Stein János

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Atobot (vitalap | szerkesztései) 2018. március 10., 15:46-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Speciális:LintErrors/obsolete-tag-ek javítása AWB)
Stein János Gábor
Született

Kolozsvár
Meghalt

Alkotott18941949
Stílusaakadémizmus
IskoláiBerlini festészeti akadémia
Julian Akadémia, Párizs
Képzőművészeti Főiskola, Budapest
Mestere(i)Benjamin Constant
Jean-Paul Laurens
Lotz Károly
Aki hatott ráArnold Böcklin
A Wikimédia Commons tartalmaz Stein János Gábor témájú médiaállományokat.

Stein János Gábor (Kolozsvár, 1874. június 14.Budapest, 1944) kolozsvári születésű magyar festő.

Életútja, munkássága

A kolozsvári középiskola elvégzése után a berlini festészeti akadémián kezdte el festői tanulmányait, majd Párizsban a Julian Akadémián Benjamin Constant és Jean-Paul Laurens tanítványa volt. Ezután Angliában, Hollandiában, Belgiumban utazgatott, majd 1900-ban hazatérve a budapesti Képzőművészeti Főiskolán Lotz Károly növendékeként tanult (1900–1905). Később, mint az Iparművészeti Iskola tanára, egyre nagyobb részt vállalt a kor épületdíszítési, monumentális festészeti feladataiból: freskókat készített az Országház étterme, az egri székesegyház, a nyíregyházi plébániatemplom részére.

Megtervezte és szülővárosa iránti szeretetből ingyen megfestette a szentpéteri római katolikus templom szentélyének falképeit (1905). Mozaikokat készített és színes üvegablakokat is tervezett. Falképeire erősen hatott mestere, Lotz Károly stílusa. A nemesen konzervatív, akadémikus festészet legjobb hagyományainak folytatója volt Benczúr Gyulához vagy László Fülöp Elekhez hasonlóan. Mozgalmas kompozíciókat megelevenítő táblaképfestészetében a nyugat-európai tanulmányútjain megismert szimbolista irányzatokat követte, ilyen művei (Az élet, az ember és az álom, Pandóra, Őrjöngő Roland) mindenekelőtt Arnold Böcklin hatását mutatják.

Emlékezete

2017 augusztusában a budapesti Kieselbach Galéria átfogó kiállítást rendezett a festő frissen előkerült, közel 150 festményből és más művekből álló alkotói hagyatékából.

Kötete

  • Művészeti bonctan (1905).

Források

További információk

  • Szokolay Béla: Stein János festőművész. Pásztortűz, 1926/7.