„Sopron-Déli pályaudvar” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Lovas Gyula könyvei
Gysev.A KÖFI nem igaz,hiszen Sopron állomás sem KÖFI állomás.
28. sor: 28. sor:
A háború után az állomás a [[Sopron–Szombathely-vasútvonal]]lal együtt [[MÁV Magyar Államvasutak Zrt.|MÁV]] tulajdonába került, de a [[Szombathely]] felé közlekedő vonatok továbbra is a [[GYSEV pályaudvar]] érintése nélkül közlekedtek. [[1969]]. [[január 5.|január 5-én]] megszűnt a személyszállítás [[Sopron]] és [[Ágfalva]] között, a szombathelyi vonatok pedig a későbbiekben már érintették a [[GYSEV pályaudvar]]t. Mivel a [[GYSEV pályaudvar]] a belváros közelében található, éppen ezért a szombathelyi vonatok utasai fokozatosan tértek át a [[GYSEV pályaudvar]]on való le, -és felszállásra.
A háború után az állomás a [[Sopron–Szombathely-vasútvonal]]lal együtt [[MÁV Magyar Államvasutak Zrt.|MÁV]] tulajdonába került, de a [[Szombathely]] felé közlekedő vonatok továbbra is a [[GYSEV pályaudvar]] érintése nélkül közlekedtek. [[1969]]. [[január 5.|január 5-én]] megszűnt a személyszállítás [[Sopron]] és [[Ágfalva]] között, a szombathelyi vonatok pedig a későbbiekben már érintették a [[GYSEV pályaudvar]]t. Mivel a [[GYSEV pályaudvar]] a belváros közelében található, éppen ezért a szombathelyi vonatok utasai fokozatosan tértek át a [[GYSEV pályaudvar]]on való le, -és felszállásra.


Az utolsó személyvonat [[1998]]. [[május 23.|május 23-án]] indult el a Déli pályaudvarról. [[1999]]. [[január 14.|január 14-től]] a soproni Déli pályaudvar nyílt vonalnak tekintendő. A vágányai közül az átmenő fővágány szolgálja a [[Sopron]]-[[Bécsújhely]] közötti vonatok áthaladását, a többit a közelben lévő gyárak használják kocsitárolásra. A [[Sopron–Bécsújhely-vasútvonal]] (amelyen az állomás is található) [[magyarország]]i szakasz jelenleg a [[Győr–Sopron–Ebenfurti Vasút|GySEV]] tulajdonában van, [[2001]]. [[december 1.|december 1-jén]] a [[Sopron–Szombathely-vasútvonal]] is a [[Győr–Sopron–Ebenfurti Vasút|GySEV-hez]] került. Az állomás forgalmát a [[GYSEV pályaudvar]]ról irányítják [[Központi Forgalom Irányító (KÖFI)]] segítségével. Az felvételi épületben az állomás megszűnése óta szórakozóhely működik. [[2010]]-ben az épület új festést kapott, ezenkívül [[2012]]-ben felújításra került a Kossuth Lajos utcánál lévő 1. számú váltóőr-torony, a tervek szerint egy új egészségügyi intézmény részét fogja képezni.
Az utolsó személyvonat [[1998]]. [[május 23.|május 23-án]] indult el a Déli pályaudvarról. [[1999]]. [[január 14.|január 14-től]] a soproni Déli pályaudvar nyílt vonalnak tekintendő. Az egykori állomás manapság mint nyiltvonali vágánykiágazásként működik. Vágányai közül az egykori átmenő fővágány szolgálja a [[Sopron]]-[[Bécsújhely]] közötti vonatok áthaladását, a többit a GYSEV használja kocsitárolásra. A [[Sopron–Bécsújhely-vasútvonal]] (amelyen az egykori állomás is található) [[magyarország]]i szakasz jelenleg a [[Győr–Sopron–Ebenfurti Vasút|GySEV]] tulajdonában van, [[2001]]. [[december 1.|december 1-jén]] a [[Sopron–Szombathely-vasútvonal]] is a [[Győr–Sopron–Ebenfurti Vasút|GySEV-hez]] került. Az egykori állomás központi állításba kötött váltói,illetve sorompói visszajelentése,illetve kezelése Sopron állomás irányító tornyában lévő D-55 biztosító berendezés segítségével történik. Az felvételi épületben az állomás megszűnése óta szórakozóhely működik. [[2010]]-ben az épület új festést kapott, ezenkívül [[2012]]-ben felújításra került a Kossuth Lajos utcánál lévő 1. számú váltóőr-torony, a tervek szerint egy új egészségügyi intézmény részét fogja képezni.


[[2016]]. [[január 18.|január 18-án]] hajnalban a felvételi épületben működő raktár kigyulladt, ezért az épület egyik oldalszárnya megrongálódott.<ref>[http://www.kisalfold.hu/soproni_hirek/raktartuz_sopronban_beszakadt_a_fodem_egy_embert_kimentettek_-_ujabb_fotok_video/2459876/ www.kisalfold.hu]</ref>A tűzkárok helyreállítása viszonylag hamar, 2016. április és május hóban megtörtént.
[[2016]]. [[január 18.|január]] ott.<ref>[http://www.kisalfold.hu/soproni_hirek/raktartuz_sopronban_beszakadt_a_fodem_egy_embert_kimentettek_-_ujabb_fotok_video/2459876/ www.kisalfold.hu]</ref>A tűzkárok helyreállítása viszonylag hamar, 2016. április és május hóban megtörtént.


==Megközelítése városi tömegközlekedéssel==
==Megközelítése városi tömegközlekedéssel==

A lap 2016. április 29., 20:09-kori változata

Sopron-Déli pályaudvar
A pályaudvar 2010 novemberében
A pályaudvar 2010 novemberében
Cím
OrszágMagyarország
Hely Magyarország, Sopron, Baross utca 3.
NévadóDéli Vasút (közlekedési társaság)
TervezőMathias von Schönerer
Felhasználási területszórakozóhely
Része ennekMagyarország vasúti közlekedése
Szomszédos állomásokSopron vasútállomás (Sopron–Bécsújhely-vasútvonal)
Időzónaközép-európai idő
Vasútvonalak
Elhelyezkedése
Sopron-Déli pályaudvar (Magyarország)
Sopron-Déli pályaudvar
Sopron-Déli pályaudvar
Pozíció Magyarország térképén
é. sz. 47° 41′ 06″, k. h. 16° 34′ 25″Koordináták: é. sz. 47° 41′ 06″, k. h. 16° 34′ 25″
Térkép
A Wikimédia Commons tartalmaz Sopron-Déli pályaudvar témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A soproni Déli pályaudvar Sopron első pályaudvara volt, ami 1847 és 1998 között működött.

Története

A pályaudvart a Sopron–Németújhelyi Vasút tulajdonában 1847. augusztus 20-án adták át a forgalomnak a Sopron–Bécsújhely-vasútvonallal egyidőben. A felvételi épület építése Mathias von Schönerer tervei alapján történt, aki később forgalomiránytóként is tevékenykedett az állomáson. A soproni állomás sajtossága volt, hogy fedett peronnal rendelkezett, vagyis egy falazott pilléreken álló önálló vonatfogadó csarnokot is építettek az utasok kényelme érdekében.Az épületet, 1902-ben Posel Gusztáv a Déli Vasút építési igazgatójának tervei alapján jelentősen kibővítették, átépítették.

Az állomáshoz 1865-ben csatlakozott egy új, a Déli Vasút tulajdonában lévő Sopron–Szombathely-Nagykanizsa vasútvonal.Ennek átadása 1865. szeptember 20.

1876-ban csatlakozott a városhoz a Győr–Sopron–Ebenfurti Vasút (GySEV) is, amelynek ekkor épült a saját állomása (ez ma a soproni nagyállomás), az első pályaudvar ekkor került a Déli Vasút kizárólagos tulajdonába, és kapta meg a Déli pályaudvar nevet.

A millennium idején, majd néhány évvel később a 20. század legelején több átfogó korszerűsítés is történt az állomáson, váltóállító központok épültek, illetve átadták a régi felvételi épület kibővítésével létrejött neoreneszánsz főépületet is. Az állomás ebben a korszakban jelentős forgalommal rendelkezett, ennek egyik jele az 1900-ban átadott soproni villamos, amelynek 1923-as megszűnéséig a Déli pályaudvar volt az egyik végállomása.

A II. világháború idején a pályaudvar a bombázások során is jelentős károkat szenvedett, (legsúlyosabban a neoreneszánsz főépület sérült) így korábbi fényében már soha többé sem csilloghatott. Az északi szárnyépülete elpusztult.1949-ben építészetileg hevenyészett helyreállítást kapott,a még megmaradt építészeti díszeitől is megfosztották.

A háború után az állomás a Sopron–Szombathely-vasútvonallal együtt MÁV tulajdonába került, de a Szombathely felé közlekedő vonatok továbbra is a GYSEV pályaudvar érintése nélkül közlekedtek. 1969. január 5-én megszűnt a személyszállítás Sopron és Ágfalva között, a szombathelyi vonatok pedig a későbbiekben már érintették a GYSEV pályaudvart. Mivel a GYSEV pályaudvar a belváros közelében található, éppen ezért a szombathelyi vonatok utasai fokozatosan tértek át a GYSEV pályaudvaron való le, -és felszállásra.

Az utolsó személyvonat 1998. május 23-án indult el a Déli pályaudvarról. 1999. január 14-től a soproni Déli pályaudvar nyílt vonalnak tekintendő. Az egykori állomás manapság mint nyiltvonali vágánykiágazásként működik. Vágányai közül az egykori átmenő fővágány szolgálja a Sopron-Bécsújhely közötti vonatok áthaladását, a többit a GYSEV használja kocsitárolásra. A Sopron–Bécsújhely-vasútvonal (amelyen az egykori állomás is található) magyarországi szakasz jelenleg a GySEV tulajdonában van, 2001. december 1-jén a Sopron–Szombathely-vasútvonal is a GySEV-hez került. Az egykori állomás központi állításba kötött váltói,illetve sorompói visszajelentése,illetve kezelése Sopron állomás irányító tornyában lévő D-55 biztosító berendezés segítségével történik. Az felvételi épületben az állomás megszűnése óta szórakozóhely működik. 2010-ben az épület új festést kapott, ezenkívül 2012-ben felújításra került a Kossuth Lajos utcánál lévő 1. számú váltóőr-torony, a tervek szerint egy új egészségügyi intézmény részét fogja képezni.

2016. január ott.[1]A tűzkárok helyreállítása viszonylag hamar, 2016. április és május hóban megtörtént.

Megközelítése városi tömegközlekedéssel

  • 4, 16 (A megálló neve: Baross utca, Déli pályaudvar)

Érdekesség

További információk

Források