„Radikalizmus” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
KMBot (vitalap | szerkesztései)
a forrás szakasz címének javítása (WP:BÜ) és egyéb apró javítások AWB
30. sor: 30. sor:
* [[Jobbik Magyarországért Mozgalom]]
* [[Jobbik Magyarországért Mozgalom]]


== Forrás ==
== Források ==
* Kislexikon: [http://www.kislexikon.hu/radikalizmus.html Radikálizmus] {{Spam link|dátum=2019 októberéből}}
* Kislexikon: [http://www.kislexikon.hu/radikalizmus.html Radikálizmus] {{Spam link|dátum=2019 októberéből}}
* Radó Sámuel: [http://www.epa.hu/00000/00022/00097/03123.htm Politikai frázisok és jelszavak]
* Radó Sámuel: [http://www.epa.hu/00000/00022/00097/03123.htm Politikai frázisok és jelszavak]

A lap 2020. április 11., 10:39-kori változata

A radikalizmus eszmerendszer, amely a fennálló társadalmi rendszer vagy annak valamelyik szegmensének gyökeres, következetes akár a szélsőségekig elmenő átalakításának az elve. Alapelve abból indul ki, hogy a mélyen gyökerező bajok megszüntetéséhez a szabályok (rendszer) következetes átalakítása szükséges. Nem elég, ha a felmerülő gondon alkalmilag segítünk és közben nem orvosoljuk a baj okát, mert így a baj megismétlődhet. A radikalizmussal ellenpólusa tradicionalizmusnak és a konzervativizmusnak, vagyis a hagyományok és a fennálló társadalmi rendszer tiszteletének a bajok ellenére, ami a gyökeres átalakítások (felforgatás) kockázatainak a megelőzése.

Gyakorlatban

A legtöbb ember számára a radikalizmus nehezen elfogadható elv, mert az életében nagy változásokat és összeütközéseket okozhat.

Bismarck

Ausztria és Poroszország közti ellentétet Bismarck háború segítségével véglegesen szabályozta. Hasonlóan a radikalizmus segítségével oldotta meg a lázongó proletáriátus helyzetét, amikor a középosztály ellenállását letörve szociális rendszert épített ki a balesetet, betegséget és rokkantságot elszenvedő munkástömegeknek.

Gladstone

William Gladstone radikális politikájának az érdeme, hogy megszüntette Írországban a századokon keresztül tartó forrongást. Megszüntette a protestáns ír egyház (anglikán egyház) kiváltságos helyzetét, és vagyona egyharmadát jótékony célra az oktatási intézmények támogatására fordította. Így visszaszorította annak befolyását a katolikus Írországban. Írországban kisajátította az angolszász nagybirtokokat és kárpótlás fejében szétosztotta az ír parasztoknak.

Bírálata

Radó Sámuel

  • Minden okos politikus óvakodik attól, hogy a radikalizmus hírébe keveredjék
  • A radikális módszer nem csak a legjobb, legtöbb esetben az egyedüli jó.
  • Radikalizmus tulajdonképpen annyit jelent, mint alaposság és észszerűség. Okos ember magánügyeiben rendszerint radikális.
  • A radikalizmus általában, bátorságot, erélyt és erős elhatározást feltételez, ezek pedig olyan dolgok, melyek emberek közt, különösen nagy állásban levő rangos politikusoknál, nagyon ritkán találhatók.

Kapcsolódó szócikkek

Radikális politikai pártok

Források