Imre Sándor (dramaturg)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Literatúró (vitalap | szerkesztései) 2021. április 21., 09:08-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Kapcsolódó szócikkek)
Imre Sándor
SzületettSchönfeld Sándor
1891. december 26.
Nagyvárad
Elhunyt1944 (52-53 évesen)
Állampolgársága
Nemzetiségemagyar
Foglalkozása
SablonWikidataSegítség

Imre Sándor, született Schönfeld Sándor[1] (Nagyvárad, 1891. december 26. – Ismeretlen hely, 1944 körül) magyar dramaturg, műfordító, író, színháztörténész.

Életútja

Schönfeld Lipót könyvelő és Schönberger Róza fia. Budapesten érettségizett, ugyanott készült jogi pályára, de már egyetemi évei alatt esztétikai tanulmányokat is folytatott, a színházművészet elmélete és gyakorlata foglalkoztatta. 1923-tól a kolozsvári Magyar Színház dramaturg-rendezője. A romániai magyar drámairodalom fejlődésében jelentős 1923-as és 1924-es Janovics-féle pályázatok lebonyolításában vett részt, az üzleti központú színházzal szemben az erdélyi magyar színház sajátos hivatásáért, a modern színházi formanyelv érvényesítéséért küzdött.

Novellákat, verseket, esztétikai cikkeket írt, a Keleti Újság színikritikusa volt (1922–23). Kötete jelent meg Dr. Janovics Jenő és a színház c. alatt (Kolozsvár, 1922), majd összeállította a Dr. Janovics Jenő harmincéves színészi és huszonkét éves igazgatói jubileuma c. emlékalbumot, benne Janovicsról írt színháztörténeti tanulmányával (Nagyvárad, 1924). A nagyváradi Szigligeti Színház számára színdarabbá dolgozta át Tabéry Géza Szarvasbika c. regényét, színpadra alkalmazta Arthur Schnitzler osztrák drámaíró Reigen című drámáját (bemutatás 1921-ben Körtánc címmel). Fordított August Strindberg svéd drámaírótól (Kísértetek szonátája) és Frank Wedekind német drámaírótól (Pandóra szelencéje) műveket. A szatmári Revü című hetilap (1932–33) munkatársa. Ismeretlen helyen halt meg mint munkaszolgálatos a II. világháborúban.

Művei (válogatás)

  • Janovics Jenő és a színház; Erdélyi és Bánáti Színészegyesület, Cluj-Kolozsvár, 1924
  • Mint az új bor (színjáték, bemutatta a Fővárosi Operett Színház, Budapest, 1927)
  • Színház. Tanulmányok, színházesztétikai és szabadegyetemi előadások gyűjteménye; ill. Imre Andor; Grafica, Nagyvárad, 1939

Jegyzetek

  1. Névváltoztatás a M. K. Belügyminisztérium 27580/1911. sz. rendelete alapján.

Források

Kapcsolódó szócikkek