Szlovákia címere

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Bitman (vitalap | szerkesztései) 2009. július 25., 17:39-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Visszavontam 195.56.236.184 (vita) szerkesztését (oldid: 5898781))
Szlovákia nemzeti címere

Szlovákia címere a szlovák állam egyik jelképe.

Közvetlen előzmények

Szlovákia és Csehország 1992-ben megállapodást kötöttek arról, hogy egyikük sem fogja felhasználni a csehszlovák nemzeti jelképeket. Miután Csehország változtatás nélkül megtartotta a néhai állam zászlóját, komoly nemzetközi vita alakult ki a két szomszédos állam között.

A címer

A címer egy későgót vörös színű pajzson látható. Középső részén egy ezüst színű kettős kereszt látható, amely a kék színű hármas halmon áll. Kísértetiesen hasonlít a magyar Kossuth címerben lévő kettős kereszthez, amely a zöld színű hármas halmon áll.

A nemzeti címer Szlovákia zászlaján is szerepel.

A kettős kereszt

A kettős kereszt megjelenése a magyar történészek álláspontja szerint III. Béla korára tehető. Az idő múlásával elterjedt az a feltevés, hogy a kettős keresztet István II. Szilveszter pápától kapta. Azonban ez téves, mert István egy egyszerű, apostoli keresztet kapott koronája mellé az egyházfőtől. Így öröklődött évszázadokon át tovább a kettős kereszt motívuma, és magyar közvetítéssel végül felkerült Szlovákia nemzeti címerére is.

A hármas halom

A hármas halom a népi értelmezés szerint három hegységet jelképez, amelyek a történelmi Magyarország északi hegyes határvidékét jelölték. A három hegylánc a Kárpátok három vonulatát, a Tátrát, a Fátrát és a Mátrát jelképezi. Ez a három halom jelenik meg a magyar címerben. A szlovák nemzeti szimbólumokba a hosszú közös történelem során került be, emlékeztetve Magyarországnak a szlovákok nemzetté válásában játszott szerepére.

A címer színeit szintén a pánszláv színekhez igazították, hogy azt megkülönböztessék a magyar címertől.