Ugrás a tartalomhoz

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen BinBot (vitalap | szerkesztései) 2019. október 22., 00:01-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Évszakok és hónapok irreleváns linkjeinek eltávolítása (ld. Wikipédia:Kocsmafal (egyéb)/Archív253#Évszakok linktelenítése) és WP:HIV#mihez)
Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication
Típusszervezet
Alapítva1973. május 3.
SzékhelyLa Hulpe
Iparágtávközlés
Formacooperative society
Alkalmazottak száma2000
Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (Belgium)
Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication
Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication
Pozíció Belgium térképén
é. sz. 50° 44′ 04″, k. h. 4° 28′ 43″50.734444°N 4.478611°EKoordináták: é. sz. 50° 44′ 04″, k. h. 4° 28′ 43″50.734444°N 4.478611°E
A Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication weboldala
SablonWikidataSegítség

A Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFTNemzetközi Bankközi Pénzügyi Telekommunikációs Társaság) egy 1973-ban, Brüsszelhez közel fekvő La Hulpe helységben alapított belga jogi személyiségű szövetkezet, melyet a csatlakozó tagok, köztük óriás transznacionális bankok birtokolnak és tartanak ellenőrzés alatt. A társaság 1977-ben ugyanezen a néven egy bankközi ügyintéző számítógép-hálózatot is létesített.

Leírása

A résztulajdonosok között 2006-ban több mint 200 jogi személy volt található, köztük nagy, világot behálózó kereskedelmi bankok. A SWIFT naponta több mint 11 millió banki ügyletet bonyolít le.

A SWIFT-hálózat

A SWIFT-hálózat bankközi hálózat, amely a szolgáltatások rendkívül széles palettáját biztosítja: számláról számlára történő átutalások, elszámolások, devizapiaci- és értékpapír-ügyletek, beszedési megbízások (inkasszó) stb.

1977-ben hozták létre a túlságosan lassúnak és megbízhatatlannak ítélt telex-hálózat kiváltására. Üzemeltetését először BSC protokoll biztosította, majd 1991-ben, a SWIFT II hálózat indításával, áttértek az X-25 protokollra. 2004 óta IP alapú hálózatot használnak, a SwiftNet-et.

Az adatátvitel kódolt és használata során nagyon szigorú azonosítási eljárást kell követni. A biztonságos kommunikációt rejtjelző eszközök biztosítják.

A hálózat mintegy 200 ország, kb. 7 000 pénzintézetének szolgáltatásait látja el.

Működési szabályai

A SWIFT-megbízások a bankközi ügyletek fejlett rendezési módja, célja az ügyletek lehető legnagyobb fokú automatizálása és ezzel a lehető legrövidebb idő alatti ügyintézés. Egy banki átutalás klasszikus adatai, mint a feladó és a címzett fél banki azonosítói, az átutalás jogcíme, a szolgálati jelzések (átutalási díj, üzenettípus stb.), mind kódolva kerülnek rögzítésre és továbbításra. Például: a bankokat a részükre kiosztott SWIFT-kóddal azonosítják.

Aktualitás

2006 júniusában, vezető amerikai lapok nemzetközi felháborodást kiváltó cikkei nyomán, az Amerikai Egyesült Államok kormánya elismerte, hogy a 2001. szeptember 11-ei terrortámadások után – a terrorizmus elleni háború ürügyén – a CIA egy titkos művelet keretében kutakodott a belgiumi székhelyű SWIFT banki adatbázisban is, hogy több feltételezett terrorista személy nemzetközi átutalásait ellenőrizze.[1]

Jegyzetek

  1. Banki adatokba tekintett be az USA (SG, 2006. június 23.)

További információk

Kapcsolódó szócikkek