„Legnicai csata” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
a →‎A veszteségek: A keresztül igekötő.
aNincs szerkesztési összefoglaló
8. sor: 8. sor:
|helyszín=[[Szilézia]], [[Legnickie Pole]] németül (Wahlstatt) és [[Legnica]] (Liegnitz) között
|helyszín=[[Szilézia]], [[Legnickie Pole]] németül (Wahlstatt) és [[Legnica]] (Liegnitz) között
|eredmény=Mongol győzelem
|eredmény=Mongol győzelem
|egyik fél= [[Krakkó|Krakkói Fejedelemség]]<br>[[Nagy-Lengyelország|Nagy-Lengyelországi Fejedelemség]]<br>[[Szilézia|Sziléziai Hercegség]]<br>[[Csehország (történelmi tartomány)|Cseh Királyság]]<br>[[Német Lovagrend]]<br>[[Templomosok|Templomos Lovagrend]]<br>[[Máltai lovagrend|Johannita lovagrend]]
|egyik fél= [[Krakkó|Krakkói Fejedelemség]]<br>[[Nagy-Lengyelország|Nagy-lengyelországi Fejedelemség]]<br>[[Szilézia|Sziléziai Hercegség]]<br>[[Csehország (történelmi tartomány)|Cseh Királyság]]<br>[[Német Lovagrend]]<br>[[Templomosok|Templomos Lovagrend]]<br>[[Máltai lovagrend|Johannita lovagrend]]
|másik fél= [[Mongol Birodalom]]
|másik fél= [[Mongol Birodalom]]
|parancsnokok1= [[II. Henrik lengyel fejedelem]]&nbsp;†<br>[[Türingiai Konrád]] nagymester<br>[[II. Mieszko opolei fejedelem]]
|parancsnokok1= [[II. Henrik lengyel fejedelem]]&nbsp;†<br>[[Türingiai Konrád]] nagymester<br>[[II. Mieszko opolei fejedelem]]
19. sor: 19. sor:
}}
}}


A '''legnicai csata''' ([[német nyelv|németesen]] ''liegnitzi/leignitzi csata'', [[lengyel nyelv|lengyelül]] ''Bitwa pod Legnicą'', [[cseh nyelv]]en ''Bitva u Lehnice'') [[1241]]-ben a [[szilézia]]i [[Legnica]] mellett lezajlott csata a beözönlő [[tatárok]], valamint az egyesült [[Csehország|cseh]]-[[Lengyelország|lengyel]] seregek és az őket segítő [[Német Lovagrend]], s [[Máltai lovagrend|johanniták]] hadai között. Az ütközetben a fürge mongol lovasok felülkerekedtek a nehézpáncélos lovagok felett. A mongolok azonban a győzelem után nem szállták meg [[Csehország]]ot, vagy Sziléziát, hanem tovább törtek [[Magyarország]]nak.
A '''legnicai csata''' ([[német nyelv|németesen]] ''liegnitzi/leignitzi csata'', [[lengyel nyelv|lengyelül]] ''Bitwa pod Legnicą'', [[cseh nyelv]]en ''Bitva u Lehnice'') [[1241]]-ben a [[szilézia]]i [[Legnica]] mellett lezajlott csata a beözönlő [[tatárok]], valamint az egyesült [[Csehország|cseh]][[Lengyelország a területi széttagoltság korában|lengyel]] seregek és az őket segítő [[Német Lovagrend]], s [[Máltai lovagrend|johanniták]] hadai között. Az ütközetben a fürge mongol lovasok felülkerekedtek a nehézpáncélos lovagok felett. A mongolok azonban a győzelem után nem szállták meg [[Csehország]]ot, vagy Sziléziát, hanem tovább törtek [[Magyarország]]nak.


== Előzmények ==
== Előzmények ==

A lap 2016. április 23., 08:38-kori változata

Legnicai csata
A legnicai csata Matthäus Merian 1630-ban készült festményén
A legnicai csata Matthäus Merian 1630-ban készült festményén

Konfliktustatárjárás
Időpont1241. április 9.
HelyszínSzilézia, Legnickie Pole németül (Wahlstatt) és Legnica (Liegnitz) között
EredményMongol győzelem
Szemben álló felek
Krakkói Fejedelemség
Nagy-lengyelországi Fejedelemség
Sziléziai Hercegség
Cseh Királyság
Német Lovagrend
Templomos Lovagrend
Johannita lovagrend
Mongol Birodalom
Parancsnokok
II. Henrik lengyel fejedelem †
Türingiai Konrád nagymester
II. Mieszko opolei fejedelem
Orda kán
Bajdar kán
Kadán kán
Szemben álló erők
Kb. 10 000 főKb. 10 000 lovas
Veszteségek
Kb. 8000 halottIsmeretlen
Térkép
Legnicai csata (Lengyelország)
Legnicai csata
Legnicai csata
Pozíció Lengyelország térképén
é. sz. 51° 08′ 43″, k. h. 16° 13′ 22″Koordináták: é. sz. 51° 08′ 43″, k. h. 16° 13′ 22″
A Wikimédia Commons tartalmaz Legnicai csata témájú médiaállományokat.

A legnicai csata (németesen liegnitzi/leignitzi csata, lengyelül Bitwa pod Legnicą, cseh nyelven Bitva u Lehnice) 1241-ben a sziléziai Legnica mellett lezajlott csata a beözönlő tatárok, valamint az egyesült csehlengyel seregek és az őket segítő Német Lovagrend, s johanniták hadai között. Az ütközetben a fürge mongol lovasok felülkerekedtek a nehézpáncélos lovagok felett. A mongolok azonban a győzelem után nem szállták meg Csehországot, vagy Sziléziát, hanem tovább törtek Magyarországnak.

Előzmények

Batu kán Ögödej mongol nagykán parancsára ötvenezer lovassal Európa meghódítására indult. A mongolok első lépésben az oroszokat hódították meg és már vészesen közeledtek Magyarország és Lengyelország felé.

Batu Kijevet ostromolta, miközben a magyarországi invázió terveit készítette elő. Első lépésben Lengyelországra akart csapást mérni, nehogy a két állam segítse egymást és akár feltartóztassa a tatár hordákat. Ennek megfelelően Kijev alól Batu egy tüment (mongol lovas egység) küldött Lengyelország ellen, s Orda kán vezetésével néhány csatában vereséget mért a lengyelekre. Az ország már mintegy száz éve széttagoltság állapotában volt, így a mongol vihar könnyen söpört végig rajta.

A tatárok a Német Lovagrend déli területeit is feldúlták, majd elindultak Csehország ellen. II. Henrik, Türingiai Konráddal, a német lovagok nagymesterével, a templomosokkal és johannitákkal Sziléziában próbálta útját állni a tatároknak és segítséget kértek I. Vencel cseh királytól, aki viszont seregét távol tartotta, mert nem akarta megkockáztatni országa védelmét, ezért nem vonult Legnica alá.

A szembenálló erők

Egyes források a mongolok seregét húszezer főre teszik, valójában az az egy tümen, amit Orda és két másik kán vezetett, mindössze tízezer lovasból állt. A szövetséges hadak erői is nagyjából ennyiből álltak, nem pedig 40 ezer katonából, mint azt ahogy a források leírják.

A Henrik vezette sereg döntő részt nehézpáncélos lovasokból állt össze, míg kis hányaduk volt gyalogos. A gyalogság csaknem teljesen csehekből verődött össze, akik főleg bányászok voltak. Az első sorokban vonultak fel, s mellükön fehér kereszt díszelgett, ezzel azt akarták kifejezni, hogy készek meghalni.

Henrik sziléziai egységei vegyesen lengyelekből és németekből álltak, míg a két másik lovagrend vitézei még összetettebbek voltak nemzetiségüket tekintve.

A csata

A csehek az első vonalban, zárt, rendezett sorban álltak fel a tatárok ellen és lándzsáikkal áttörhetetlen erdőt alkottak a mongol lovasok előtt.

Orda az eddigi megszokott cselvetéshez folyamodott és látszólagos rendetlenségben visszavonulást kezdtek lovasai. A csehek erre üldözőbe vették a tatárokat, s a rohamozás közben felbomlott zárt alakzatuk.

Orda lovasai a közeli ingoványba csalták a gyalogságot, akik jelentősen eltávolodtak a csapattól, s a süppedékes talajon már egyre nehezebben mozogtak nehéz fegyverzetükben, mire a mongolok megfordultak és rávetették magukat a csehekre. A tatár lovasok, könnyűlovasság lévén jól mozogtak a nehezen járható terepen és hamar bekerítették a cseh sereget, ami azonban elszánt kézitusába kezdett a tatárokkal és mind egy szálig elpusztult, de nem adta meg magát.

Henrik megpróbálta kiszabadítani a cseheket a gyűrűből, de a segítségükre küldött két cseh és lengyel egységet a mongolok lekaszabolták. Ekkor a teuton lovagok lendültek támadásba a mongolok ellen, megszokott ék alakban, frontális rohammal. A roham, bár áttörte a tatárok sorát, de a gyorsan mozgó lovasok jobban manővereztek a lovagok sorai között, akikre gyorsabb csapásokat mértek, s a teutonok nehezen bírtak ellenük védekezni. Ugyanilyen szerencsétlenül járt a többi lengyel és német lovagok is.

A veszteségek

A mongol sereg vesztesége nem ismert, viszont a nyugati hadból körülbelül nyolcezren vesztették életüket. A csatában elesett Henrik herceg is. Az egyik lengyel fejedelem II. Mieszko pedig elmenekült seregével a csatából. Konrád nagymesternek is számos lovagja odaveszett a csatában. Hasonlóan nagy veszteségük volt a templomos és johannita lovagoknak.

Orda serege a győzelem után keresztülszáguldott Morvaországon és a Kárpátokon át betört a Felvidékre, ahol a Batu vezette főerők már javában dúlták az országot és IV. Bélára vereséget mértek Muhinál két nappal a liegnitzi csata után.

A magyar és lengyel erők összeomlása ellenére a tatár megszállókkal szemben a lakosság keményen ellenállt, ha nem is épített erődítményekben, hanem az erdőségekben, lápokban és a hegyekben. Batu erői 1242-re meglehetősen nagy veszteségeket szenvedtek és rövidesen visszatértek orosz területre.

Irodalom

  • V. G. Jan. A tatárjárás. Budapest és Ungvár: Európa Könyvkiadó és Kárpáti Kiadó. ISBN 963-07-2966-0 (1984) 
  • B. Szabó János. A tatárjárás: a mongol hódítás és Magyarország. Budapest: Corvina. ISBN 978-963-135596-3 (2007) :