Jay Wright Forrester
Jay Wright Forrester | |
Született | 1918. július 14.[1][2][3][4][5] Anselmo[1] |
Elhunyt | 2016. november 16. (98 évesen)[6][7] Concord[7] |
Állampolgársága | amerikai |
Foglalkozása |
|
Iskolái |
|
Kitüntetései | |
Sablon • Wikidata • Segítség |
Jay Wright Forrester (Anselmo, Nebraska, 1918. július 14. – Concord, Massachusetts, 2016. november 16.) amerikai egyetemi tanár, a számítógép-tudomány egyik úttörője. Az MIT[13] Sloan Menedzsment Iskolájának[14] nyugalmazott egyetemi tanára, Germeshausen-tanítvány.
Életpályája
[szerkesztés]Forrester egy nebraskai szarvasmarha telepen született és középiskolás korában egy szélkerék által hajtott autó dinamójával szolgáltatta a farm első villamosságát. E korai érdeklődése vezette a villamosmérnöki pályára, majd 1939-ben szakmérnöki tanulmányai során kutatósegédként az MIT Magasfeszültségű Laboratóriumában, majd a Szervomechanikai Laboratóriumában dolgozott ágyúk- és radarok elektromos és hidraulikus szervomechanikájának fejlesztésén. 1944-ben elhatározta, hogy saját lábára áll és vállalkozásba fog, de a laboratórium igazgatója megakadályozta őt ebben egy olyan ajánlattal, amit nem tudott elutasítani, mivel megkapta a tengerészeti repülőgéptervek számítógépes tesztelésének megtervezését. A világháborúban és az azt követő időkben a hadsereg fejlesztette ki az ENIAC rendszert, s a tengerészet “Forgószél” nevű analóg számítógépe később a SAGE (“Bölcs”) nevű légvédelmi rendszerévé fejlődött. Forrester az eredeti analóg felépítményt elhagyva a “Whirlwind”-et az ENIAC alapján digitális rendszerré alakította, de fő érdeme mégis az 1949-ben jelentősen megjavított, ún. véletlen-elérésű mágnes-mag memória feltalálása volt, mely később az egész számítógépes iparban általánosan elterjedt .
Mikor a szovjetek felrobbantották az első atombombájukat, a korábbi szövetségesek viszonya megromlott és a hidegháború kezdetét vette, az amerikai hadvezetés érdeklődése újra a számítógépes technológia felé fordult és a “Whirlwind” program megszüntetési terveivel felhagytak. Ennek keretében Forrester fejlesztette ki a “Whirlwind”-en alapuló félautomata földkörnyezet rendszer (SAGE) prototipusát, melybe 1953-ban építették be a mágnes-mag memóriát és végül 1958-ban helyezték üzembe. A Forrester által fejlesztett SAGE rendszer az 1980-as évek végéig volt az amerikai légvédelem alapja.
1956-ban Forrester jelentős karrierváltást hajtott végre, mikor a Villamosmérnöki Karról az MIT Menedzser Iskolájába lépett át. Új környezetében azonnal az elektromos rendszerek mérnöki tapasztalatait és módszereit kezdte alkalmazni emberi rendszerekre, mely egy új tudomány megalapítását jelentette. Forrester a figyelmét a szervezeti rendeletek konkrét tapasztalati tanulmányozására összpontosította és számítógépes szimulációkat alkalmazott a társadalmi rendszerek elemzésére és a különböző vezetési modellek következményeinek előrejelzésére. Ez a módszer kapta a “rendszerdinamika” elnevezést és Forrestert általánosan megalapítójának tekintik. Ezt a módszert sok, nagyon különböző területeken alkalmazzák. 1970-ben Forrester néhány globális problémára használta és arra a következtetésre jutott, hogy az iparosítás nagy problémát jelent, mert a következményének tekinthető túlnépesedés felborítja a korábbi globális egyensúlyt. Sok könyvet írt a rendszerdinamikáról és számos (9) tiszteletbeli doktorátust kapott a világ különböző egyetemein. Jelenleg a gazdasági rendszerek viselkedését, az üzletciklusok- és a gazdasági válságok okait kutatja és rendszerdinamikán alapuló új típusú vezetőképzést, valamint általános- és középiskolai képzést fejleszt.
Könyvei
[szerkesztés]- 1961. Industrial dynamics. Waltham, MA: Pegasus Communications.
- 1968. Principles of Systems, 2nd ed. Pegasus Communications.
- 1969. Urban Dynamics. Pegasus Communications.
- 1971. World Dynamics. Wright-Allen Press.
- 1975. Collected Papers of Jay W. Forrester. Pegasus Communications.
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ a b biography/Jay-Wright-Forrester
- ↑ http://www.nytimes.com/2016/11/18/technology/jay-forrester-dead.html
- ↑ SNAC (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
- ↑ Proleksis enciklopedija (horvát nyelven)
- ↑ Hrvatska enciklopedija (horvát nyelven). Miroslav Krleža Lexicographical Institute, 1999
- ↑ In Memoriam
- ↑ a b Jay W. Forrester Dies at 98; a Pioneer in Computer Models (angol nyelven), 2016. november 18. (Hozzáférés: 2021. március 13.)
- ↑ https://www.ieee.org/content/dam/ieee-org/ieee/web/org/about/awards/recipients/moh-rl.pdf
- ↑ https://www.fi.edu/en/laureates/jay-w-forrester
- ↑ https://www.computer.org/volunteering/awards/goode
- ↑ https://www.invent.org/inductees/jay-w-forrester
- ↑ https://www.nationalmedals.org/laureates
- ↑ Massachusetts Institute of Technology
- ↑ MIT Sloan School of Management. [2005. július 3-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2005. július 3.)
Források
[szerkesztés]- Forrester életrajza Archiválva 2020. július 5-i dátummal a Wayback Machine-ben
- Enciclopaedia Britannica