Ugrás a tartalomhoz

PBY Catalina

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen MegaJani27 (vitalap | szerkesztései) 2019. július 25., 13:11-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Műszaki adatok (PBY–5A))
PBY Catalina

Funkciótöbbcélú repülőcsónak
GyártóConsolidated Aircraft
TervezőIsaac M. Laddon[1]
Sorozatgyártás1936–1945
Gyártási darabszámtöbb mint négyezer
Fő üzemeltetőkAmerikai Egyesült Államok, Ausztrália, Kanada, Nagy-Britannia

Első felszállás1935. március 28.
Szolgálatba állítás1936. október
Szolgálatból kivonva1957. január (az Egyesült Államokban)
Hatótávolság4030 km
A Wikimédia Commons tartalmaz PBY Catalina témájú médiaállományokat.

A PBY Catalina amerikai többcélú hidroplán,[2] melyet 1936–1945 között gyártott a Consolidated Aircraft repülőgépgyár. A második világháború egyik legsokoldalúbb katonai repülőgépe volt, melyet felderítésre,[3][4] tengeri őrjáratozásra, tengeralattjárók elleni harcra, konvojkísérésre, légi mentésre és szállításra is alkalmaztak. Az amerikai légierőnél QA–10 típusjelzéssel állt szolgálatban. A Kanadában gyártott változatok neve Canso volt. Az Egyesült Államokon kívül Kanadában, Nagy-Britanniában és Ausztráliában állt szolgálatban.

Története

Valószínűleg emberek ezrei köszönhették életüket a Consolidated PBY Catalina pilótáinak. A paraszolszárnyas, kétmotoros hidroplán és amfíbia a második világháború leglassabban repülő légi járműve volt.[5] Ennek ellenére a PBY kiválóan alkalmas volt a mentési feladatok végrehajtására, mivel robusztus, jól felfegyverzett mivolta miatt a legnehezebb körülmények között is ki tudta menteni az embereket az ellenséges vizekről. A Catalina volt a legnagyobb számban gyártott hidroplán. Tervezése az amerikai tengerészet követelményeinek megfelelően történt, és eszerint nagy hatótávolságú, őrjáratozó, bombázó feladatokra is alkalmas gép született. A Catalina tengeralattjáró-elhárításban és tengeri célpontok elleni küzdelemben is sikeresnek mutatkozott. A PBY, amelyet a szövetséges államok számos légiereje is megrendelt, a második világháborúban több tengerészt és repülőt mentett ki a tengerből, mint bármely más légi jármű. A leghíresebb Catalinák a Black Cats-ek voltak, amelyeket 1942-ben a Csendes-óceán térségében a Japán elleni harcok során vetettek be. Az amerikai repülőgépeket rendszerint a repülőgép-anyahajók látták el üzemanyaggal, élelemmel.

Műszaki adatok (PBY–5A)

Consolidated PBY–5A Catalina
  • Motor: két 1217 LE-s (895 kW) Pratt & Whitney R-1830-92 Twin Wasp csillagmotor
  • Max. sebesség: 289 km/h (2135 m-en)
  • Hatótáv: 4096 km
  • Csúcsmagasság: 4480 m
  • Tömeg: üres: 9485 kg; max. felszálló: 16 066 kg
  • Fegyverzet: két 7,62 mm-es géppisztoly az orrban, egy hátrafelé, lefelé a törzsben keresztben elhelyezve, két 12,7 mm-es géppuska az oldalkupolákban, valamint tengeri mentőfelszerelés (felfújható mentőcsónak)
  • fesztáv: 31,70 m
  • hossz: 19,47 m
  • magasság: 6,15 m
  • szárnyfelület: 130,06 m²

Kapcsolódó szócikkek

Jegyzetek

  1. Isaac M. Laddon (angol nyelven)
  2. PBY Catalina (magyar nyelven)
  3. Midway (magyar nyelven)
  4. Walter Lord. Hihetetlen győzelem (magyar nyelven). Háttér Kiadó, Budapest 
  5. Catalina hidroplán (angol nyelven)