Kállay Kristóf (diplomata)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Engusz (vitalap | szerkesztései) 2020. december 10., 18:46-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎További információk: +kat)
Kállay Kristóf
Kállay Kristóf, máltai lovagi templomi öltözetben
Kállay Kristóf, máltai lovagi templomi öltözetben
Született1916. december 7.
Nyíregyháza
Elhunyt2006. április 26. (89 évesen)
Budapest
Állampolgárságaosztrák
HázastársaVásárhelyi Vera
GyermekeiAndrás; Miklós
SzüleiKállay Miklós; Kállay Helén
Foglalkozásadiplomata, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének tisztviselője
TisztségeSzuverén Máltai Lovagrend vatikáni nagykövete; Magyar Máltai Lovagok Szövetségének elnöke.
SablonWikidataSegítség

Nagykállói Kállay Kristóf (Nyíregyháza, 1916. december 7.Budapest, 2006. április 26.) az ősi Nagykállói Kállay család leszármazottja, Kállay Miklós miniszterelnök fia, magyar diplomata, a Magyar Máltai Lovagok Szövetségének elnöke és előmozdítója, a Szuverén Máltai Lovagrend vatikáni nagykövete, a nyíregyházi Jósa András Múzeum Kállay Gyűjteményének alapítója, szülővárosa díszpolgára.

Élete

Kállay Miklós későbbi miniszterelnök és Kállay Helén (†1945) elsőszülött fia volt. A nyíregyházi Szent Imre Katolikus Gimnáziumban érettségizett 1934-ben. 1934 őszétől egy évig önkéntesként szolgált a budapesti m.kir. Bem József 1. lovas tüzéreknél, hadnagyi rangban szerelt le. 1939-ben vette át államtudományi doktori diplomáját a Pázmány Péter Tudományegyetemen, közben 1937-ben Bécsben konzulárakadémiai oklevelet szerzett, és a Lille-i Katolikus Egyetem újságírói szakán is tanult.

1940-től a m.kir. külügyminisztérium állományában volt; 1942-ben átkerült apja mellé, mint miniszterelnökségi magántitkár. Apját elkísérte számos jelentős találkozóra, pl. Hitlerhez 1942-ben, Mussolinihez 1943-ban, emellett saját visszaemlékezései szerint a számos, főleg Szabolcs megyéből érkező mindenféle kérvénnyel és problémával foglalkozott.

1942-ben feleségül vette kézdivásárhelyi Vásárhelyi Verát (1920–2000),[1] Sík Sándor-díjas írónőt, akitől két fia – András[2] és Miklós[3] – született.

1946-ban családjával Olaszországba menekült, ahol apja tartózkodott. Hat nehéz év után (munkanélküliség, felesége tüdőbaja, ami miatt nem vándorolhattak ki az Egyesült Államokba), 1952-ben fölvették az Európai Állattenyésztési Szövetséghez. Itt 1967-ig maradt, amikor is magas beosztásban átkerült az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetébe (FAO). Onnan ment nyugdíjba 1978-ban. Közben 1965-től 1967-ig az Állattenyésztési Világszövetség (WAAP) főtitkára volt, 1958-tól 1967-ig pedig az Európai Duna Bizottság főtitkára.

Főfoglalkozása azonban egész életében a magyar ügy és a máltai lovagrend volt, saját jövedelmének jó részét is erre fordította. 1956-ban a máltai rend megbízásában, az osztrák nagyperjelség égisze alatt, a határon dolgozott, a menekültek fogadásában és az adományok szétosztásában. 1957-től dolgozott a rend szentszéki követségében, eleinte mint titkár és tanácsos, 1978-tól meghatalmazott miniszter, és 1985-től mint nagykövet. Ugyanakkor a Magyar Máltai Lovagok Szövetségének oszlopos tagja volt: 1954-től kezdve a főtitkára, 1969-től 1995-ig pedig az elnöke. Búcsúztatójában így ír róla utódja, O'sváth György:

"Kállay Kristóf volt a Szuverén Máltai Lovagrend történetének legjelentősebb magyarországi lovagja. (…) A MMLSZ-nek nem csak főtitkára/elnöke, hanem megszemélyesítője is volt Kállay Kristóf. Ő volt a Magyar Máltai Lovagok Szövetsége. Az emigrációban fenntartotta a szövetség szerkezetét, kiválasztotta és felavatta új tagjait, biztosította a lelki vezetést és a lelkigyakorlatokat, megszervezte azt a hatalmas karitatív munkát, melynek keretében évtizedeken keresztül özönlöttek a máltai gyógyszer-, ruha-, élelmiszer- és egyéb küldemények hazánkba."

A család 1997-ben hazatelepült. Itthon a család történelmének és emlékeinek ápolásával is foglalkozott, és kapcsolatain keresztül támogatta szülőföldje fejlesztését. Megalapította a nyíregyházi Jósa András Múzeumban a Kállay Gyűjteményt. Nyíregyháza, Nagykálló és Kállósemjén díszpolgárává választotta.

2006-ban hunyt el Budapesten. A kállósemjéni családi kriptában temették el.

Kitüntetései

  • A Szuverén Máltai Lovagrend nagykeresztes tartománynagya
  • a Máltai Érdemrend, a pápai Nagy Szent Gergely-rend, Szent Szilveszter-rend és Pius-rend Nagykeresztese;
  • a portugál Dom Henrique Infáns Rend és a luxemburgi Nagyhercegség Érdemrendjének nagy tisztikeresztese
  • az Osztrák Köztársaság Arany Díszjelvényének tulajdonosa
  • a Magyar Köztársaság Érdemrendjének középkeresztese
  • Nyíregyháza, Nagykálló és Kállósemjén díszpolgára.

Jegyzetek

  1. A Kállay család genealógiája Archiválva 2009. április 1-i dátummal a Wayback Machine-ben Hozzáférés ideje: 2018. május 26.
  2. "In memoriam Kállay András", Máltai Hírek 2013. iv., 12-ik oldal. [2019. július 16-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2019. július 16.)
  3. Kövesi Péter: Kállay miniszterelnök dédunokái olasznak vallják magukat – A korral megjön a magyarság. Vasárnapi Hírek (2016. február 16.) (Hozzáférés: 2018. május 26.)

Források

További információk