Eberhard David Hauber

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Turokaci (vitalap | szerkesztései) 2020. december 30., 19:32-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Élete)
Eberhard David Hauber
Született1695. május 27.[1][2][3][4]
Hohenhaslach
Elhunyt1765. február 15. (69 évesen)[1][2][3][4]
Koppenhága
Állampolgárságanémet
Foglalkozása
SírhelyeSt. Peter's Church
A Wikimédia Commons tartalmaz Eberhard David Hauber témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Eberhard David Hauber (Hohenhaslach, 1695. május 27.Koppenhága, 1765. február 15.) német evangélikus teológus, térképész.

Élete

Sváb lelkészcsalád sarja volt, apja, Johann Eberhard Hauber (16471729) lelkész volt Hohenhaslachban. Tíz gyermeke közül Eberhard David volt a legfiatalabb. Gyermekkorát szülővárosában töltötte. 1706-ban Vaihingen an der Enzbe költözött, ahol a latin iskolába járt. Ezután Tübingenben teológiát, valamint Altdorfban matematikát és természettudományokat tanult.

Tanulmányai befejeztével először apja mellett mint lelkész tevékenykedett, majd elúbb Tübingenben majd Stuttgartban tanított. A württenbergi gimnázium matematikaprofesszora szeretett volna lenni, de elutasították. 1726-ban Stadthagenben lett szuperintendens Frigyes Keresztény, Schaumburg-Lippe grófja ajánlására. Itt felvilágosult álláspontot képviselt: beszüntette az ördögűzéseket és a fülbegyónást, evangélikus árvaházat és leányiskolát alapított, valamint magánórákat tartott ógörög, káld és szír nyelveken, valamint földrajz, történelem, algebra, trigonometria és csillagászat tárgyakból.

Számos írása született Stadthagenben, többek közt a Neue Einleitung in die Geographie, besonders in Teutschland (Új bevezetés a földrajba, különös tekintettel Németországra, 1727), a Die Harmonie der Evangelisten (Az evangelisták harmóniája, 1737), Das Leben Jesu Christi (Jézus Krisztus élete. 1737) és a Schaumburg-Lippische Gesangbuch (1745), amely munkák sokáig közkedveltek voltak. 1738 és 1745 közt a boszorkányokról és az ördögökről három kötetes munkát írt Bibliotheca, acta et scripta magica címmel.

1746-ban lemondott szuperintendensi tisztéről, Koppenhágába utazott, ahol lelkészként tevékenykedett. 1751-től Friedrich Gottlieb Klopstock is Hauber baráti köréhez tartozott, s Messiás című eposza írásakor gyakran használta forrásnak Hauber húszezer kötetes könyvtárát.

Hauber 126-ban vette feleségül a Vaihingen an der Enz-i gyógyszerész lányát, Maria Katharina Sigelt (16971759). Két fia és két lánya született. Haubert a koppenhágai Szent Péter temetőbe temették, könyvtárát halála után elárverezték.

Jegyzetek

  1. a b Integrált katalógustár (német nyelven). (Hozzáférés: 2014. május 5.)
  2. a b Internet Speculative Fiction Database (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  3. a b Dansk Biografisk Lexikon (dán nyelven)
  4. a b FINA Wiki. Osztrák Tudományos Akadémia. (Hozzáférés: 2020. december 3.)

Források

További információk

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben az Eberhard David Hauber című német Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.