Ugrás a tartalomhoz

Kereskedelmi érme

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Porribot (vitalap | szerkesztései) 2020. április 1., 10:57-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎top: link egyértelműsítés AWB)

A kereskedelmi érme nemesfémből vert, névértékkel ellátott, de nem pénzforgalmi, hanem befektetési és vagyontartási célokat szolgáló értékpénz. Korábban külkereskedelmi célokra vertek ilyen érméket, melyek ugyan pénzverdében és jogszabály alapján készültek, de elfogadásuk a belföldi forgalomban nem volt kötelező. Ilyen volt többek között a Mária Terézia-tallér, mely Afrikában volt népszerű fizetőeszköz.

A modern kereskedelmi érmék ezüstből, aranyból, újabban platinából és palládiumból készülnek. Ezeket az érme motívumaira és a kibocsátó államra utaló fantázianevekkel látják el. Míg a készpénzforgalmi célú értékpénzeket olyan ötvözetből készítették, amely ellenállóvá tette az érmét a forgalomból adódó kopással szemben, a modern kereskedelmi érméknél az elsődleges szempont a nagy tisztaság.

Napjaink jelentősebb kereskedelmi érme kibocsátói: