Emlékek (film, 1995)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Sasuke88 (vitalap | szerkesztései) 2020. december 19., 00:18-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Emlékek
(Memories)
1995-ös japán animációs film

Rendező
Producer
  • Tanaka Eiko (A bűvös rózsa, Ágyútöltelékek)
  • Marujama Maszao (A bűzbomba)
  • Inoue Hiroaki
  • Mizuo Josimasza
  • Szamedzsima Fumio
  • Szugita Acusi
Vezető producer
AlapműÓtomo Kacuhiro
Műfajsci-fi, fantasy, akció, kaland
Forgatókönyvíró
  • Kon Szatosi (A bűvös rózsa)
  • Ótomo Kacuhiro (A bűzbomba, Ágyútöltelékek)
Zene
VágóSzejama Takesi
Gyártás
Gyártó
Ország Japán
Nyelv
Játékidő113 perc
Képarány1,85:1
Forgalmazás
Forgalmazó
Bemutató
Korhatár12 II. kategória (F/0869/J)
További információk
SablonWikidataSegítség

Az Emlékek (eredeti címén: Memories, esetleg Otomo Katsuhiro’s Memories) 1995-ben bemutatott japán animációsfilm-antológia, amelyet Ótomo Kacuhiro alkotott meg három saját rövid mangája feldolgozásával. A film három epizódra tagolódik: A bűvös rózsa (彼女の想いで; Kanodzso no omoide; Hepburn: Kanojo no omoide?; Magnetic Rose), amelyet Morimoto Kódzsi rendezett és Kon Szatosi írt, A bűzbomba (最臭兵器; Szaisúheiki; Hepburn: Saishūheiki?; Stink Bomb), amelyet Okamura Tenszai rendezett és az Ágyútöltelékek (大砲の街; Taihó no macsi; Hepburn: Taihō no machi?; Cannon Fodder), amelyet maga Ótomo rendezett. Az első epizód a Madhouse, az azt követő kettő a Studio 4°C gyártásában készült.

Japánban a Shochiku forgalmazta. Észak-Amerikában a Sony Pictures Home Entertainment adta ki DVD-n, majd 2020-ban a Discotek Media szerezte meg a forgalmazási jogokat és a 2021-ben tervezi kiadni Blu-rayen új angol szinkronnal és feljavított képminőséggel.[1][2] Magyarországon a Warner Home Video adta ki VHS-en magyar szinkronnal 2005-ben.[3]

A filmet 1996-ban Ófudzsi Noburó-díjjal jutalmazták.

Cselekmény

A bűvös rózsa

2092-ben a Corona űrszemétgyűjtő hajó négyfős legénységével – Heintz, Miguel, Ivanov és Aosima – a távoli világűrbe indul zsákmányért, amikor egy segélyhívást észlelnek. A hívás egy roncsmező közepéről érkezik, ahol aszteroidává álltak össze a darabok. Heintz és Miguel elindul megkeresni, hogy ki küldhette a jelzést. Kiderítik, hogy egy 21. század elején élt díva emlékeit zárták a hajóba illúziók képében, aki az űr magányába menekült, miután férje meghalt. A mentőcsapat tagjainak meg kell küzdeniük saját érzéseikkel és emlékeikkel is.

A bűzbomba

Egy fiatal kutató, Tanaka betegen megy munkába. Mivel az orvos gyógyszere nem hatott, munkatársai tanácsára bevesz egyet az újonnan kifejlesztett megfázás elleni szérumból. Csakhogy véletlenül összekeveri egy másik szerrel. Ezután elvonul pihenni, s mire felkel, a laborban már mindenki halott. Felhívja Tokióban lévő főnökeit, kiknek tanácsára a kutatási anyagokkal és a pirulákkal a városba indul. Mindeközben a városban összeül a Biztonsági Tanács, hogy megvitassák, mit tegyenek az egyre terjedő pusztító halálos kór ellen, amiről kiderül, Tanaka terjeszti. A hadsereget küldik ki ellene, mindenáron meg akarják állítani, de a kutató elpusztíthatatlanul tör célja felé, mit sem sejtve, hogy egy két lábon járó biológiai fegyverré változott.

Ágyútöltelékek

A film egy kisfiú egy napját mutatja be, aki egy olyan városban él, ahol minden a hadviselésről és az ágyúkról szól, minden ház tetején ágyú van, a gyerekek az iskolában az ágyúkezelést tanulják, a felnőttek pedig az ágyúkat kezelik. Édesapja a város legnagyobb ágyújánál dolgozik, mint töltő, a fiú álma azonban, hogy ő lehessen a leghatalmasabb ember, aki nem más, mint az ágyú elsütője.

Szereplők

A bűvös rózsa

A bűzbomba

Ágyútöltelékek

További magyar hangok: Albert Péter, Beratin Gábor, Moser Károly, Simonyi Balázs.

Megvalósítás

A bűvös rózsát Morimoto Kódzsi rendezte és a Studio 4°C gyártásában készült. A forgatókönyvet Kon Szatosi írta Ótomo Kacuhiro története alapján. Az epizódban hallható az Un bel dì, vedremo a Pillangókisasszonyból, Maria Callas előadásában. Zenéjét Kanno Jóko szerezte és a Cseh Filharmonikus Zenekar adta elő, nagyban hatott rá Giacomo Puccini előbbi darabja. Az elsősorban operai, bonyolult zene megvilágítja a film komoly, intenzív jellegét, amelyet egyre jobban felvesz a történet előrehaladtával.[4]

A bűzbombát Okamura Tenszai rendezte és a Madhouse gyártásában készült. A forgatókönyvet Ótomo Kacuhiro írta. Zenéjét Mijake Dzsun szerezte, melyre főként a dzsessz és a funk hatott, jól illeszkedve a film kaotikus, de egyben komikus jellegéhez.[4] Egy interjúban említésre került, hogy A bűzbomba egy tényleges eseményen alapul.[5]

Az Ágyútöltelékeket Ótomo Kacuhiro írta és rendezte és Studio 4 °C gyártásában készült. Zenéjét, amely fúvószenekari, zenekari és avantgárd kompozíciós technikákat is ötvöz Nagasima Hirojuki szerezte.[4] A szokatlan animációs technikák révén annak illúzióját keltették, hogy a film egyetlen folyamatos felvételből vagy totálból áll.

Fogadtatás

Az 1996-os Mainichi Film Concours-on az Emlékek nyerte el az Ófudzsi Noburó-díjat.[6] 2001-ben az Animage magazin a 68. helyre sorolta a 100 legkiválóbb animeprodukciót tartalmazó listáján.[7] Az Emlékek a 133. helyet szerezte meg minden idők 150 legjobb animációs filmjét és sorozatát tartalmazó listáján, amelyet a 2003-as Tokiói Laputa Animációs Fesztiválra készítettek el egy nemzetközi szintű felmérés során, 140 animációs művész és kritikus megkérdezésével.[8] A filmet többnyire pozitív kritika érte, de az egyes történetek megítélése eltérő. A bűvös rózsát tekintik általánosságban a legjobb epizódnak,[9][10][11] az Anime Meta-Review és a T.H.E.M Anime Reviews kritikusai szerint már ez az egy epizód érdemessé teszi a filmet a megnézésre.[12][13]

Az Anime Academy kritikájában így írt a A bűvös rózsáról: „tiszta szimfonikus élvezet az elejétől a végéig”, és „bár csak negyvenöt perc hosszú, mégis összevethető a legnagyobb animeprodukciókkal minden egyes aspektusában, az animációtól a cselekményig”.[10] John Wallis a DVD Talk kritikusa „nagyszerű nyitánynak” nevezte, amely „egy erős, mozgalmas története a szerelemnek, a veszteségnek, a kísértő szívfájdalomnak és a borzongásnak”.[14] A bűvös rózsára „sci-fi csodaként” tekint Mark McPherson a Homemademechtől, aki dicsérte a párbeszédeket és a világűr fizikájának realisztikus bemutatását.[15] Chris Beveridge a Mania.comtól az animációt nagyszerűnek nevezte, de olyan érzései voltak, mintha a cselekményt bizonyos mértékig már ebben az epizódban lezárták volna.[16]

A bűzbomba és az Ágyútöltelékek megítélése már nem volt ilyen kedvező. A T.H.E.M Anime ismertetőjében Carlos Ross úgy ír, hogy „a másik két darab nem egészen egyeztethető A bűvös rózsa puszta kiválóságához”.[13] McPherson szerint A bűzbomba az Emlékek többi epizódjához viszonyítva „a leggyengébb és a legkevésbé kreatívabb”,[15] míg Chad Clayton (Anime Jump) szerint az Ágyútöltelékek nem éri el a megelőző két történet összetettségét.[11] A bűzbombát mindazonáltal dicsérték humoráért és vizuális élményéért.[10][11][12][13][14][15][16] Az Ágyútöltelékeket a DVD Talk allegorikus üzenetének tekintetében a legerősebb munkának nevezte,[14] és látványában a legleleményesebb mind az Anime Jump, mind az Anime Academy nézőpontjában.[10][11] Tasha Robinson a SciFi.comtól az Emlékek minden epizódját egy-egy „csillagnak” nevezte, a filmet egészében pedig „több mint emlékezetesnek” tartja.[9]

Források

  1. Chapman, Paul: Discotek Announces Memories, Urusei Yatsura Movies, and More (angol nyelven). Crunchyroll, 2020. május 30. (Hozzáférés: 2020. december 18.)
  2. Rafael Antonio, Pineda: Discotek Unveils Dub Cast for Memories Anthology's Stink Bomb, Cannon Fodder Segments (angol nyelven). Anime News Network, 2020. december 14. (Hozzáférés: 2020. december 18.)
  3. Emlékek – Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár katalógusa (magyar nyelven). Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár. (Hozzáférés: 2017. május 13.)
  4. a b c Moon, Theo: Otomo's Memories (angol nyelven). jurai.net. (Hozzáférés: 2015. szeptember 29.)
  5. Adams, Cecil: What's the story on the "toxic lady"? (angol nyelven). The Straight Dope, 1996. március 22. (Hozzáférés: 2015. szeptember 29.)
  6. Emlékek díjai az Internet Movie Database-ben (angolul)
  7. Animage Top-100 Anime Listing (angol nyelven). Anime News Network, 2001. január 15. (Hozzáférés: 2015. szeptember 28.)
  8. Hotes, Catherine Munroe: Laputa’s Top 150 Japanese and World Animation (2003) (angol nyelven). Nishikata Film Review, 2010. október 6. (Hozzáférés: 2016. augusztus 26.)
  9. a b Robinson, Tasha: Memories (angol nyelven). SciFi.com. [2009. március 25-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2009. március 15.)
  10. a b c d Kain: Memories (angol nyelven). Anime Academy. [2011. szeptember 30-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2009. március 15.)
  11. a b c d Clayton, Chad: Memories (angol nyelven). Anime Jump, 2005. augusztus 6. [2006. május 10-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2009. március 15.)
  12. a b Shelton, Andrew: AMR: Memories (angol nyelven). Anime Meta-Review, 2006. augusztus 20. [2011. szeptember 27-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2009. március 15.)
  13. a b c Ross, Carlos: Memories (angol nyelven). T.H.E.M Anime Reviews. (Hozzáférés: 2015. szeptember 28.)
  14. a b c Wallis, John: Memories (angol nyelven). DVD Talk, 2004. február 18. (Hozzáférés: 2015. szeptember 29.)
  15. a b c McPherson, Mark: Memories Anime Review (angol nyelven). Homemademech, 2004. május 20. [2008. október 10-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. szeptember 29.)
  16. a b Beveridge, Chris: Memories (angol nyelven). Mania.com, 2005. február 22. [2012. szeptember 30-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2009. március 15.)

További információk