV megállóhely, és egy villamos megálló is épült a szélein.

Régi nevét a rendszerváltáskor kapta vissza. A Szentháromság-szobrot 2000-ben építették vissza a tér megmaradt részén, az Óbudai Gimnáziummal szemben.

Bár méretét tekintve kicsi, a teret körülölelő szinte összes megmaradt épület nevezetes. A már említett tömegközlekedési csomópont és a Szentháromság-szobor mellett itt található ugyanis az Óbudai Gimnázium, az Óbudai Múzeum és a Vasarely Múzeum is. Utóbbi kettő a műemlék Zichy-kastély szintén műemléki védettségű déli melléképületeiben kapott helyet.

Tömegközlekedés

2020-ban a BKV 29-es, 118-as, 134-es, 137-es, 218-as és 237-es jelű buszainak végállomása, valamint a 34-es és a 106-os buszok megállója, illetve az 1-es villamos és a H5-ös (Szentendrei) HÉV egy-egy megállója is a téren, vagy annak valamelyik szélén volt.

A H5-ös HÉV jövőbeli 5-ös metróvá fejlesztésével elérhetősége tovább fog bővülni.

Források