Cinca-Csíkgát

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Burumbátor (vitalap | szerkesztései) 2016. szeptember 16., 11:27-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Lásd még: jav)
Cinca-Csíkgát
Közigazgatás
OrszágokMagyarország
Földrajzi adatok
ForrásJenő község határában a községtől délkeletre
TorkolatSió Mezőkomáromtól északnyugatra
SablonWikidataSegítség

A Cinca-Csíkgát a Sió bal oldali mellékvize Fejér megyében, a Balatonfő és környéke vizeit gyűjti össze a Balatontól keletre.

Vízgyűjtője

Vízgyűjtője túlnyomórészt Fejér megyében fekszik, de a Balaton vízgyűjtőjével is határos, így Balatonfőkajár, Csajág és Küngös területén átnyúlik Veszprém megye délkeleti részére is, a Balatont a Kenesei-magaspartnál néhány száz méterre megközelíti.

Folyásiránya

A Cinca-Csíkgát Jenő község közelében ered, egy viszonylag alacsony reliefű területen.[1] Felső folyásán követi a Dunántúl völgyeinek tipikus irányát: dél-délkelet felé folyik. Polgárditól délre nyugatias irányba fordul és meanderezni kezd. Lepsénynél átfolyik a Tikács medencéjén, itt ismét irányt változtat és délre fordul. A meanderező jelleg a 7-es főúttól délre megszűnik. Enyingen átfolyva völgye az Enyingi-hát keleti peremét képezi, innen a völgy ismét felveszi a jellegzetes dunántúli irányt. Alsó folyásán több kisebb duzzasztmány van. Mezőkomáromnál a Sióba torkollik.[2]

A folyásirány változásait és a meanderezést újabban neotektonikai hatásoknak tulajdonítják.[3]

Hivatkozások

  1. 54-343 számú EOTR térképlap
  2. 44-341 számú EOTR térképlap
  3. Molnár & Székely (2005): The effect of the recent differential vertical movements on the course of Cinca-Csíkgát Creek, Hungary – a case study. Geophysical Research Abstracts, 7, 10294. | [1]

Lásd még