Nágel Lajos

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen DanjanBot (vitalap | szerkesztései) 2020. október 13., 15:55-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. ([061] <ref> hibás központozással AWB)
Nágel Lajos
Született1908. június 1.
Igló
Elhunyt1997. szeptember 17. (89 évesen)
Genf
Nemzetiségemagyar
HázastársaJosiane Nagel
Foglalkozásaíró, újságíró, szerkesztő, könyvkiadó
SablonWikidataSegítség

Nágel Lajos[1] (álneve: Nemes Lajos, névváltozat: Nemes-Nágel Lajos,[2] szignója: N. L.,[3] külföldön: Louis Nagel; Igló, 1908. június 1.Genf, 1997. szeptember 17.) magyar származású író, újságíró, szerkesztő, könyvkiadó. Öccse Nemes Endre festőművész volt.

Élete

Szülei Nágel Ignác pénzügyi tanácsos és Kugel Teréz. A család előbb Lőcsére, majd Iglóra költözött. Iglón járt gimnáziumba is. Eredetileg orvosnak készült, a bécsi illetve a prágai egyetemen folytatott tanulmányai után Genovában filozófia szakra iratkozott be és védte meg 1931-ben Hegel politikai gondolatai című doktori értekezését. Több nyelven – németül, franciául, olaszul – tudott kiválóan. Cikkei és tanulmányai főleg a kolozsvári Korunkban és a budapesti Kortársban jelentek meg. Az antifasiszta harc jegyében indította el 1935 januárjában a Gondolat című folyóiratot, amelyet Nemes Lajosként mint kiadó és szerkesztő jegyzett, de az év végén átadta a lapot és a szerkesztést Vértes Györgynek.

Budapesten a Galamb utcában nyílt meg az első Nágel Kiadó, ahol irodalmi különlegességeknek számító műveket jelentetett meg.

1939-ben Franciaországban telepedett le.[4] A háború alatt részt vett az ellenállási mozgalomban. 1945 januárjában alapította meg a Les Editions Nagel nevű könyvkiadót, amely Párizs és Genf székhellyel főleg klasszikus francia irodalmi, filozófiai, szociológiai műveket és útikönyveket adott ki. 1952-től élt Svájcban.

Útikönyvei három nyelven – franciául, angolul és németül – jelennek meg. Egyes köteteit spanyolul, olaszul is kiadták. A kötetek a világ szinte valamennyi országát bemutatják. Mindenütt nagyon népszerűek voltak, s számos díjat és elismerést kaptak. Négy nyelven: olaszul, angolul, franciául, németül megjelenő archeológiai sorozata a tudományág legjelesebbjeit gyűjtötte össze.

A kiadó olyan neves szerzők műveit jelentette meg továbbá mint Jean-Paul Sartre, Jorge Amado, valamint Michel Debré, Benedetto Croce, Martin Deslias, Robert Schuman. Kiadta továbbá a modern államelmélet megteremtőjének, Montesquieu összes műveit vagy Brezzi páratlan szépségű, a katolicizmus történetét feldolgozó illusztrált művét.[5] Mindez arról tanúskodik, hogy Nágel Lajos a második világháború utáni Európa egyik legjelentősebb könyvkiadója volt.

Művei

  • Hegel politikai gondolatai (doktori értekezés), 1931
  • A totális állam és az érdekképviseleti rendszer

Díjak, elismerések

  • 1985 - Magyar Népköztársaság Csillagrendje - a Gondolat című folyóirat megjelenésének 50. évfordulója alkalmából.
  • Több mint két évtizeden keresztül volt a Ciprusi Köztársaság konzulja Genfben.[6]

Emlékezete

Források

Jegyzetek

  1. Hazai irodalomban néha tévesen: Nagel Lajos.
  2. Álnevével, nyilván egyértelműsítő szándékkal.
  3. Pálmai Magda: Gondolat 1935–1937. Repertórium, 91. oldal.
  4. Czellár Judit szerint 1941-ben Dél-Franciaországban és Cap Martinben élt francia feleségével.
  5. Paolo Brezzi: L'histoire illustrée du catholicisme, Paris Editions Nagel, Club Français des Bibliophiles, 1964.
  6. PIM szerint tiszteletbeli főkonzulja Párizsban.