Bérelhető járművek

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen DanjanBot (vitalap | szerkesztései) 2020. december 9., 16:54-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. ([061] <ref> hibás központozással AWB)
Taxi Perthben
Biciklis riksa New Yorkban
Eco Chariots biciklis riksaflotta Londonban
Sárga Uber-autó Moszkvában
Egy Uber-vezető Bogotában Uber mobilappot használva a műszerfalra helyezett okostelefonon

A bérelhető jármű olyan jármű, amely díj ellenében magánszállítást vagy megosztott szállítást biztosít, amelyben az utasok a tömegközlekedéssel ellentétben általában szabadon választhatják meg az utazás időpontját vagy hozzávetőleges kiindulási és érkezési helyüket, és amelyben a járművezető nem a bérlő maga, mint az autókölcsönzésben és az autómegosztásban. A bérelhető járműveket felajánlhatják telekocsi-társaságon keresztül is.

Bérelhető járművek között többféle járműfajtát is találunk, ide tartozik a taxi,[1] a riksa, a kerékpáros riksa, az autós riksa,[2] a motorkerékpár-taxi, a Zémidjans, az okada, a boda boda, a szedánszolgáltatás, a limuzin, a partibusz,[3] a kocsi (beleértve a lovaskocsit, a fiákert és a hintót is), a háziállattaxi, a vízi taxi és a charter. Az iránytaxi, a paratransit, a dollar van, a marshrutka, a dolmuş, a nanny van, a rugalmas közlekedési rendszer és a repülőtéri busz[4] fix útvonalakon közlekedik, de némi rugalmasságot kínálnak a kiindulási és/vagy az érkezési hellyel kapcsolatban.

A bérelhető járművekkel foglalkozó vállalatok legnagyobbjai közé tartozik az Uber, az Ola Cabs, a DiDi és a Grab.[5]

Források