Hétforrás

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen AtaBot (vitalap | szerkesztései) 2021. február 13., 10:39-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Jegyzetek: források --> jegyzetek AWB)
Hétforrás
Ország Magyarország
Elhelyezkedése
Hétforrás (Magyarország)
Hétforrás
Hétforrás
Pozíció Magyarország térképén
é. sz. 47° 23′ 14″, k. h. 16° 30′ 02″Koordináták: é. sz. 47° 23′ 14″, k. h. 16° 30′ 02″

A Hétforrás (Siebenbrunnen) a Kőszegi-hegység legismertebb forrása, közkedvelt kirándulóhely.

Története

A bővizű forrást 1896-ban, a Millennium tiszteletére építették ki, hét kifolyónyílással, amelyek sorban a honfoglaló hét vezér (Álmos, Előd, Ond, Kond, Tas, Huba és Töhötöm) nevét viselik. A forrás az erdő mélyén, a mai osztrák határ mellett, a régi határsávban található. A nyolcvanas években még csak külön engedéllyel és idegenvezetővel volt elérhető. A forrást és környékét 1994-ben és 2008-ban ismét felújították. Vize kitűnő ivóvíz, hőmérséklete 10 °C körüli.

Ma is népszerű kirándulóhely, a kőszegi Szabó-hegyről kb. 2,5 km-es kényelmes gyalogtúrával közelíthető meg. Az Óház-tetőn egykor állt Óvár vízellátását biztosította.

Tavasztól a medence alján gyepi békák élik mindennapjaikat. A patak völgyében apró, barna színű ökörszemek építik fészküket. A patak sodrásának ellenálló köveken, tuskókon hegyi billegetők várják rovarvacsorájukat.

Helyi hiedelem, hogy aki mind a hét forrás vizéből iszik, annak teljesül egy kívánsága. Egy másik legenda szerint aki mind a hét forrást megkóstolja, szerelmes lesz. A kirándulók számára a forrás közvetlen szomszédságában asztalokat, padokat állítottak, tűzrakó helyeket alakítottak ki.

A Hétforrásról Kőszeg neves költője, a XVIII. században élt Rájnis József (1741–1812) egy versében így emlékezik: „Ott amaz hét forrás kelleti vizét”.

Források

Jegyzetek

Külső hivatkozások