Ugrás a tartalomhoz

Mini Magyarország

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen KMBot (vitalap | szerkesztései) 2021. április 7., 23:38-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (reklámlink törlése AWB)
Mini Magyarország
Ország Magyarország
TelepülésSzarvas
Terület2,0 ha
Elhelyezkedése
Mini Magyarország (Békés vármegye)
Mini Magyarország
Mini Magyarország
Pozíció Békés vármegye térképén
é. sz. 46° 52′ 40″, k. h. 20° 31′ 57″46.877778°N 20.532500°EKoordináták: é. sz. 46° 52′ 40″, k. h. 20° 31′ 57″46.877778°N 20.532500°E
A Mini Magyarország weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Mini Magyarország témájú médiaállományokat.
Mini Magyarország légi felvételen

A Mini Magyarország a Szarvasi Arborétumban található, a történelmi Magyarország közepén. A 44-es főúton közelíthető meg, amelyről Szarvas nyugati szélén kell letérni a Mezőtúr felé vezető 4631-es útra.

A makettpark

A Mini Magyarország egy makettpark, amelyben Magyarország épített öröksége, nevezetes épületeinek, vasútjainak, hajóinak minden apró részletében kidolgozott kicsinyített mása látható.

A makettpark 2013. április 10-én nyílt meg a Szarvasi Arborétumban. Már a nyitáskor több tucat hazai történelmi helyszín és épület makettje készült el, köztük például a Szegedi dóm, a Széchenyi lánchíd, a kecskeméti Cifrapalota vagy az egri vár makettje, amely 16. századi, eredeti állapotában mutatja be a várat, és a hozzá kapcsolódó leghíresebb történelmi eseményt, az 1552-es ostromot, az egri vár védőinek a török sereggel vívott hősies csatáját, kicsiben. A részletgazdag makettek készítése, valamint a park kialakítása közel 9 hónapon át zajlott 12 szakember – köztük elismert képzőművészek –, és több mint 50 kivitelező munkás közreműködésével. A speciális technológiai kivitelezésnek köszönhetően a kicsinyített épületek a zord időjárási körülményekkel szemben is ellenállóak. A makettpark szervesen illeszkedik a Szarvasi Arborétum közegébe: a tervezés és a kialakítás során az akadálymentesítést, a fenntarthatóságot és a környezettudatosságot egyaránt szem előtt tartották, a növénytelepítési munkákat is célzottan a Szarvasi Arborétum élővilágával hangolták össze. A park felülnézetben Magyarország alakját formázza, a határvonalakat piros levelű cserjék jelzik. A makettparkban a folyók, tavak és az egyes épületek is földrajzi elhelyezkedésüknek megfelelően kaptak helyet, így a mini Duna, a mini Tisza és a mini Balaton is.

Interaktív makettek

A magyar vasúttörténet legendás mozdonyainak, legszebb állomásépületeinek és a balatoni vitorlázás ikonikus hajóinak kicsinyített másai a nyitás után éppen egy évvel, 2014. április 11-én debütáltak a makettparkban, ahol mintegy félszáz makett látható. Közel 280 méternyi mini vasúti sínen, alagutakon, hidakon átkelő mini mozdonyok és a mini Balatonon, illetve a mini Dunán ringatózó hajó és vitorlás makettek mellett több emblematikus épület, kastély, templom, állomásépület meg is szólal.

Mini vasutak

A magyar vasúttörténet legendás „szereplői”, a Heves gőzmozdony, az Árpád sínbusz, vagy a NOHAB mozdony közlekednek a makettparkban. A járművek gombnyomásra indulnak, a mini vonatokat maguk a látogatók indíthatják el. Az interaktív vasútmakettek olyan mini állomások között közlekednek, mint a mezőtúri, a tószegi, a mártélyi, a kétegyházi, a mosonmagyaróvári, a búcsúszentlászlói, az almási vagy a bátaszéki vasútállomás.

Hajók

A mini Balatonon a „magyar tenger” legendás hajói láthatók, köztük a Schärenkreuzer, a Kalóz, a Dragon, a Jolle, a Beluga, vagy a „Földkerülő” Szent Jupát alapmodellje, a Balaton 31.

Hangzó makettek

Az interaktív makettek között hangzó épületek is szerepelnek, amelyeket szintén maguk a látogatók szólaltathatnak meg. A jáki templomból gregorián dallam, a Szegedi Dómból a híres harangjáték, a mini pécsi dzsámiból a müezzin imára hívó hangja hallatszik. Az egri vár makettjében a törököknek szóló elszánt üzenetként kifüggesztett koporsó egy gombnyomásra emelkedik ki a várfal mögül. A mini Operaház Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója közreműködésével szólalt meg először 2013. július 2-án, Melis György, a szarvasi származású Kossuth-díjas művész születésének 90. évfordulója alkalmából. Az Operaház makettjéből a híres Melis-ária, Kodály Zoltán Háry János című daljátékából a Toborzó dal csendül fel.

Jegyzetek

Források

További információk