De Morgan-azonosságok
A de Morgan-azonosságok a matematikai logika, illetve a halmazelmélet két alapvető tételét fogalmazzák meg. Az azonosságok Augustus de Morgan angol matematikusról kapták a nevüket, jóllehet William Ockham már a középkorban felismerte őket. Ezek az azonosságok minden Boole-algebrában érvényesek.
Azonosságok
A de Morgan-azonosságokat logikailag a következőképpen fejezhetjük ki:
A de Morgan-féle azonosságok felírására a matematikában számos különböző jelölés használatos. Az ítéletkalkulus formuláival például
- vagy
A halmazelméletben ezen formulák megfelelői a következők:
ahol A az A komplementerhalmaza, jelöli két halmaz metszetét és jelöli két halmaz egyesítését.
Ezek az azonosságok tetszőleges sok elemre is érvényben maradnak, beleértve a véges, megszámlálhatóan végtelen és nem megszámlálható I indexhalmazok esetét is:
- és .
Következmények
Egy konjunkció (ÉS-kapcsolat) a de Morgan-azonosságok segítségével átalakítható három negáció és egy diszjunkció (VAGY-kapcsolat) kompozíciójára a következőképpen:
Hasonlóképpen egy diszjunkció átalakítható három negáció és egy konjunkció kompozíciójára:
Alkalmazás
A de Morgan-azonosságok fontos alkalmazási területe a diszkrét matematika, az elektronika, a fizika és az informatika. Gyakran használják őket a digitális áramkörök fejlesztésében az alkalmazott logikai kapuk típusának egymással való felcserélésére, illetve a használt kapuk számának a csökkentésére.
Források
- De Morgan-azonosságok a MathWorld-ön (angolul)
- De Morgan-azonosságok a PlanetMath-en (angolul)
- Halmazelméleti bizonyítás tetszőleges indexhalmazra (angolul)