„Orosz–török háborúk” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
aNincs szerkesztési összefoglaló
Impera (vitalap | szerkesztései)
kivettem azokat a dátumokat, amelyek nem elég valószínűek, ugyanis az első vitathatatlanul orosz-török fegyveres konfliktus az Korhely Szelim idején zajlott le Asztrahánynál
1. sor: 1. sor:
{{Orosz–török háborúk}}
{{Orosz–török háborúk}}
Az '''Orosz–török háborúk''' [[Oroszország]] és az [[Oszmán Birodalom]] háborúi a [[15. század|15.]]–[[20. század]] között. Az oroszok a tatár hódítók lerázása után keletnek és délnek terjeszkedtek.
Az '''Orosz–török háborúk''' [[Oroszország]] és az [[Oszmán Birodalom]] háborúi a [[16. század|16.]]–[[20. század]] között. Az oroszok a tatár hódítók lerázása után keletnek és délnek terjeszkedtek.
Az orosz–török összecsapások már azzal megkezdődtek, mikor az [[Oszmán Birodalom]] szultánja [[II. Bajazid|II. Bajezid]] uralma alá vetette a [[Krími Tatár Kánság|Krími kánságot]] ([[1475]]) és ettől kezdődően betöréseikkel folytonosan pusztították a szomszédos országokat ([[Oroszország]], [[Lengyelország]], [[Litván Nagyfejedelemség]], [[Havasalföld|Havaselve]] és [[Moldva]]), valamint egyes államnélküli népeket (például [[cserkeszek]]).
Az [[Oszmán Birodalom]] szultánja [[II. Bajazid|II. Bajezid]] uralma alá vetette a [[Krími Tatár Kánság|Krími kánságot]] ([[1475]]) és annak seregei a törököket segítették a háborúkban. A 16. századtól kezdett kelet felé fokozottabb érdeklődést tanúsítani az Oszmán Birodalom, míg Moszkva magát [[Konstantinápoly]] örökösének, a ''harmadik Rómá''-nak tekintette, ezért az ortodox keresztények vezetését is magának követelve fordult a törökök kezén levő területek felé. A török uralom alatt álló ortodox román, szerb, bolgár és görög népek is elsősorban Oroszországtól várták a török kiűzését, erősítette ezt Moszkva szláv jellege is.


Az egyes apró hadjáratokat és portyázó támadásokat leszámítva az igazi háborúk csak a [[16. század]] végén indultak el. Az orosz–török háborúk azonban nemcsak fegyveres harcokban, hanem egymás zsarolásában és fenyegetésében nyilvánultak meg eleinte leginkább.
Az egyes apró hadjáratokat és portyázó támadásokat leszámítva az igazi háborúk csak a [[16. század]] végén indultak el. Az orosz–török háborúk azonban nemcsak fegyveres harcokban, hanem egymás zsarolásában és fenyegetésében nyilvánultak meg eleinte leginkább.


== Orosz–török háborúk ==
== Orosz–török háborúk ==
Alapvetően a törökök első támadásai a [[15. század|15.]]–[[17. század]]ban a dél-orosz területek ellen a [[Krím-félsziget|Krím]] felől kisebb nagyobb hullámban érintették. Ehhez hasonló hadjáratok nálunk [[Magyarország]]on is rendszeresek voltak. A [[16. század]] egy eléggé komoly támadással ([[1568]]–[[1570|70]]) kell számolnunk, majd a [[17. század]] második felében indulnak el ([[1676]]–[[1681|81]]-es háborútól számítva) az igazi török-orosz összecsapások.

* [[Orosz–török háborúk (1475–92)]]
* [[Orosz–török háború (1493–97)]]
* [[Orosz–török háború (1513–17)]]
* [[Orosz–török háborúk (1521–41)]]
* [[Orosz–török háború (1556–58)]]
* [[Orosz–török háború (1568–70)]]
* [[Orosz–török háború (1568–70)]]
* [[Orosz–török háború (1570–74)]]
* [[Orosz–török háború (1570–74)]]
* [[Orosz–török háború (1584–92)]]
* [[Orosz–török háború (1594)]]
* [[Orosz–török háború (1613–15)]]
* [[Orosz–török háború (1621–22)]]
* [[Orosz–török háború (1627–32)]]
* [[Orosz–török háború (1633–34)]]
* [[Orosz–török háború (1637)]]
* [[Orosz–török háború (1641–42)]]
* [[Orosz–török háború (1646)]]
* [[Orosz–török háború (1667–72)]]
* [[Lengyel–török háború (1672–76)]]
* [[Lengyel–török háború (1672–76)]]
* [[Orosz–török háború (1676–81)]]
* [[Orosz–török háború (1676–81)]]

A lap 2014. március 12., 22:40-kori változata

Az Orosz–török háborúk Oroszország és az Oszmán Birodalom háborúi a 16.20. század között. Az oroszok a tatár hódítók lerázása után keletnek és délnek terjeszkedtek. Az Oszmán Birodalom szultánja II. Bajezid uralma alá vetette a Krími kánságot (1475) és annak seregei a törököket segítették a háborúkban. A 16. századtól kezdett kelet felé fokozottabb érdeklődést tanúsítani az Oszmán Birodalom, míg Moszkva magát Konstantinápoly örökösének, a harmadik Rómá-nak tekintette, ezért az ortodox keresztények vezetését is magának követelve fordult a törökök kezén levő területek felé. A török uralom alatt álló ortodox román, szerb, bolgár és görög népek is elsősorban Oroszországtól várták a török kiűzését, erősítette ezt Moszkva szláv jellege is.

Az egyes apró hadjáratokat és portyázó támadásokat leszámítva az igazi háborúk csak a 16. század végén indultak el. Az orosz–török háborúk azonban nemcsak fegyveres harcokban, hanem egymás zsarolásában és fenyegetésében nyilvánultak meg eleinte leginkább.

Orosz–török háborúk

Érdekességek

A 20. században még számos esetben fennállt lehetséges szovjettörök háborúk veszélye. A tengelyhatalmakkal a második világháború előtt és azalatt állandó kacérkodó Törökország, amely az egyik nyersanyagszállítójuk volt, többször állt azon a ponton, hogy hadat üzen a Szovjetuniónak, így megkönnyítette volna a németek helyzetét, ami által kijuthattak volna a közel-keleti olajmezőkre.

A hidegháború éveiben a NATO rakétaállásokat telepített Törökországba, s a kaukázusi határon gyakran felvonultak a török és szovjet csapatok, amelyek gyakran összetűztek egymással.

Forrás

  • Weiszhár Attila-Weiszhár Balázs: Háborúk lexikona, Atheneaum, 2004.