Félmajmok
A félmajmok (Prosimii) fogalma a legősibb főemlősöket: az orrtükrösök (Strepsirrhini) alrendjét, valamint az orrtükör nélküliek (Haplorrhini) alrendjéből a koboldmaki-alkatúak (Tarsiiformes) alrendi ágát foglalja magában. Fejlődéstörténetüket tekintve a főemlősök fejlődésétől mintegy 55 millió évvel ezelőtt váltak le.
Jellemzőik
Egész életüket a fák ágai között töltik. Mozgékony ujjaikkal, melyeken még karmok vannak, ügyesen kapaszkodnak, és segítségükkel szedik össze növényi hajtásokból, gyümölcsökből és rovarokból álló táplálékukat. Szőrös arcuk van, és karmok a hátsó láb 2 ujján találhatók. Mindig van farkuk, amely hosszú. Fogképletük: 2133. Általában éjszakai életmódot folytatnak. Számos fajuknak nagy, kerek szeme és nagyra táguló pupillája van. Ázsiában és Afrikában fordulnak elő. Különösen sok képviselőjük maradt fenn Madagaszkár szigetén.
Korábban azt feltételezték a természettudósok, hogy a majmok intelligenciája magasabb, mint a félmajmoké. A Duke Egyetem Főemlős Központjában Elizabeth Brannon tanulmányozta a gyűrűsfarkú makit (Lemur catta) és a mongúzmakit (Lemur mongoz). Az értelmi képességeik vizsgálata során számítógépes feladványok megoldásában nagyon jól szerepeltek az állatok.
A vizsgálat megállapította, hogy a különbség a majmok és a félmajmok között csak a motivációban mutatkozik. A makik egy érintőképernyős monitoron egymás után különböző képeket láttak megjelenni, és azt kellett később egy csoportba rendezniük a megjelenés szerinti sorrendbe. A feladatot ügyesen végrehajtották, de csak akkor, ha valamilyen édességet helyeztek kilátásba, cserébe a jó megoldásért. A majmok ezt a feladatot szórakozásból is megoldják, és nem várnak jutalmat. A makik viszont igen, sőt odáig mentek, hogy egymás orra elől vitték el a nyereményt. Ugyanis az a maki, amelyik hamarabb készen lett, odament a társa számítógépéhez, és befejezte helyette is a megkezdett megoldást, azért, hogy megszerezze annak nyereményét.
Besorolásuk
Rendszertanilag az alábbiak szerint sorolhatóak be a félmajmok.
- Subordo Strepsirrhini:
- Infraordo Lemuriformes
- Superfamília Cheirogaleoidea
- Familia Cheirogaleidae:
- Superfamilia Lemuroidea
- Familia Lemuridae:
- Familia Lepilemuridae:
- Familia Indriidae:
- Superfamília Cheirogaleoidea
- Infraordo AChiromyiformes
- Familia Daubentoniidae:
- Infraordem Lorisiformes
- Infraordo Lemuriformes
- Subordo Haplorrhini:
- Infraordo Tarsiiformes
- Familia Tarsiidae:
- Infraordo Simiiformes
- Platyrrhini: (4 család)
- Catarrhini: (3 család)
- Infraordo Tarsiiformes
- Subordo Strepsirrhini:
Források
- Thomas Geissmann: Vergleichende Primatologie. Springer-Verlag 2003, ISBN 3540436456 német nyelvű
- Bíró Zsuzsa: A makik okosabbak és ravaszabbak, mint hittük. National Geographic Magyarország, 2004. május 17. (Hozzáférés: 2010. december 4.)