Laterit

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Turokaci (vitalap | szerkesztései) 2019. december 29., 20:56-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Forrás)
Laterittalajos út

A magmás kőzetek (gránit, bazalt stb.) rozsdásvörös vagy téglavörös színű, trópusi vidékeken képződő mállásterméke. A laterit a trópusokra jellemző olyan talajtípusként is felfogható, mely főként vagy teljes egészében szervetlen anyagokból áll, mivel a sok eső a tápanyagokat kimossa a talajból. Színét a benne nagy mennyiségben jelen lévő vas-oxid adja, ezenkívül megtalálható benne alumínium-oxid, magnézium, cink, réz, kalcium, mangán és kálium is. Nagy területeket borít Közép-Amerikában, Afrika egyenlítő körüli területein, és Indiában.

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Laterite című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források