Frederik Coyet

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen TurkászBot (vitalap | szerkesztései) 2018. szeptember 15., 11:28-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Árván (paraméter nélkül) álló {{Személy infobox}} cseréje (WP:BÜ), apróbb javítások)
Frederik Coyet
Született1615
Stockholm
Elhunyt1687. október 17. (71-72 évesen)
Állampolgárságasvéd
GyermekeiBalthasar Coyett
SzüleiJulius Coijet den yngre
Foglalkozásafelfedező
TisztségeHolland Formosa kormányzóinak listája
A Wikimédia Commons tartalmaz Frederik Coyet témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség
Coyet szobra

Frederik Coyet (1615?-1687. október 17.) (neve kínaiul: 揆一; pinjin átírásban: Kuíyī) volt a Holland Kelet-indiai Társaság (hollandul: Vereenigde Oostindische Compagnie, VOC) utolsó helytartója Tajvanon. Coyet svéd származású volt, Stockholmban született, és később a Holland Kelet-indiai Társaság alkalmazásába lépett. Ő volt az első svéd, aki eljutott Japánba és Kínába.

A Holland Kelet-indiai Társaság igazgatása alatt álló Tajvan helytartóságát 1656 és 1662 közt látta el. 1662-ben kénytelen volt feladni Fort Zeelandia erődjét, és Batáviára távozni, miután kilenc hónapig védekezett a Kuo Hszing-je vezette 25000 fős kínai sereg ellen, amelyet 400 hadihajó támogatott. Coyett 1600 katonájával 9 hónapig védekezett, de végül elfogyott az ivóvizük és a VOC pedig a tengeri blokád miatt nem tudott utánpótlást szállítani az erőd védőinek.

Tajvan elvesztéséért Batáviában perbe fogták, majd a bíróság ítélete alapján a Banda-szigetekre száműzték. Itt tizenkét évet töltött, mielőtt kegyelmet kapott volna. 1675-ben jelent meg az Elhagyott Formosa (hollandul: 't Verwaerloosde Formosa) című könyve. Ebben ostobasággal vádolta meg a Holland Kelet-indiai Társaság vezetőit és azzal, hogy az általuk megtagadott segítség elmaradása vezetett a sziget elvesztéséhez.

  1. Czech National Authority Database. (Hozzáférés: 2023. augusztus 15.)